Ana sayfa Yazılım Score Editor ve Notasyon

Score Editor ve Notasyon

0

Bu yazımızda Logic 9’da notasyon konusuna ele alacağız
 

Evet yeni bir yıla da kazasız belasız girmenin huzuru içerisinde sizlerle birlikteyiz. Umarım bu yıl tüm dünya için sağlıklı ve bereketli olur. Biraz yüksek dereceli bir dilek mi oldu? Sanmam. Biraz kolektif akıl bunun için yeterli aslında. Neyse en azından dileğimiz bu olsun da:)
Bu sayımızda Logic 9’da notasyon konusuna ele alacağız. Notasyon yani Score Editor”u kullanmak bir çok müzisyen için çok gerekli bir araç. Logic, 1980″li yıllarda Notator isimli programdan evrimleşerek bugüne gelmiştir. Yani diyebiliriz ki, temelinde Logic aslında bir notasyon programıdır. Bu yüzden bu yönüyle de oldukça güçlü bir programdır.
 
score editor
 
Bir çoğumuz belki de Logic 9″un bu yönünü pek kullanmıyor. Ancak bu sayı ile eminim nota yazmanın ne kadar kolay ve keyifli olduğunu birlikte deneyimleyeceğiz, ve bu konudaki alışkanlığımız değişecek. Hatta bazı bitmiş projelerinizin bestelerinizin notaya dökülmüş halini print out etmenin zevkini de yaşayacaksınız. özellikle bestelerin, partisyonların dünyadaki tüm müzisyenlerle rahatça paylaşılması bu sayede bir çocuk oyuncağı.

Logic 9 ile nota yazmanın üç yöntemi var. Bunlar
1. Graphic Input
2. Step Input
3. Real-Time Transcription

 

Şimdi basit bir çalışmayla grafik input”u çalıştıralım ve birlikte Logic 9 da nota yazmanın keyfine varalım. öncelikle uygun bir çalışma ortamı yaratmamız gerek. Şimdi adım adım birlikte gidelim:

“Logic 9 > New Project > Empty Project > Software Instrument > Create”
“Library > 09 Guitars > 01 Acoustic Guitars > Classical Acoustic Guitar “

Ardından pencil tool ile 4 bar”lık bir MIDI region çizelim. Kalemle bar 1″e tıkladığınızda bir bar uzunluğunda bir region oluşacak, ucundan çekerek 4 bar uzunluğuna getirin (bknz Resim 1)

Logic 9 Main Menu Bar”dan “Screenset > Duplicate” lütfen. çıkan pencerede “Name” kısmına “Nota Yazma” yazalım (bknz Resim 2)
 


Resim 1
 
  notasyon
Resim 2
 
Yine Logic Main Menu Bar”dan “Window > Score” sonra”Window > Piano Roll” sonra aynı şekilde “Transport” seçelim (bknz resim 3)

çalışma alanımızı düzenleyerek en son screenset”imizi bu hale getirelim (bknz resim 4)
 


Resim 3
 
Resim 4

 

Sol tarafımızda bulunan Inspector”un daha farklı göründüğünü eminim tecrübeli Logic kullanıcılar hemen fark etmiştir. Burada hemen lafı uzatmadan alet kutumuz olan (Part Box) inceleyelim. Görüldüğü uzere nota yazmak için gerekli tüm araç sembol ve gereçler bu alet kutusunda mevcut. Part Box”un üst kısmında bulunan kutucuklara tıkladığınızda hemen altında seçiminiz ile ilgili araç gereç görüntülenmektedir. (bknz Resim 5)

Şimdi devam edelim. Sol majör bir şarkı için hazırlık yapalım. Resim_5 de bulunan nota imi işaretli kutucuğu tıklayalım. Ardından “G” (Sol Majör) seçelim. (bknz Resim 6)
 

logic studio score editor
Resim 5
 
  logic studio notasyon
Resim 6
 
Faremizi kalem haline getirerek ölçü imi”nin (“4/4”) soluna tıklayalım. Artık portre de F olan notamız F# olmuştur. (bknz Resim 7)

Score Editor tool bar”ından “Edit > Diatonic Insert” tıklayalım. (bknz Resim 8)

