Ana sayfa Haber Sanskritçe”de bir harf iOS ve Mac”lerin başına bela oldu!

Sanskritçe”de bir harf iOS ve Mac”lerin başına bela oldu!

0

iOS cihazlarda ve Mac’lerde sadece tek bir bağlantıyla iMessage uygulamasını çökerten chaiOS adlı açığı daha yakın bir zamanda kapatmıştı Apple. Şimdiyse daha da geniş çaplı bir başka sorunla karşı karşıya firma. Hbere göre Hindistan diline (sanskritçe) ait tekbir karakter, iOS işletim sisteminded çok sayıda uygulamayı çökertebiliyor. Bu sorun aynı zamanda Apple Watch ve hatta Mac’lerde de başgösteriyor. Hindistan’da konuşulan Telugu diline ait özel bir karakterle karşı karşıya kalan sistem, işlem zorluğu çekiyor. 

Karşı taraftan gelen ya da iMessage’a yapıştırılan bu karakter, iOS ana ekranının üzerinde çalıştığı merkezi yazılım olan ‘SpringBoard’u çökertebildiği gibi, iMessage’ın da çökmesine neden oluyor. Aralarında WhatsApp, Twitter, Facebook Messenger, Gmail ve Outlook gibi diğer iletişim uygulamaları da benzer şekilde tepki veriyorlar. Fakat Telegram ve Skype’ın bu soruna karşı dayanıklı olduğu görüldü. Anlaşıldığı kadarıyla Apple’ın akıllı saatlerinde kullanılan watchOS uygulaması da benzer sorundan muzdarip. Mac’lerde kullanılan Note, Safari ve App Store’ da bu karakterle karşı karşıya kaldığında çöküyor. 

Bu açık özellikle iPhone kullanıcıları için korkutucu özellikte, zira karakter iMessage, Facebook Messenger gibi sohbet uygulamalarına geldiğinde uygulama açılmaya çalışıldığında çöküyor ve programı açamıyorsunuz. Yapabileceğiniz tek şey bu karakteri içeren mesajı ya da epostaya bir başka cihazdan erişim sağlayıp silerek, iPhone’u bu karakterin kendini tekrar tekrar yükleme döngüsünden kurtarmak. örneğin bir başkası size SMS gönderirse, iMessage’a girerek, soruna neden olan mesajı açmadan üzerine tıklayıp, silebilirsiniz. Benzer şekilde bir başka bilgisayardan Gmail’e girerek, bu karakteri içeren epostayı kaldırabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here