Ana sayfa Makale Sanal Yardımcını Seç: Cortana, Google, Siri, Alexa veya Bixby?

Sanal Yardımcını Seç: Cortana, Google, Siri, Alexa veya Bixby?

0

Sanal asistan ve türevlerinin gariplikleri, kusurları ve güçlü yönleri var. Sizin için hangisi en iyisi? Bunun cevabını vermek kolay değil, çünkü yeteneklerine derinlemesine bakılmaksızın onları karşılaştırmak zor. Belli başlılarına kısaca bir bakalım.

Cortana

Cortana, Xbox One konsolunun yanı sıra Windows 10 cihazlarında bulunan işletim sistemi amaçlı sesli bir yardımcıdır. Cortana verimlilik ile yakından bağlantılıdır, ancak Bing’den bilgi alarak genel sorulara cevap vermeye de yardımcı olabilir.

Cortana”nın, Windows 10 ve ilgili servislerdeki kullanımı genişletilerek son zamanlarda oldukça büyüdüğü görüldü. Onu Surface Studio gibi yeni ürünlerle birleştiren Microsoft”un niyeti, siz çalışırken onu Windows 10’u kontrol etmek için işletim sistemi temelli bir hizmet olarak sunmak.

Siz Cortana ile belirli bilgi bit”lerini saklayabilirken, Microsoft’un sanal asistanı hakkınızda daha fazla şey öğrenmek için etkileşimlerinizi sürekli olarak analiz ediyor. Bu bilgi, Microsoft’un “Notebook” dediği yerde saklanıyor, burada diğer şeylerin yanı sıra gitmek istediğiniz yerler, ilgilendiğiniz insanlar, tercih ettiğiniz sessizlik saatleri ve ilginç bulduğunuz şeyler de bulunuyor. İsterseniz bunları düzenleyebiliyorsunuz.

Cortana, e-postalarınızı okuyabilir, bulunduğunuz yeri izleyebilir, tarama geçmişinizi izleyebilir, kişi listenizi kontrol edebilir, ajandanıza göz atabilir ve siz izin verirseniz faydalı bilgileri önermek için tüm bu verileri bir araya getirebilir. Cortana bağlamı tanımak için tasarlanmış, bu nedenle izleme taleplerini anlaması gerekir. Siz bazı şeyleri farklı bir şekilde ifade edebilirsiniz, ama yine de anlamlı bir cevap bekleyebilirsiniz. Yüksek sesle konuşmamayı tercih ederseniz sorularınızı veya isteklerinizi yazarak da iletebilirsiniz.

Bazı sesli asistanların aksine Cortana, akıllı ev veya IoT cihazlarına henüz fazla ilgi duymuyor. Bu durumun değişeceği söylentileri var.

 

Apple Siri

Siri, 2011’de iOS 5’in piyasaya sürülmesinden bu yana, iOS’un entegre bir parçası olmuştur. Hava durumu ve mesajlaşma gibi temel konularla işe başlamış olan Siri, o zamandan beri MacOS ile üçüncü taraf entegrasyonunu daha fazla desteklemek için genişletilmiştir.

Siri’nin esprileri efsane olmuşken, sanal yardımcı her geçen gün daha yetenekli hale geliyor. Şimdi ondan, birini aramasını, mesajlar göndermesini, toplantılar planlamasını, uygulamaları ve oyunları başlatmasını, müzik çalmasını, soru cevaplamasını, alarmlar ayarlamasını ve hava durumu tahminleri sunmasını isteyebilirsiniz.

Siri için en yeni haberler arasında, WhatsApp için ses uyumluluğuna, Lyft ve Uber için genişletilmiş ödeme seçeneklerine ve uluslararası kriket skorlarına bakma  özelliğine sahip olduğu da yer alıyor. Bunlar diğer sanal yardımcıların geçirdiği değişikliklerle karşılaştırıldığında hafif değişiklikler gibi görünüyorlar, ama aynı zamanda Siri’nin istikrarını işaret ediyor, özellikle de ses asistanını iyi tanıyan uzun süreli iOS kullanıcılarına.

 

Google Assistant

Google Assistant (şimdi Now denen, eski Google Now”dan fonksiyonlar da almıştır) Cortana ve Siri’den farklı. Kişiselliği daha az, ancak işlevselliği daha fazla. Android’in entegre bir parçası olsa da, Google Assistant bir iOS uygulamasında da  çalışıyor ve gerektiğinde Chrome browser aracılığıyla erişilebiliyor.

Cortana ve Siri gibi, en yakın çin restoranına yönlendirilmek isteyebilir veya önümüzdeki 10 gün boyunca havaların nasıl olacağını sorabilirsiniz. İzin verirseniz, Google”ın yazılımı arama geçmişinizi kullanır ve yanıtlarını, sorgularınız hakkında bildiklerini temel alarak özelleştirir.

Google’ın arama motoruyla entegrasyonu, Google Assistant’ı en hazır sanal asistanlardan biri yapıyor. Daha önce hiç Google’ı bir arama motoru olarak kullanmadıysanız, web’de yaptıklarınızla ilgili bir hazine define sandığı vardır. Sorulara Google tarayıcısına benzer şekilde tepki verir, bu da genel bilgi ve önemsiz şeyler için mükemmel bir sonuçtur.

