Ana sayfa Haber Savaşçı robotlar için Birleşmiş Milletler”e çok önemli çağrı

Savaşçı robotlar için Birleşmiş Milletler”e çok önemli çağrı

0

Elon Musk, yüzden fazla liderin de imzasının bulunduğu Birleşmiş Milletler”i otonom silah sistemlerinin kullanımını düzenlemeye yönelik çağrıda bulunan bildirgeye imzasını attı. Bir çoğu yapay zeka alanında saygın isimlerden oluşan mühendis grubu, sivillerin, yapay zeka destekli silahlarca istismarından korunması için dünya örgütüne çağrıda bulunuyor. Grup, akıllı ve kendini koruyan katil robotların despotların ve tiranların tercih aracı haline dönüşebileceğine inanıyor.

Musk, mektupta yer alan imzacılar arasında bugüne kadarki en tanınmış isim olmakla birlikte, aralarında DeepMind”ın kurucularından Mustafa Süleyman”ın da bulunduğu bir çok etkin isim de yer alıyor. Grup, insan kontrolü olmadan kendi başına hareket edebilen akıllı silahların olası bir çatışma esnasında birbirlerine karşı nasıl bir savaşı doğuracağını ölçüp biçmemiz için henüz çok erken bir aşamada ortaya çıktıklarına inanıyor. Kendi kendini yönlendiren dronlar, tanklar ve geleceğin askerlerinin oluşturduğu risk, insanlığın kapatmakta güçlük çekeceği pandora”nın kutusuna dönüşüyor.

Güney Afrika”lı milyarderin yapay zekaya sahip silahlara karşı adım atacağına dair yemin edişi bir ilk değil. 2015 yılında Musk, Stephen Hawking ve Steve Wozniak ile birlikte insan kontrolüne ihtiyaç duymayan silahların yasaklanması konusunda çağrıda bulunmuşlardı. Benzer olarak Musk, yapay zekanın hepimizi silip süpüreceği ihtimaliyle ilgili olarak Mark Zuckerberg ile herkesin gözleri önünde kavga etmişlerdi.

Birleşmiş Milletler”e gönderilen mektup aynı zamanda bu tip bir teknolojinin oluşturulmasını engelleyecek genel bir çalışma çerçevesinin ortaya konmasını sağlayacağı beklenen bir çok uzman görüşünü de içeriyor. Umarız yetkililer bu uyarıları dikkate alır ve otoriter liderlerin gösterileri olası robotlardan oluşan bir ordu ile bastırma girişimlerini önlerler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here