Ana sayfa Haber Sansür kararlarına itiraz

Sansür kararlarına itiraz

0

Sansür kararlarına itiraz

önceki gün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın müracaatı üzerine Youtube, Twitter ve Facebook hakkında erişimi engelleme kararı verilmişti. 

Bilindiği gibi Savcı Mehmet Kiraz’ın eylemciler tarafından rehin alınıp, polis operasyonuyla öldürülmesi olayının ardından, bu olaya ilişkin fotoğraf ve görüntüleri yayınlayan site ve kullanıcılar için adeta bir “cadı avı” başlatılmıştı. Bu nedenle hazırlanan ve onlarca site ile Twitter kullanıcısının yer aldığı bir yasak listesini işleme alan mahkemeler, sosyal ağların engellenmesine karar vermiş, ilgili içeriklerin yayından kaldırılmasından sonra ise erişim normale dönmüştü.

Ancak İstanbul Bilgi üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ile Ankara üniversitesi’nden öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, bu engelleme kararına mahkeme yoluyla itiraz ettiler. İtiraz dilekçelerinde Anayasa Mahkemesi’nin daha önce vemiş olduğu emsal kararı dayanak gösteren Akdeniz ve Altıparmak, bu erişim engelinin ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu ve hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here