Ana sayfa Makale Sanıldığından daha eski buluşlar

Sanıldığından daha eski buluşlar

0

Eğer politikayı, çoğu haber medyasını, en popüler müziği, endemik yabancı düşmanlığını ve ara sıra oldukça şiddetli olan şiddet olaylarını görmezden gelebilirseniz, harika zamanlarda yaşıyoruz. Tamam, tekrar söylemeyi deneyelim: Teknolojik olarak harika zamanlarda yaşıyoruz. özel şirketler rutin olarak uzaya roket fırlatıyorlar, telefonlarımız önceki yıllardaki (ya da geçen yüzyıldaki) süper bilgisayarlardan daha fazla veri işleme gücüne sahip ve evlerimizde silindirlerden müzik çalmalarını veya rastgele önemsiz sorulara cevap vermelerini istiyoruz. 

İlk çalışan cep telefonunun 1750’lerde New Mexico’da geliştirildiğini biliyor muydunuz? Endişelenmeyin, düşündüğünüzden daha eski başka birçok buluş var. İşte onlardan bazıları.

 

Mobil telefon – 1918
Bir mobil telefon olarak nitelendirilebilecek ilk cihaz I. Dünya Savaşı’nın son yılında icat edildi. Alexander Graham Bell, 1876 yılında ünlü bir telefon icat etti ve 1901’de ilk kez telsiz kullanıldı (beş yıl sonra iki yönlü idiler), ancak 1918’de Alman askeri mühendisleri iki teknolojiyi birleştirdiler ve iki telefonu kablo kullanmadan birbirine bağladılar. Böylece telsiz alıcı verici teknolojisini telefon donanımı ile birleştirerek, günümüzün kararsız telsizlerinden daha güvenilir bir mobil iletişim aygıtı oluşturdular. Sistem, tren ve istasyonları  birbirine bağlamak için kullanıldı, bu yüzden bu mobil telefon cebinizde taşıyabileceğiniz gibi değildi, ancak kesinlikle mobildi. İlk kişisel boyutlu cep telefonu temel olarak aynı teknolojiyi kullandı ve 1973″te görüldü. 

 

Kontak lens  – 1888
İlk fonksiyonel kontakt lensler, 1888 yılında Adolf Fick adında bir Alman göz doktoru tarafından geliştirildi, böylece öncelerin icadını görüş düzeltici mercek olarak göze doğrudan uyguladı (versiyonlar Leonardo da Vinci ve Descartes tarafından sırasıyla 16 ve 17. Yüzyıllarda geliştirildi). Fick”in kontaktları üflemeli camdan yapılmıştı ve o kadar büyüktü ki, beyazlar da dahil olmak üzere göz küresinin çoğunu kapladılar. Kullanımları kornea ile lens arasında bir sıvı uygulamasını gerektiriyordu ve aşırı kurumaya ve rahatsızlığa neden olmamak için sadece kısa süreler (en az bir saat) için kullanılıyordu. 

 

Otomobil – 1769
İlk benzinle çalışan otomobiller, 19. yüzyılın sonlarına doğru giderken yüz yıldan daha uzun bir süre önce, Nicolas-Joseph Cugnot adlı bir Fransız, bir parça gerektirmeyen ilk kendinden tahrikli aracı yarattı. Fardier à vapeur üç büyük tahta jantlı bir buhar motoru kullandı ve başta askeri uygulamalarda olmak üzere her türlü arazi üzerinde ağır yükler taşıması amaçlandı. Uygulamada, buharlı aracın yavaş, dengeli bir şekilde gitmesi, kazanın yeniden ısıtılması için 15 dakikada bir durdurulması gerekti. Yani belki de konsept başarısının bir kanıtı olsa da, fiili bir yatak oldu. 

 

Prezervatif- 16. yüzyıl
Pratik bir prezervatif 1800’lere kadar yaygın bir şekilde mevcut olmasa da, konsept en az 1500’lere ve hatta belki de daha öteye uzanıyor. Rönesans döneminin İtalyan hekimi Gabriele Falloppio onuruna tanımlanmış fallop tüpleri ile tanınmıştır, ancak prezervatifin babası olarak da görülür. O zaman ölümcül hastalık frengi hakkında yazarken, seks sırasında kimyasallarla birlikte bir kılıfın kullanılmasını önerdi, böylece hastalığın yayılması önlendi. 

 

Aşı – 10. Yüzyıl
Günümüzde aptal olmayan herkes, aşıların her türlü ciddi hastalığı önlediğini ve başka hastalığa neden olmadığının bilincindeyken, insanlık tarihinin çoğu döneminde viral hastalıkları önlemenin hiçbir yolu yoktu. Bununla birlikte, insanlar düşündüğünüzden daha uzun süre virüslere karşı aşılanmaktalar. İngiliz cerrah Edward Jenner, 18. yüzyılda yaptığı çalışmalarla, daha ciddi çiçek hastalığına karşı bir aşı kullanması nedeniyle aşının babası olarak görülse de, çiçeğe karşı aşılama, onun doğumundan yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. 10. yüzyılda çin, kurutulmuş çiçek hastalığında burun solunumu ile ilgili bir teknik kullanarak hastalığın daha sonraki gelişimini önlemede etkili olmuştur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here