Ana sayfa Makale Sektörde photo-kiosk ile fotoğraf hizmeti

Sektörde photo-kiosk ile fotoğraf hizmeti

0

Sipariş ile baskı hizmeti, sektördeki yaygınlığını photo-kiosk”lara bırakıyor. çeşitli dosya transfer yöntemleri ile müşterinin fotoğraflarını bir sistem dâhilindeki ekran üzerinde görüntüleyip istediği fotoğraflarının baskısını alabildiği photo-kiosk cihazları, fotoğrafçılıkta modern çağın öne çıkan teknolojilerinin başında geliyor
 

Hayatın her alanında “kiosk”
Kiosk bilgi sistemleri 1993 yılından bu yana self-servis anlamında yeni boyutlar açarak yeni bir sanayi kolunun ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Sipariş girişi ile perakende satış prensibine sahip olan kiosklar bankacılık, reklam, tanıtım, sağlık, güvenlik, fotoğrafçılık gibi çeşitli pazar konularında kullanım alanına sahiptir. Geniş pazar yelpazesinde müşteriye kısa yoldan ulaşım adına önemli ölçüde kolaylık sağlayan kiosk”ların ayrıca; özel tasarımı, çevreye entegrasyonu, hacimli üretim sonuçları ve adeta bir “saha hizmeti” özelliği sergiliyor oluşu büyük önem taşıyor. Kioskların genelde bulundukları mekânlar açık oldukları sürece çalıştıkları göz önüne alındığında standart işgücü metotları ile kiosk performanslarına ulaşmanın pek mümkün olamayacağı açıkça görülecektir. örneğin alışveriş merkezleri günde 12 saat, bankalar 8 saat, havaalanları ve metro istasyonları neredeyse 24 saat faaliyette bulunan yerlerdir ve kiosklar bu noktalarda sürekli çalışma halindedirler.
 
kiosk
 
Dünyada artık herhangi bir konuda bilgi edinmek, bir başvuru gerçekleştirmek, bir otel rezervasyonu yapmak, kontör veya bilet satın almak için kiosklar sıkça kullanılmaktalar. Dolayısıyla kioskların sürekli ve stabil olarak çalışması, hedeflenen finansal projede başarıya ulaşmak adına sektör bileşenleri için çok kritik bir noktadır. Kioskların sadece dokunmatik ekranlı bir bilgisayarın özel bir kasa içerisine monte edilmekten ibaret olmadığı çok açık bir durumdur. Hızlı ve getirisi yüksek teknolojiler sunan kiosk cihazlarının fotoğraf boyutu olan “photo-kiosk”lar, özellikle de Avrupa”da pazar segmentlerinin en fazla gelişme kaydeden dalları arasında yer almaktadır.

 

Günümüzde hayatın birçok alanına yaygın bir şekilde girmiş olan kiosklar, temelde operatör vasıtası ile yapılan işlemlerin müşteri ya da kullanıcı tarafından yapılmasına imkân sağlayan, bilgisayar temelli cihazlardır. çoğunlukla basit bir menü çerçevesinde dokunmatik bir ekran arabirimi ile kullanılırlar. Kiosklar, üzerlerinde gerçekleştirdikleri fonksiyonlara göre klavye, kart okuyucu, termal yazıcı, para kabul cihazı gibi farklı çevre birimleri bulunan cihazlardır. Kullanım amaçlarına göre kiosk çeşitleri şunlardır;

• Bilgi Kioskları (Info Kiosk)
• Self Servis İşlem Kioskları
(Self Servis Kiosk)
• ürün ve Hizmet Satış Kioskları
(Vending Kiosk)

Photo-kiosk teknolojisi
ürün ve hizmet satış kioskları sınıfına dâhil olan Photo-kiosk”u birçok kart yuvası olan bir bilgisayar, ekran ve bir baskı makinesi olarak tanımlayabiliriz. Fujitsu, Sony, HP, Noritsu, Agfa, Kodak ve diğer birçok fotoğraf endüstrisi liderinin, sürekli gelişmekte olan teknolojiler dâhilinde kendi foto-kiosk tasarımları vardır.
 

photo kiosk
 
Prensip
Photo-kiosk prensibi, fotoğrafçılara gelen müşterilerin fotoğraflarını bilgisayar ortamına bluetooth, USB girişi, SD kart girişi, kompakt disk gibi metotlarla aktararak içlerinden bastırmak istedikleri fotoğrafları bir ekran üzerinden seçip, sonrasında ebat ve adet tanımlayarak bilgisayar ortamına kaydetmeleri, sonrasında sistemin alınan siparişin baskı halini müşteriye çıktı halinde vermesi şeklindedir.

