Ana sayfa Makale Sandal ve Doğadan Yansımalar

Sandal ve Doğadan Yansımalar

0

“…Sandallar, bulunduğu kompozisyonlardaki görüntüsüne göre farklı hüviyetlere bürünür.

 

Bana göre sandal, bir insan gibidir kompozisyonlarda. Genelde yalnızlığı anlatır…

çoğu zaman dalgalarla mücadeleye zorlanır sanki hayatın zorlukları dersini alırcasına. Kışın kar altında, yazın güneşte bırakılır, çaresizce tek başına. Yağan yağmurda ıslanmaya mahkûm edilir çoğu zaman. Bazen birçok insan üstüne biner sanki gücünü ölçercesine, o yine de bütün bunlara göğüs gerer, sanki sahibine olan sadakat borcunu ödemek için yemin etmişçesine. Ama en zoruna gideni, bir gün suyun içinde veya dışarıda önemsenmez bir şekilde terk edilmektir onun için…
Artık rengârenk boyalı gövdesiyle su üzerinde gösteriş yaptığı güzel günler geride kalmıştır onun için. İşte sandal ve kayık böyle kompozisyonların öğesidir benim için. Bu yüzden çok severim onları, özellikle ahşaptan yapılanları, işte bundan dolayı fotoğraflarımda hep sandal vardır…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erhan BAYLADI

  Yağlı boya resme olan merakı ile başladı fotoğraf serüveni Erhan Bayladı’nın. 1960″lı yıllarda o zamanların meşhur “Hayat” mecmuasının orta sayfasında yayımlanan empresyonist ressamlara ait reprodüksiyonlar, zaten meraklı olduğu resme  ilgisini daha da artırdı, onları örnek alarak yağlı boya resme başladı ve bir müddet sürdürdü. Bu arada o artık empresyonizm tutkunu biri olmuş, ancak başarılı iş hayatının yoğunluğu nedeniyle  fırçaları da eline alamaz olmuştu. İşte bu sırada dijital makineler onun bu tutkusunu sürdürmek için bir fırsat oldu.

 

 Empresyonizm etkisindeki resim anlayışını tuval yerine kadraja taşımaya başlamıştı artık. O fotoğraf çekmiyor, makine ile resim yapıyordu adeta. çalışmalarında güçlü kompoziyonlara ve estetiksel öğelere yer vermeye çalıştı elinden geldiğince. Ona göre doğa kendi içinde çelişkileri olsa da mükemmeldi her şeyiyle, bu yüzden o genellikle hep güzel yüzünü tanıtmaya çalıştı doğanın. Bugün artık vaktinin çoğunu fotoğraf sanatıyla geçiren sanatçı, ellili yaşlarda bu işin daha da verimli olduğuna inanıyor ve çalışmalarını çok severek sonsuz bir iştah ve zevkle sürdürüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here