Assistant’ta yapılan son güncellemeler, Keep’te (Amazon ile doğrudan rekabet eden Express”in yerine) alışveriş listelerini saklamayı durdurmak için hızlı bir değişikliği ve uçuş fiyatlarını izleme uyarılarını ayarlama özelliğini içeriyor. Bu, Assistant”ın nereye gittiğine dair bazı belirsizlikler göstermektedir. Google, onun Alexa”ya rakip olmasını veya mevcut Chrome/Android servislerine bağlanmasını ister mi? Assistant”ın bu aşamada ayakları biraz dolanıyor ancak kesinlikle Google”ı sevenler için benzersiz avantajlar sağlıyor.

 

 

Amazon Alexa

Diğer yardımcılarla ortak bir takım özelliklere sahipken, Alexa kendi farklı kategorisinde yer alıyor. Amazon’un sesli yardımcısı, mobil veya bilgisayar odaklı değil, tek başına Amazon Echo hoparlörü ve sınırlı sayıda Amazon Fire cihazına odaklanmış durumda. Bilgisayar odaklı görevler yerine tüm ev yönetimi ve servislerine odaklanılmış.

Amazon, Alexa’yı daha fazla mobil duruma sokmak için çok çalışıyor: örneğin, Alexa uygulaması birçok özelliklerini telefonunuza taşıyor; böylece otomobil kullanırken listeler organize edebiliyor veya akıllı ev özelliklerini bir Echo’dan uzakta da kontrol edebiliyorsunuz.

 

Bixby

Ses yardımcı oyununda geride kalmamak için Samsung, Bixby adında bir mobil cihaz yardımcısı yarattı. Şu anda tam sesli komut uyumluluğu var, (bir Galaxy S8 aldıysanız muhtemelen karşılaştınız demektir). Genel olarak Bixby, Cortana ile ortak bir çok şey paylaşıyor. Galaxy telefonda bulunan sesli yardımcı, bilgiye erişmeye, verilerinizi yönetmeye, ajandanızı, etkinlikleri düzenlemeye ve diğer şeyleri yapmaya hazır. Nesnelerin Internetine fazla girmese de, Samsung cihazınızda yaptığınız her şey üzerinde etkileyici derecede bir kontrole sahip.

Bixby’yi üç temel farklı özellik kategorisine (Ses, Ana ekran ve Vizyon) bölebilirsiniz. Hepsi birlikte çalışır, ancak farklı Bixby yeteneklerini kullanır:

Ses: Hem soruları —”What”s the weather today?”— hem de komutları içeriyor. “Hey Bixby” diyerek başlatıyorsunuz ve genel bilgiler alabiliyorsunuz. Bununla birlikte, Cortana gibi işletim sisteminin üstünde, bu nedenle onu Galaxy menülerini kontrol etmek, ayarları değiştirmek, alarmlar ayarlamak, fotoğraf çekmek, videoları işlemek ve daha başka şeyler için kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar hep telefonunuzu el değdirmeden kullanmak istediyseniz, burada keşfedeceğiniz çok şey var. Bazı özellikler daha da derinlemesine kullanılabiliyor – Bixby”den son mesajları okumasını isteyebilirsiniz veya ondan fotoğrafınızı Instagram”da yayınlamasını isteyebilirsiniz, Bixby bunları yapacaktır.

Ana ekran: Bixby”nin uygulama yüzüdür, Bixby”nin doğru bir uyumlulukla kontrol edebileceği farklı servislerin (aralarında Facebook, CNN ve Spotify da var) yanı sıra, geçmişte Bixby”ye sorduğunuz şeylere dayanarak bilgi sağlayan bir ekrandır. Yakında bu alan akıllı ev yeteneklerini içerebilir (Samsung bunun yolda olduğunu söyledi), ancak şimdilik temel online servislere tercih ediliyor.

Vizyon: Bixby”nin en eşsiz parçası — Bixby”nin, kameranın çektiği görüntüyü analiz edip size bilgi vermesine izin veren bir yapay zeka deneyimidir. Bu çalıştığında Bixby, mağazadaki fiyatlarla online fiyatları hemen karşılaştırmanıza yardım edebilir. Bu özellik devreye girdiğinde diğer asistanlar da buna yönelebilirler.

Bixby’nin hâlâ yeni bir sesli yardımcı olduğuna dikkat çekiliyor. Bunda hatalarının ve ileride büyüme potansiyeline sahip olmasının etkisi var. Samsung birçok elektronik bileşen üretiyor ve şirket bunların çoğunda kendi sesli yardımcısının görünmesini istemiyor. Şimdilik bu, sadece bir Galaxy S8 akıllı telefon servisi.

 

Hangi sesli yardımcı daha iyi?

Genel olarak Google Assistant dikkati çekiyor. Cortana teknik olarak daha fazla şey yapabilirken, yalnızca Android ve iOS’ta üçüncü parti bir uygulama olması çekiciliğini sınırlıyor. Google Assistant ve Cortana”nın, herşeyi tek bir yardımcıdan bekleyen insanlar için en iddialı ürünler olduğu görülüyor. Bununla birlikte Alexa, kesinlikle akıllı evlerde kullanım için daha uygun. Bixby ise izlenmeye değer bir başlangıç yaptı, daha işin başında.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here