Sistemdeki menüler genel olarak şöyledir: Kullanıcının, bastırmak istediği fotoğraflarını ve baskı özelliklerini photo-kiosk ekranında seçerek onayladığı sistemin sonraki aşaması kullanıcının seçimlerinin ardından baskı öncesi işlemlerin bittiğine dair, “bitti” butonuna basması ve sonrasında ekranda ödeme tutarının belirmesi şeklindedir. ödeme aşamasına geçiş ise şu şekildedir: Kullanıcı bozuk para otomatından veya kontörlü kart okuyucudan ödemeyi yapar ve son aşama olarak photo-kiosk”ta baskı işlemi gerçekleşir.

Photo-kiosk, cep telefonu veya dijital fotoğraf makinesiyle çekilmiş fotoğrafları, kullanıcıların, kendi kendilerine belirlemelerini ve photo-kiosk”un baskı yapmasını sağlayan komple bir self servis fotoğraf baskı sistemidir. İşletme açısından bakıldığında fotoğraf baskısı için özel bir personel ayırmadan müşteriye ulaşım ve müşteri açısından ise her şeyin kendi kontrolünde olduğu bir sistemin rahatlığı söz konusudur.

 

Genel özellikleri
Photo-kiosk”larda genel olarak ekran dokunmatik, baskı makinesi yüksek nitelikte ve yazılım herkesçe kullanılabilir sadeliktedir. Teknik donanım, şık bir dış görünüm ve pazara uygun bir kaplamayla tamamlanmaktadır. ödeme sisteminin hem müşteri hem hizmeti veren kişi açısından uygulanabilir olması gerekir. Cihazın verdiği fiş ile işyeri kasasından ödeme, mağazadan alınan sayaçlı kart ile doğrudan cihaza yapılan nakit ödeme veya kredi kartı ödemesi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Photo-kiosk sisteminin avantajları
* Müşterilerin kendi kendilerine kullanabilecekleri bir sipariş kabul birimi kurmak için sektörün içindeki kişiler açısından birçok neden vardır. Bu cihazlar yer aldığı işletmeye, gerekli planlar yapıldıysa ve gereklilikler tamamlandıysa alışılmadık düzeyde bir finansal istikrar akışı sağlar.
* Türkiye”de cep telefonu kullanımının yoğunluğu ve her yıl neredeyse yüzde 50 artan fotoğraf makinesi satışlarından yola çıktığımızda bu hizmetler, sektör için en önemli gelir yollarından biri durumunda yer almaktadır.
 

bilgi kioskları
 
* Ergonomik yapısı ile fotoğraf stüdyolarında fazla yer kaplamadan, gelen müşterilere kaliteli bir ortamda hizmet verilmesi
* Photo-kiosk makinesine sahip olan bir mağaza, müşterilerinin başkaları tarafından görülmesini istemedikleri fotoğrafların, kısa zamanda baskılarını almalarını sağlamaktadır. Bu arada hızlı sipariş ve hızlı baskıyla birlikte nakit akışı da çok daha hızlı bir sirkülasyonla gerçekleşmektedir.
* Normal şartlarda fotoğraf mağazasına gelmeyi düşünmeyen ancak cep telefonunda biriken ve baskısını almak istediği fotoğraflar bulunan müşterilerin, photo-kiosk bulunan bir fotoğraf mağazasına gelmesi, fotoğrafçılık hizmetleriyle ilgili işletmeler açısından ekstra gelir yolları arasında yer almaktadır.
* çekilen dijital fotoğrafların görsel açıdan photo-kiosk ekranında kontak baskı kalitesinde veya büyütüp sunularak; müşterinin pratik bir şekilde sipariş vermesi sağlanır
* Müşterilerin çektikleri fotoğrafları photo-kiosk ekranında kolayca görebilmeleri
* Müşterinin, photo-kiosk üzerine aktardığı fotoğrafların baskı siparişlerini görme ve sipariş formunun yazıcıdan çıktı alınmasını sağlar,
* Tab edilecek fotoğraf ebadı ve fiyatları müşteriye ek personel olmadan tanımlanır
* Photo-kiosk üzerinde sipariş verilen fotoğrafların CD, harddisk, media kart veya network bağlantısı ile baskıya hazır olarak transferi sağlanır.
* Photo-kiosk ile baskı dışında, arşiv, fotoğraf düzenleme gibi genel işletme ihtiyaçlarınızı karşılayın…

