Ana sayfa Haber Sektörün Geleceği: Dizüstü bilgisayarlar nelere gebe?

Sektörün Geleceği: Dizüstü bilgisayarlar nelere gebe?

0

Günün her saatinde teknolojyle ilgili gelen haberler, dizüstü bilgisayar sektörünün yavaş yavaş düşüşte olduğunu ve bu durumun bir çeşit – üreticilere- sıkıntı yaratabileceğini söylüyorlar. Durumla ilgili herkes hemfikir ancak hemfikir olamadığımız durum ise bu düşüşün veya daralmanın içeriği. Bazı editörlere-gazetecilere göre bu düşüş ve daralma bir çeşit krizin veya batmanın habercisi. Bana göre ise bir çeşit fırtına öncesi sessizlik. Ekonomistlere göre firmaların veya içerisinde olunan sektörün daralması, küçülmeye gitmesinin en büyük doğurganlığı bu sürecin altından çıkabilecek olan patlama durumu. Buna örnek Microsoft verebilir en yakın tarihten. 2014 yazında Microsoft, Nokia ile yollarını ayırmış ve Lumia departmanından binlerce kişiyi işinden etmişti. Ayrılanların bir kısımı Nokia’da yola devam etti, bazıları BlackBerry‘de işe başladı bazıları ise Ericsson’da 5G denemelerine dahil oldular. Bu hamlenin sonucu henüz göz önünde bulunudurlmadan çoğu basın organında “Microsoft’ta büyük kriz” başlıkları atılıyordu. Aslında durum tam tersine gelişti ve gelişmelere bakıldığında  Microsoft, Lumia departmanı ile birlikte Windows 10 Mobile’ı düşündüğümüzde sektörel mobil akıllı telefon kullanımında epeyce yol katetmiş gibi görünüyor, üstelik bir domine durumu da söz konusu. İşte bir daralmanın, bir küçülmenin nelere sonuç açabileceği, borsa hareketleriyle, ekonomi hareketleriyle görülebilir. Demem o ki, her küçülme veya daralma krize neden olmayabilir, aksine büyük yatırımların habercisi olabilir. 

Şimdi 2015-2016 dizüstü bilgisayar sektörüne baktığımız zaman, büyük ölçüde bir daralma veya küçülme beklenmiyor. Dizüstü bilgisayarları sadece Windows işletim sistemli cihazlardan bahsediyoruz, özellikle artık üreticilerin perakendeciye satış sağlamasından çok firma-müşteri arası satışlar sağlaması, daha butik PC’ler geliştiriliyor olunması 2016’daki beklentili düşüşlerinden bir tanesi. Günümüz kapitalist sisteminde zaten üreticilerin her segmentten veya her sınıftan birer model, birer çeşit piyasaya sürmesi, artık onlar için çok büyük bir yük oluşturuyor. Bu kısımnda en somut örnek Dell olabilir. Perakendecilere gittiğinizde vitrinde 4 ürün görebilirsiniz, ancak Dell kendi üslubu ile kişiler arası geliştirdiği satış sistemleriyle daha butik, ihtiyaca yönelik iş istasyonları veya günlük dizüstü modelleri satabiliyor.

Dizüstü bilgisayarın yakalamaya çalıştığı çizgi de bu düşüşlerin, daralmanın nedenlerinden bir tanesi. özellikle 2014 ve 2015, üreticilerin daha çok inceliği, ufaklığı öne çıkararak tasarladığı cihazların sergilenme yılı oldu. Dell XPS 13, Lenovo Yoga modelleri, Acer’ın bu konudaki planlamaları aynı üreticilerin 13″ üstü laptop üretimi konusunda daralmaya gitmesine neden oldu. Bu konudaki tahminlerimize göre, bu çeşit 13″ civarı iş istasyonları 2016 yılı civarında tarihe karışacak, üreticiler tek model üzerinden 15.5″lik modeller ve 17″lik modellerle piyasada olacaklar. Yavaş yavaş her üreticiden 1 veya 2 modellerin oluşturduğu raflar, 2016 yılı itibariyle çok büyük ihtimalle gözümüzün önünde olacak. Buna göre yaklaşık, kişisel olarak yüzde 30’luk bir daralma olacaktır.

Şunu belirtmeden geçmeyelim; burada önemli olan konu, ürün yelpazelerinin küçülmesi veya daralması değil, üreticilerin bu teknolojilere ne kadar ödenek ayırdığı, ne kadar bütçe ayırdığı ve ne kadar mesai harcadığıdır. Kullanıcı açısından piyasada bir üreticinin 1 veya 2 dizüstü modelini sergilemesi, ona daha güven verici gelebilir, farklı çeşitler her zaman firmanın farklı alanlara bölünmesine neden olurken, çeşitliliğin aslında kullanıcılar açısından iyi bir durum olmadığını çok net bir şekilde gördük.

Acer, geçtiğimiz aylarda firmanın nakit kasasıyla ilgili “tam bakır, kuru bakır” açıklamasıyla ortaklıklara veya yatırımlara açık olduklarını açıklamıştı. Aslında bazı kanallarda Acer’ın satılabileceğini dahi söyleyenler var. Satılma ihtimali sıfırın altında eksilerde olmasıyla birlikte Acer’ın, bize gelen bilgilere göre oyunculara yönelik ve iş istasyonuna yönelik çalışmalar yürütüyorlar. 2016’da Acer’dan ciddi ürünler duyurulabilir.

Aslında son kullanıcı açısından, biraz daha pahalı ancak daha verimli bir dönem olacak gibi 2016 senesi. üreticilerin daralttığ ve daha az alan içerisinde üretim yapabilecekleri dizüstü bilgisayarlar, Windows 10 ve uzantılarının her gün farklı boyutlara gelmesiyle birlikte daha fazla üzerine kafa yorulmuş dizüstüler kullanacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here