Ana sayfa Haber Selfie takıntısı zihinsel bir sağlık sorunu mu?

Selfie takıntısı zihinsel bir sağlık sorunu mu?

0

Selfitis adı verilen selfie takıntısı düzmece bir haber öyküsünde ortaya çıkan bir terimdi. Psikologlar Selfitis teriminden yola çıkarak “selfie takıntısının bir sağlık sorunu olup olmadığı” olasılığını gerçek anlamda araştırmak için denekler üzerinde çalışmalar yaptılar. Geçtiğimiz günlerde Nottingham Trent üniversitesi ve Thiagarajar Yönetim Okulu’ndan bir grup araştırmacı, kendine güven eksikliği gibi diğer temel zihinsel sağlık sorunlarına işaret edebilecek olası bir davranış olarak “selfitis”i araştırdı ve Uluslararası Ruh Sağlığı Bağımlılığı Dergisi’nde bulgularla ilgili bir raporu yayınladı. çalışma, selfitis”in potansiyeline ilk gerçek bakış olsa da, araştırmacılar, selfie takıntısının sizin sağlığınız ya da resmi bir tıbbi durum için gerçekten kötü olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmanın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılara göre araştırılan bireyler, uyum veya sosyal rekabet gibi diğer motivasyonların yanı sıra, özgüvenlerini ve ruh hallerini yükseltmeye çalışmak için selfie”leri kullanıyorlar. Araştırma, selfie çekmenin düşük özgüven gibi daha temelde zihinsel sağlık konularına da işaret eden, bağımlılık yaratan bir davranış olabileceğini ileri sürüyor. Düzmece haberin gerçekte ispatlanabilecek bir fikri temel alıp almadığını görmek için araştırmacılar selfie”nin yol açtığı ölüm oranının en yüksek olduğu ülkeden olan Hindistan”dan 200 kişiyi incelediler. Bu grupta selfie çekme takıntısı, dikkat çekme ve (daha az yıkıcı bir sebep olan) bir hatıra oluşturma da dahil olmak üzere altı farklı davranışla ilişkiliydi. Bets10 bonus kodu nasıl alınır?

çalışmaya katılanlarda, araştırma için geliştirilen yeni bir ölçeğe dayalı olarak, yüzde 34’ünde sınırda, yüzde 40.5″unda akut ve yüzde 25.5″inde kronik düzeyde bir selfitis tespit edildi. Yine aynı araştırmada Selfie çekimi saplantısı oranının erkeklerde yüzde 57,5, kızlarda 42,5 olduğu görülüyor. Daha şaşırtıcı olmayan bir şey de, çalışmanın en genç grubu olan 16-20 yaş aralığının en hassas konumda olduğunun görülmesi. Katılımcıların %25″i her gün sosyal medyada en az üç resim paylaşırken, yüzde 9″u günde sekizden fazla selfie çekiyor.

Araştırma grubu ayrıca, bireylerin selfie çekme seviyelerini anormal bulup bulmadıklarına yardımcı olacak bir dizi soru da geliştirdi ve bunlar araştırma raporunun sonunda yer aldılar. Araştırmacılar, daha temsili bir örnek için farklı yaş ve coğrafi bölgelerde ek araştırmalarla selfitis”in incelenmesini öneriyorlar. Selfitis resmi olarak bir zihinsel bozukluk şeklinde sınıflandırılmıyor, ancak bu araştırma bu olasılığı araştıran ilk çalışma. Araştırmacılar ayrıca, selfitis”in akademik araştırmalara ilham veren son düzmece öykü olmadığını, internet bağımlılığının da benzer bir yol izlediğini kaydediyorlar.

Hiç şüphe yok ki, ilerleyen günlerde ilk olan bu araştırmanın benzerleri farklı coğrafyalarda yapılıp sonuçları kamuoyu ile paylaşılmaya devam edecek. Selfitis konusuna ülkemiz açısından baktığımızda ise, sonuçların Hindistan”dan pek de farklı çıkmayacağını söylemek şaşırtıcı olmaz. Akıllı telefon satışlarının nüfusun alım gücünden bağımsız olarak rekorlar kırdığı ülkemizde, selfieye olan ilginin bazıları için takıntı boyutlarını zorladığını ve bunun da zihinsel sağlık sorunlarına işaret ettiğini hatırlatmak istiyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here