Ana sayfa Donanım Seed Drums ile Tanışmaya Hazır mısınız? Şaşıracaksınız!

Seed Drums ile Tanışmaya Hazır mısınız? Şaşıracaksınız!

0

SEED Drums %100 yerli sermayeli davul üretimi yapan ve çoğunlukla yerli kaynakları ve kendi özel tasarımlarını (lug, bitiriş çeşitleri ve dizaynları, cila,vb.) kullanan ilk ve tek davul markası…
 

Seed Drums; Türkiye”den davul ile ilgili yenilikçi bir marka çıkabileceğinin kanıtı olarak davulla alakalı enstrüman tasarımları yapmaya başlayan Saygın Mehmet çağlar tarafından, 2012 Haziran ayında kurulmuş butik bir marka. üretilen tasarımların hayata geçirilmesi ve patentlerinin alınmasıyla beraber marka sürecine 2012 ortalarında, Haziran ayı gibi girilmiş ve bu ürünler konusunda uzman müzisyenlerce (Volkan öktem, Bertram Lehmann, Akın Bağcıoğlu, Ekin Cengizkan, Alen Konakoğlu, Amir Bresler (Avishai Cohen Trio), Arnaud Renaville (Electro Deluxe), Taron Lockett (Snarky Puppy), Jojo Mayer, Skip Hadden, Engin Kaan Günaydın (NYGAS), Turgut Alpbekoğlu (Telvin), Cengiz Tural (Sertap Erener), Mert önal (Four In The Pocket) …) tüm gelişim ve üretim süreçlerinde test edilmiş.

Tasarımların hayata geçmesi, tecrübe ve bilgisi ile 2009″dan bu yana SEED DRUMS”a destek olan Mahir Saraç”ın SEED”in ustalığını yapması ile ortaya çıkmış ve ilk tasarımsal meyvalarını vermeye yine bu dönemde başlamış. Zillerden sonra trampet ve davul üretimi konusunda da yenilikçi ürünler ortaya koyup bir tohum ekmiş olmasından dolayı ve hatta davulculukla alakalı belli konseptlerin ve fikirlerin Türkiye”de tohumunu eken ve bunu başaran ilk yerli davul markası olması sebebiyle markanın adı Seed yani; tohum olarak konulmuş.
 


 
Seed Drums davul seti ve vurmalı çalgıların kullanımında kökten değişimler yapmayı ve kullanım alanlarını olabildiğince genişletmeye çabalayan ve öncelikle bu amaçla ortaya çıkmış bir davul markası. Ana konsept trampet yapımı. Bu konuda farklılaşmak
adına da dünyada birer ilk olan “two face” ve “modular” trampet tasarımları üretilmiş. Bu iki ürün de SEED Drums”ın patenli ürünleri ve TüBİTAK tarafından, patent konularında destek görmüş. Bu ürünlerin dışında klasik tek parça olarak imal edilen ve yine ply tekniği ile üretilmiş diğer standart trampet dizaynları da, limited seriler olarak üretiliyor.

 

Patenli ürünlerden bu iki özel ürüne kısaca değinecek olursak; Two Face (çift Surat); çift taraflı olarak çalınabilen ve iki tarafında da değişik yüzey genişliği olan ve böylece 2 değişik ana karakteristik sound veren, kullanımını kolaylaştırmak içinde cort mekanizması 180 derece dönebilecek şekilde tasarlanmış bir trampet. Birbirine iç içe geçen iki kasa sayesinde yekpare hale getirilen ve iki farklı ağaç veya materyalden üretilmiş kasaların üretilmesine de olanak sağlamış ilk Seed Drums ürünü ve ilk kez 2009″da üretilmiş.
 

 
“Modular Trampet” tasarımı ise 4,5″” den, 5,5 – 6,5 ve 7,5 inch derinliğe kadar ve hatta isteğe bağlı olarak 9,5 inch’e kadar derinleşebilen ve ara kasaları birbirinden ayrılabilen bir tasarım. Bu ara kasalar değişik materyallerden; ağaç, metal, fiber gibi kombinasyonlardan da yapılabiliyor ve böylece de tonalite de; derinlik ve kullanılan materyale bağlı olarak çeşitleniyor ve değişiyor. Parçalar toplu kullanılabildiği gibi, demonte olabilmeleri sayesinde trampetin derinliğini ve tonalitesini değiştirebilecek şekilde de kullanılabiliyor. Bu modüler tasarımla; kişi sahnede ya da kayıtta deri değiştirmeden ve ek trampet götürme zorunluluğu duymadan tek taşıma çantası ile gittiği her yere 4 trampet birden götürebilmektedir. Multi perküsyonistler de bu enstrümanı isteğe bağlı olarak kullanabilirler çünkü trampetin alt tarafı (Cort telinin ve strainer mekanizmasının bağlı olduğu kasa) ayrılabildiğinden, o bölüm kullanılmadığında da; 3 farklı derinliğe ulaşabilen bir Timbale” e dönüşür enstrüman. Bir de en üst taraf elde çalınarak ve biraz boşa alınarak bendir gibi de kullanılabiliyor ki; bu da totalde müzisyene 8 enstrümanı (4,5 – 7,7 inch arası için verilmiş rakamdır bu) aynı anda taşıma ve gönlünce kullanma fırsatı veriyor.

SEED Drums”ın ürünleri el yapımı, seri numaralı ve sertifikalı. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, SEED Drums”ın %100 yerli sermayeli davul üretimi yapan ve çoğunlukla yerli kaynakları ve kendi özel tasarımlarını (lug, bitiriş çeşitleri ve dizaynları, cila,vb.) kullanan ilk ve tek davul markası olması. Custom Drum yapımı değil, handmade üretim söz konusu Seed Drums’da. Bitiriş ve tasarımlar markaca belirlenmiş özel tekniklerle üretiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here