 

Photo-kiosk, yalnızca müşteriye yönelik şekilde kullanılmayabilmektedir. Bu sistem ile kendi fotoğraf işlerinizin baskısını da sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak photo-Kiosk üzerinden verilen siparişlerin fotoğraf stüdyosunda bulunan herhangi bir PC veya Minilab üzerine transfer edilerek toplanması gerçekleştirilir. Buradan fotoğraflar, baskı operatörü tarafından seçilip sipariş ve ücret değerlendirmesi yapılarak MiniLAB” ta basılır veya dışarıda baskıya gönderilmesi gerçekleştirir. Fotoğraf işletmeleri için faydaları bununla da sınırlı değildir. Photo-kiosk, fotoğraf stüdyolarının arşiv ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda kiosk üzerinden gelen siparişlerin MiniLAB üzerine yönlendirilmesi sağlanır.

Her müşteriye sipariş anında otomatik bir kod verilerek gelen siparişleri; müşteri kodu, tarih, ebat ve adetlerine göre otomatik olarak ayırıp baskıya hazır sipariş dosyası haline getirir.
Basılacak fotoğrafın ebadı ve fiyatlarını düzeltme imkânı verir.

Müşteri tarafından kiosk üzerinden verilen foto baskı siparişlerini; müşteri koduna, sipariş verenin ismine, tarihe göre toplu liste olarak fotoları ile birlikte gösterir. Yani işletmenize, sistematik ve iş düzenini kolaylaştırıcı katkılar sağlar.
 

self servis işlem kioskları
 
Her müşteri için ayrı sipariş formu oluşturup yazıcıdan çıktı alınabilir.

Kiosk üzerinden gelen siparişleri toplu olarak CD” ye ya da depolama birimlerine yazdırabilir ve bunu taşınabilir arşiv olarak kullanabilirsiniz.

Kiosk üzerinden gelen siparişlerin istenilen tarih aralığına göre günlük kasa ve satış analiz raporlarını oluşturur.

Sipariş kabul birimlerinin çoğu birkaç ebat ile sınırlı şekilde işlevsellik göstermektedir. Birçok müessese, bu nedenle birden fazla photo-kiosk”u mağazalarına yerleştirerek hizmet sunuyor. Bu nedenle işletmenize satın alacağınız photo-kiosk cihazının sayısını belirlemeniz veya bir tane satın alacaksanız hangi ebatları desteklediğine önemle eğilmeniz gerekmektedir.

 

Neden tercih ediliyor?
Sipariş kabul işlemi ne kadar kolaysa müşterilerin kullanım sıklığı, kolay kullanım durumuna paralel olarak artıyor. Bu cihazların hedef kitlesi sadece bilgisayar meraklıları ve fotoğraf uzmanları değil; cep telefonu ve fotoğraf makinesi olan herkes bu sistemlerin kullanımı için potansiyel hedef kitle durumu oluşturmaktadır. Yani Türkiye”de 40 milyon kişilik bir müşteri potansiyel limiti bulunmaktadır.

Photo-kiosk sisteminin yazılımsal çalışma prensipleri
Kiosk yazılımları yüklü bulundukları cihazda müşterinin dijital fotoğraflarını dokunmatik ekranda kolayca açarak sipariş vermesini sağlamaktadır. Dijital fotoğraf makinesi veya cep telefonu ile çekilmiş bütün fotoğrafların kiosk dokunmatik ekranına otomatik açılmasını sağlayan yazılım teknolojisi sipariş verilecek fotoğrafın ebadının ve adedinin seçimini sağlamaktadır.
 

ürün hizmet ve satış kioskları
 
Sistem 3 modülden oluşur.
1- Sipariş ve baskı işlemleri takibi modülü
Kiosk kullanıcısının cep telefonu veya fotoğraf makinesindeki fotoğrafların, tarihine – fotoğrafçıya veya ana başlıklara göre seçilerek otomatik olarak kiosklara aktarılması işlemi Server (PC) tarafında yapılır. Kiosk üzerinden sipariş verilen fotoğrafların, baskı işleri yönlendirilir. Direkt MiniLAB ile veya Termal Foto Yazıcısı ile bağlantılı çalışarak fotoğraflar baskıya aktarılır.

