Ana sayfa Yazılım Score Editor ve Notasyon 2. bölüm

Score Editor ve Notasyon 2. bölüm

0

Logic 9 incelemelerine kaldığımız yerden devam ediyoruz
 

“Step Input”u ele alacağız. Step Input, Graphic Input”a göre daha hızlı işlem yapabileceğiniz bir seçenek. Ancak Graphic Input ile daha hassas ve ayrıntılı nota yazabileceğimizi de unutmamak gerekir. Bu nedenle hız gerektiren durumlarda Step Input, hassasiyet ve ayrıntı gerektiren durumlarda ise Graphic Input kullanmanızı öneririm.

Step Input ile playhead”in olduğu yere ister MIDI klavyeniz, ister Logic”in kendi klavyesi (CapsLock) veya onscreen keyboard vasıtasıyla nota yazabilirsiniz. Playhead her nota yazımında proje ölçüsünde ileri doğru hareket etmektedir.
 

tümer gündem
Şekil 1
 
  logic 9
Şekil 2
 
Az laf çok iş diyelim ve geçen sayımızda hazırladığımız projemizi yeniden açalım.

Score editor”un üzerinde 5 1 1 1 pozisyonuna playhead”i getirelim (Bknz resim 1). Bunun için Score Editor”un üzerinde istediğiniz bir yerde Option Sol Click”e basın ve basılı tutun. Score Editor”un üzerindeyken option click ile Playhead tam istediğiniz pozisyona getirebilirsiniz. Ayrıca basılı tuttuğunuz sürece pozisyonu gösteren küçük sarı kutucuk size tam istediğiniz noktada playhead konumlandırma imkanı veriyor.

Şimdi ise Scoe Editor”un üzerinde bulunan MIDI IN butonunu aktif hale getirelim (bknz resim 2).

 

Bu andan itibaren MIDI keyboard”unuzu kullanarak istediğiniz enstrümanı (örneğimizde klasik gitar) çalarak notaları girebilirsiniz. MIDI IN butonuna yeniden basarak deaktif hale getirerek çalıp bir kaç tekrar yapmak ve ardından bu butonu aktif hale getirip çalmak iyi bir fikir olabilir.
 
logic studio
Şekil 3
 
 
Şekil 4
 
Diğer farklı bir yöntem de şudur:

Menu > Options > Step Input Keyboard (bknz resim 3 ve resim 4)

Bu klavyenin üst kısmından istediğiniz nota değerini seçebilir ve ister bir fare click”i ile isterseniz farenizi klavyenin üzerinde basılı tutup sürükleyerek bir gitaristin çalmakta zorlanacağı partisyonları yaratabilirsiniz.

 

Klavyenin sol başındaki kutucuğu aktif hale getirdiğinizde ise akor yazabilirsiniz (bknz Resim 5).

Görüldüğü üzere notasyon yazmak bu kadar kolay. Bu arada farenizle klavyenin üzerinde sürükleyerek oluşturduğunuz notasyonlar da oldukça ilginç fikirlere ev sahipliği yapabilir. Yaratıcılığa gem vurmayalım…:)
 


Şekil 5
 
Logic ile Score Editor ile neler yapabiliriz? Konumuzu kapatmadan kısaca bunlar hakkında da bilgi vermek isterim. Gitaristler için tab yazabilirsiniz, notasyonda gerekli olan text”leri yazabilirsiniz. Polyphonic notasyon yaratabilirsiniz. Farklı akorlar yazabilirsiniz. Belki de en önemlilerinden birisi gerçekten iyi bir performans yakaladığınızda bunu olduğu gibi ve doğallıktan ödün vermeden notasyona aktarabilme kabiliyetinin olmasıdır. çok iyi bir performansı bütün duygu, tuşe ve zamanlamaları kaybetmeden otaya dökmek oldukça cazip bir seçenektir.

 

 

Yukarıdaki seçenekleri ayrıntılarıyla ve örnek projeler üzerinde çalışarak geliştirmek isterseniz bunun için Logic Help Menüsünden, youtube gibi kaynaklardan faydalanabilir ya da benden özel ders alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için:

http://www.audioprime.net/ap/Logic_9_Ders.html

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here