Ana sayfa Haber Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği (FOTOSEL)

Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği (FOTOSEL)

0

FOTOSEL, üyeleri ve fotoğraf sevgisi taşıyan insanlarla birikimlerini paylaşmayı kendisine hedef olarak seçmiştir

İnsanoğlu, ruhunun var olduğu ve bir anlam bulduğuna inandığı sanatı, kendi kültürünün özleriyle besleyip filizlenmesini, sonsuzluğa seslenen bir sarmaşık gibi tümüyle ve tüm zamanlar boyunca hayat bulmasını istemiştir. İlkçağlardan günümüze dek süregelen sanatsal etkinliklerde bunun her örneğini görmemiz mümkün.

Pek çok medeniyete ev sahipliği yaparken, aynı zamanda sanatını da kucaklayan güzel Anadolu, bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Selçuklu Sultanı Alâaddin Keykubad, tüm Anadolu topraklarına hükmettiği yıllarda, sanatın Anadolu’da yaygınlaşmasını, Anadolu’da sanatçılar yetişmesini sağlamak amacı ile Avrupa”nın önemli sanatçılarını Anadolu’ya davet etmiş. Günümüze kadar gelebilmiş tek Selçuklu Sarayı olan Beyşehir’deki Kubadabad Sarayı’nda yapılan kazılarda, o dönemlerde Anadolu’ya gelen sanatçıların izlerine rastlanmaktadır. Konya il merkezinde ve diğer ilçelerde de, Selçuklu döneminin sanata verdiği değerin izlerine rastlamamak mümkün mü? Beylikler döneminde inşâ edilmiş olan Eşrefoğlu Camii, çok önemli bir dünya mirası olup, günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Mimari yapısı ile gösterdiği özellik ve görsel gücü ile 710 yıllık bu eser, fotoğrafçıların da gözdesi durumundadır. Güçlü ve köklü tarihi geçmişi, doğal güzellikleri, sosyal yaşamdaki zenginlik, çağdaşlaşma yolunda atılan adımlarla gelişen, Mevlâna ile tüm dünyaya ismini duyurmuş olan Konya’da, güçlü fotoğraf kaynakları olunca, fotoğrafa gönül vermiş dokuz fotoğraf dostu bir araya gelerek, 2007 yılı Nisan ayında, Konya”da fotoğraf sanatının gelişmesine, yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacı ile Selçuklu Fotoğraf Sanatı Derneği’ni (FOTOSEL) kurdu. Selçuklu sanatının korunarak yaşatılması için atılmış küçük bir tohumdu o zamanlar.

 

Teknolojinin sağladığı kolaylıklarla, her geçen gün daha kolaylaşan fotoğraf tutkusu, insanların fotoğraf sanatına da ilgisini artırmakta.  FOTOSEL, fotoğraf çekmenin sanatsal yanını vurgulamaya çalışarak, bu konuda üyeleri ve fotoğraf sevgisi taşıyan insanlarla birikimlerini paylaşmayı kendisine hedef olarak seçmiştir. Henüz iki yıllık bir dernek olmasına karşın, uluslararası alanda yaptığı çalışmalarla, yurt dışından gelen konuk fotoğrafçılarla adını ülke çapında duyurmayı başardı. Bu başarısı, henüz bir tohumken, sanatın toprağında filizlenmeye başlayan bir ağacın ilk adımıydı. FOTOSEL, resmen dernek olarak kuruluşundan hemen sonra ise, ilk olarak BUFSAD’ın düzenlediği 17. Bursa Fotoğraf Günleri’ne konuk oldu. Daha sonra ölüdeniz Fotoğrafçılar Buluşması, AFSAD 30. Yıl Saydam Günleri, Halfeti Fotoğrafçılar Buluşması, Gaziantep Fotomaratonu gibi fotoğraf etkinliklerine katıldı.

Her yıl evrensel bir boyutta kutlanan, Dünya Kadınlar Günü, Sevgililer Günü, Anneler Günü, Dünya Su Günü gibi özel günlerde, projelerle sergiler, gösteriler, yarışmalar organize ederek, Konya’da fotoğraf sanatının yaygınlaşmasına katkıda bulunmak için çalışmalar yaptı.
ülkemizin birçok önemli fotoğraf adamını konuk etmenin yanısıra, Japonya Fotoğraf Federasyonu Başkan Yardımcısı Keiko Sato, İsviçre’den Walter Winkler, Belçika’dan Jacgues Kevers,  Jacques Baudoux, çin’den Wenjun Li, Yang En Pu, Sırbistan’dan Branislav Brkic gibi konuklarla da, üyelerinin ve fotoğrafa ilgi duyan Konyalı”ların uluslararası alanda da fotoğraf izlemelerine olanak sağladı.
 