Ayrıca photo-kiosk”ta miniLAB veya termal yazıcı yoksa başka bir yerde baskı yapılması düşünülüyorsa fotoğrafların taşınabilir CD, Hard disk, hafıza kartına transfer işlemleri bu modül sayesinde otomatik yapılarak baskıya gönderme işlemi yapılır.
Sipariş geldiğinde otomatik uyarma, fotoğraf ebadı ve fiyatları tanımlama, kiosk haricinde, foto stant veya kasiyer tarafından manuel sipariş alınabilmesi, özel veya seri çekimlere müşteri adına şifre verip kiosk ekranında sadece ilgili müşterinin izlemesinin sağlanması, mail ile acil fotoğraf baskısı gönderme gibi özellikleri photo-kiosk sistemindeki bu modül sağlamaktadır.

 

2-Kontak seri numarası takip modülü
Kontak ile kiosk arasındaki fotoğraf seri numaralarının birebir eşleşerek siparişin alınmasında ve baskıya gönderilmesinde aynı kontak seri numaralar üzerinden işlem yapılması işlemini kontak seri numarası takip modülü sağlar.
Müşteri tarafından iade edilen fotoğrafların kontak baskı seri numaralarına göre kontrol edilmesi ve takibi sistemdeki bu modül ile gerçekleştirilir.

3- Günlük kasa işlemleri/ Cari hesap/ Stok takip modülü
Bu modül şu işlevlere sahiptir:

Günlük masrafların ve fotoğrafçı / personel giderlerinin ayrıntılı takibi,
Açık hesap veya kaparo (BK) alarak yapılan foto satışlarının günlük ve sonraki gün kasalarında otomatik takip edilmesi,
 

info kiosk
 
Fotoğrafçı primlerinin ve cirolarının ayrıntılı hesaplanması,
Mal alınan firmaların fatura ve cari işlemlerinin takibi,
Günlük perakende satışlarda barkod okuyucu ile otomatik stoktan düşme ve kasaya aktarma.
Günlük yapılan tüm satışlardan sonra kasa raporları alınarak, istenen döviz türüne göre kapanışı.
İstenen kiosk ekranını server ekranına getirip durum kontrolü yapabilme.

Bunun yanı sıra ekstra özellikler taşıyan yazılımlarda bulunmaktadır. Photo-kiosk cihazlarında bulunan bazı ekstra özellikler şunlardır:

Kırmızı göz:
Fotoğraflarda çıkan kırmızı gözü düzeltir. Yani photo-kiosk üzerinden fotoğraf düzenlemesi yapılır.

 

Crop/Kes: Ekrandaki fotoğrafın istenilen yeri işaretlenip seçilir, geri kalan kısmı kesilip iptal edilir.

Renk ayarı: Fotoğraflardaki renk hatalarını istenildiği gibi otomatik ayarlayarak normal haline getiren yazılıma sahip photo-kiosk”lar bulunmaktadır.

Frame/çerçeve:
Fotoğraflar, çeşitli renk ve şekillerdeki resim çerçevelerinin içine otomatik olarak yerleştirilerek çerçeveli basılabilmektedir.

Fotoğraf üstüne yazı:
Fotoğrafların üstüne dokunmatik ekran üzerinde çıkan klavye ile değişik şekillerde yazı yazılabilmektedir.
 

vending kiosk
 
Yalnızca fotoğraf değil istendiğinde başka ürünlerin satış sonrası işlemleri de kiosk üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Satışı yapılan tüm ürünlerin (film, pil vb.) stokları, barkot okuyucu ile otomatik olarak kiosk sistemine aktarılabilir.

Müşteriye kolayca hitap edebilen photo-kiosk nasıl olmalı?

*Kolay kullanım özelliği olmalı
*Türkçe menü olmalı
*Anlaşılması zor açıklamalar olmamalı
*Photo-kiosk”un yazılımındaki fiyat listeleri kolay anlaşılır olmalı.
*Baskının nereden alındığıyla ilgili bilgi, sembol, vb. mutlaka photo-kiosk üzerinde-yakınında yer almalıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here