Ana sayfa Yazılım Savaşta ve barışta teknoloji!

Savaşta ve barışta teknoloji!

0

Iraklı direnişçiler ABD casus uçaklarındaki bilgileri ele geçirdi

Iraklı direnişçiler ,Amerikan ordusunun kullandığı İHA (İnsansız Hava Aracı)na sahip olmanın bir yolunu buldu. Hem de hiçbir maliyete kaltlanmak zorunda kalmadan.

Amerikan ordusu, Irak’taki teknolojiyi göz önüne alarak, MQ-9 Reaper, Predator, Pioneer ve Heron gibi  insansız hava araçları arasındaki iletişimi şifrelemedi. Ancak bu küçük yanılgı, Iraklı direnişçilerin elinde büyük bir koza dönüştü.  Direnişçiler,  piyasada kolayca bulunan yazılımlar yükleyerek İHA’larıniletişşim ağına girdi.
 


 
SkyGrabber isimli bu program sayesinde, uyduların İHA’lara gönderdiği sinyallere erişen direnişçiler, bu sinyalleri dosyalar haline çevirerek çekilen tüm fotoğraf ve videolara erişebiliyor. Böylece olası bir saldırının bir dahaki hedefini belirleyen direnişçiler, hazırlıklarını buna göre yapma şansı yakalıyor.

Amerikan Savunma Bakanlığı ise bu durumu, bir operasyon sonrası ele geçirdiği taşınabilir bilgisayarı görünce farketti. Heronlar ile havadan çekilen fotoğraf ve videoların, direnişçilere ait bilgisayarda ortaya çıkması sonrası ise Pentagon’dan açıklama geldi. Pentagon, şifreleme olmadığı için direnişçilerin araçları ele geçirmelerinin söz konusu olmadığını, sadece video ve görüntülere ulaşabildiklerini belirtti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here