Bu seçeneği işaretlediğimizde nota girerken Sol majör olan “Nota Yazma” isimli şarkımıza yanlış nota girmeyi önlenmiş oluyoruz. Tabii bu seçeneği işaretlemeyebilirsiniz de. Bu durumda nota”lar nereye konursa orada kalmaya devam ederler. Benim gibi acemiler için bu seçeneği işaretlemek hata yapmamak için gerekli görünüyor. Şimdi iki dakikalığına alet kutusunun tüm seçeneklerini tıklamanızı ve göz gezdirmenizi diliyorum.Buraya kadar alet kutusunu incelemiş olduğunuzu farz ediyorum. Eğer henüz incelemediyseniz, şimdi tam sırası. Hepsine bakın tıklayın. üst kısmındakı seçenekler doğrultusunda alt kısmında hangi araç gerecin olduğunu bilmemiz gerek.
 


Resim 7
  tümer gündem
Resim 8

 

İncelemeniz tamamlandığına göre, artık devam edebiliriz. Part Box yani alet kutusunun en baştaki kutusuna bu sefer çift tıklayın lütfen. Görüldüğü üzere grup box ayrılarak yüzen bir pencere haline geldi. (bknz Resim 9 – kırmızı dikdörtgen ile çevrili kutu)
Böylece alet kutusunu yanımızda taşıyarak uzun git gel”lerden kurtulmuş oluyoruz. Bu örneğimiz küçük olduğu için çok anlamlı gelmese bile büyük projelerde bu özellik oldukça kolaylık sağlıyor. Alet kutusundan çeyrek vuruşluk notayı farenizle sürükleyerek G 3, C 4, ve E 4 pozisyonuna üst üste koyun (bknz Resim 9).
 
logic studio
Resim 9
 
  müzik yazılım
Resim 10
 
Notayı sürüklediğinizde karşılık gelen sesi de duyuyor olmanız gerek. Eğer duymuyorsanı Score Editor”un tool bar”ında MIDI out kutusunun seçili olduğuna dikkat edin (bknz Resim 9, mavi ok işareti). Sürükle bırak şeklinde notaları koyabildiğiniz gibi, aynı işlemi kalem (pencil tool) ile de yapabilirsiniz. Bunun için uygun değerdeki notayı seçip sağ fare”nizi kalem olarak atayın. Bu şekilde kalemle de istediğiniz yere tıklayarak notalarınızı süratle yerleştirebilirsiniz.

Fareniz ile yerleştirdiğiniz notaları seçin. Gördüğünüz üzere sol tarafta bulunan inspector”da Part Box”un üzerinde “3notes selected C” ibaresini göreceksiniz (bknz Resim 10).

Bu arada ekranımızın alt kısmınında bulunan Piano Roll penceresinde de notalarımızı görebilmekteyiz. Bu arada keyfinize ve müzikal beğeninize göre bir kaç nota daha ekleyelim (bknz Resim 11).
 

yazılım
Resim 11

 

Logic 9″un alışık olduğumuz option-drag yani kopyalayarak sürükle komutu ve eylemi burada da geçerliliğini koruyor (bknz Resim 12).

Bunu ben mi yazdım diye sorası geliyor insanın işte basit gibi görünen bu dizilimi Logic 9″un güçlü score editor”u sayesinde evrensel bir dil ile yazmış bulunduk (bknz Resim 13).
Şimdi de nota uzunluklarına da biraz göz atalım. Portre”nizden herhangi bir nota ya da akor seçin, ve “View > Duration Bars > Selected Notes” seçin (bknz Resim 14)
 


Resim 12
 
 
Resim 13
 
Gördüğünüz üzere, seçmiş olduğunuz nota veya akorun yeşil bir uzantısı görünmekte. Arrange area”dan bir region”u uzatmak veya kısaltmak istediğinizde yaptığınız eylemlerin aynısını şu an burada da yapabilirsiniz. Bu yeşil kuyruğun ucundan tutarak girmiş olduğunuz notayı uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz (bknz Resim15).

Evet, bu yazımızda ele aldığımız konuları deneyin oynayın, ve kendi portrenizde kendi şarkılarınızı yazın derim. Eğer nota yazmayı biliyorsanız bu özelliğinden çokca faydalanacağınıza eminim. Yok eğer bilmiyorsanız, bundan sonra biraz pratik ile yaratıcılığınıza bu yönden de yaklaşmayı deneyebilirsiniz.
 


Resim 14
 
Resim 15

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here