 
FOTOSEL, Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Vergi Ne için, Kim İçin?” konulu, Bahçıvanlar Matbaacılık ve BOHEM Tanıtım tarafından düzenlenen “Anne” konulu yarışmalara da teknik destek sağladı. Ayrıca, 2008 yılında katılan fotoğrafçıların güzel anılarla ayrıldığı “1. Beyşehir Fotoğrafçılar Buluşması”nı düzenleyerek, bu yıl da aynı etkinliği ikinci kez gerçekleştirmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Beyşehir Belediyesi’nin desteği ile düzenlenen “2. Beyşehir Fotoğrafçılar Buluşması” 14-15-16 Ağustos 2009 günlerinde Beyşehir’de gerçekleşecek. Geçen yıl 600 konuğa ev sahipliği yapılan etkinliğe, bu yıl daha fazla katılımcının misafir olması bekleniyor. 

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteği ile düzenlenen “Dünya İnançları” konulu uluslar arası fotoğraf yarışması da üç yıldır, FOTOSEL”in organizasyonu ile gerçekleşmekte ve TFSF ile FIAP tarafından patronaj numarası alınarak düzenlenmektedir. 2009 yılında üçüncü kez düzenlenen bu yarışmaya, gelenekselleşen “Dünya İnançları” konusunun yanında ayrıca, “çalışan, üreten İnsan” konusu da eklenmiştir. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi FOTOSEL”in web sitesinde, www.fotosel.org adresinde duyurulmaktadır.

“Fotoğraf sanatının yaşaması ve yaşatılması için daha fazla ne yapabiliriz?” sorusundan hareketle fotoğrafın geliştirilmesi için dernek üyeleri ile yapılan toplantılarda, ülkemiz ve dünya fotoğraf ustalarının fotoğraf yaşamları incelenmekte ve çalışmalarından örnekler paylaşılmakta, böylece fotoğrafa yön verenler değerlerin tanıtılması sağlanmaktadır. Ayrıca, yılda en az üç kez olmak üzere, fotoğrafa ilgi duyan Konyalı sanatseverlere fotoğrafın temel ilkeleri, temel kriterleri üzerine anlatımlar yapılmakta, Selçuk üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim görevlileri tarafından da sanat üzerine bilgiler aktarılmaktadır. Bu eğitim seminerlerinde, fotoğraf çekim tekniklerinin yanı sıra, fotoğrafın felsefesi üzerine de anlatımlar yapılarak, katılımcıların fotoğraf ufkunun açılmasına çalışılmaktadır. Sonraki aşamalarda da ileri düzey fotoğraf eğitim seminerleri verilmektedir.

Konyalı ebru sanatçıları tarafından FOTOSEL bünyesinde açılan ebru kursuna, dernek üyeleri katılarak, kurs sonunda M1 AVM”de kursiyerlerin ebru sergisi açılmıştır.

Dernekler , insan topluluklarını bir araya getirerek, ortak bir kültür, fikir, sanat anlayışı gibi çok çeşitli alışverişin bulunduğu, her türlü etkinliğin üretildiği ve paylaşıldığı, hatta ülkenin gelişimine katkısı olduğu düşünülerek de devlet tarafından bazılarının desteklendiği kuruluşlardır. Geçmiş ile gelecek arasındaki birliği sağlamasının yanı sıra, milli birliğin de korunması ve devamı için de gereklidir. O nedenle Fotosel, geçmiş ile gelecek arasındaki köprü olma görevini üstlenmiş, ortak bir görüş birliği içinde öncelikle kendi yakın çevresinin yerel kültürünün taşıyıcısı, koruyucusu olarak, daha sonra ise ülkesinin kültürel bütünlüğünü yaşatan bir kuruluş olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Ancak unutulmamalıdır ki Fotosel sadece bir “dernek” değil, kendi inançları etrafında hızla yol alan, gelişen ve geliştiren, daima ileriye dönük, Türkiye”nin aydınlık bir sanat geleceği için çalışan, üreten, paylaşan bir topluluktur. Bu çatı altında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk”ün sanata dair gösterdiği ışık dolu yolu takip ederek, kapılarını da tüm sanat dostlarına ardına kadar açık tutmaktadır.

Fotosel, fotoğraf sanatının ışık dolu yolunu daha da aydınlatmak ve gelecek kuşakları da buna ortak ederek çalışmalarını gerek yurt içi, gerekse de yurt dışı olarak sürdürmeye devam edecek, her geçen gün değişen ve gelişen kültürün, bilginin, sanatın ve yeniliğin öncüsü olarak, daima sesini duyurmaya gayret edecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here