Ana sayfa Yazılım Sanal Kurs

Sanal Kurs

0

Bu dersimizde şu sıralar internette yine çok kullanılan bir yazı efektini ele alacağız. Gerek logolarınız, gerekse başlıklarınızda rahatça kullanabileceğiniz bir efekt bu.

öncelikle yeni bir sayfa oluşturalım.
Sonra yazı aracını seçin ve efekt uygulayacağımız yazıyı yazın. Ben köşemizin ismini yazıyorum. Layer adını ise ESAS diye değiştirin. (Layers panelinde Layer 1 üzerine çift tıklayara değiştirebilirsiniz.) Font büyüklüğü olarak 100 pts, Color panelinden renkler için R: 102, G: 153, B: 204 değerlerini ayarlayın. Kenar çizgisi olmasın. (Resim1)

 

 

Şimdi sahnedeki yazıyı seçin ve sağ tıklayarak Create Outlines deyin. Bu işlem yazıyı bir şekil haline dönüştürecektir. Daha sonra dönüştürülmemiş halini tekrar kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, çoğaltıp orijinalini gizleyerek çalışmaya devam edebilirsiniz.  (Resim2)
Şimdi yeni bir layer oluşturun ve onu IŞIK diye isimlendirin. Bu layer ESAS isimli layer”ın üstünde olsun. (Resim 3)

 

 

Şimdi sahnedeki yazıyı seçin ve CTRL+C ile kopyalayın, ESAS layer”ını kilitleyin, IŞIK layer”ını seçerek CTRL+V ile yapıştırın. (Resim 4)
IŞIK layer”ındaki  yazıyı seçin.
Object > Path > Offset Path.. yolunu izleyerek resimdeki ayarları girin. (Resim 5)

 

 

Bu noktada yazınızın görünümündeki farklılık dikkatinizi çekmiştir. Layer panelindeki IŞIK layerini genişlettiğiniz zaman oluşturduğunuz guruplanmış şekilleri göreceksiniz. Bu gurupta harfler ve onun etrafında görünen şekiller yer alır.

Şimdi her harf için iki layer olduğunu gördünüz. Biri her harfin orijinal karakteri, diğeri küçülmüş ofset şekildir. Şimdi bu küçük olan harf şekillerini seçin ve beyaz dolgu verin, kenar çizgisi vermeyin. (Seçme işlemi için sahnede Sanalkurs yazısına tıklayın ve gurubun içine girin, iç kısımdaki harfleri Shift”e basılı tutarak tek tek seçin). (Resim 6)

Şimdi sahnede iken yine gurubun içine girin ve mavi olanları tek tek seçerek silin. Az önce beyaza çevirdiğimiz yazılar kalsın. Şöyle bir görüntü elde etmiş olmalısınız: (Resim 7)
 

 

 

Şimdi ana sahnede iken beyaz olan gurubu seçin ve sağ tıklayıp Ungroup deyin.  (Resim 8)
Böylece her bir harf kendi başına kalmış oldu. Şimdi Ctrl+A ile sahnedeki tüm harfleri seçin. Hatırlayacaksınız, ESAS layer”ımız hala kilitli ve oradakiler seçilmeyecek.

Seçili halde iken Ctrl+C ile kopyalama yapın ve Ctrl+F ile de yapıştır işlemini gerçekleştirin. Böylece alttaki şekil aynı olduğu gibi üste yapıştırılacak ve seçili halde olacaktır. Seçimi bozmadan R:255, G: 0, B: 0 değerlerini vererek renklendirin. (Resim 9)
 

 

 

Kopyaladığınız parçayı aşağı ok işaretini kullanarak iki kez basıp aşağı çektikten sonra iki kez de sağ ok işaretine basın ve sağa çekin. (Resim 10)
Pathfinder panelini açın (Window > Pathfinder) ve en son işlem yaptığınız kırmızı ve beyaz harfleri tek tek seçerek ALT tuşuna basılı tutarken Pathfinder panelinden Minus Front butonuna tıklayın. Mesela S harfi için, beyaz ve kırmızı S harfini seçin, ALT tuşuna basılı tutarak Minus Front (Subtract) butonuna tıkalyın. (Resim 11)

 

 

Şu şekilde görünecektir: (Resim 12)
Şimdi de Transparancy paletini açın. (Window > Transparency)
IŞIK layer”ındaki tüm nesneler seçili iken Blending Mod ayarını Overlay yapın ve Opacity ayarını ise %80 olarak belirleyin. (Resim 13)
 

 

 

Bu işlemler sonrası görünüm şu şekilde olmalıdır: (Resim 14)

IŞIK layer”ını şimdi kilitleyin ve ESAS isimli layer”ın kilidini açın. Yazıyı seçin ve Ctrl+C ile kopyalayın, sonra ESAS isimli layer”ı tekrar kilitleyin.

ESAS layer”ının hemen üstüne yeni bir layer oluşturun ve ismini SAYDAM olarak verin. Bu yeni oluşturduğunuz layer IŞIK layer”ının altında olmalıdır, ona dikkat edin. Şimdi Ctrl+F (Paste in Front) ile az önce kopyaladığınız yazıyı yapıştırın.

Bu yapıştırdığınız şekil için şu renkleri verin: R: 204, G: 255, B: 255. Ve bu layer seçili olarak kalsın. (Resim 15)

 

 

Şimdi silgi aracının üzerine basılı tutun ve açılan menüden bıçak (knife) aracını seçin. (Resim 16)
Mouse”u basılı tutara bıçağı aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi şeklin üzerinde bir tarafından diğer ucuna dalgalı bir şekilde sürükleyin. Bu işlem şekli ikiye bölecektir. (Resim 17)

 

 

Şeklin seçili durumunu iptal etmeden önce şeklin üzerinde sağ tıklayın ve Ungroup seçeneğini tıklayın. Bu işlem alt ve üst parçaları birbirinden ayıracaktır.
Şimdi şeklin alt tarafında kalan parçalarını tek tek seçerek silin. Altta kısmi olarak ESAS layer”ındaki şekil görünecektir. (Resim 18)
 
Şimdi Rectangle aracını seçin ve üstteki parçaları kapsayacak şekilde bir dikdörtgen çizin. Bu dikdörtgene Gradient panelinden siyah beyaz linear dolgu verin. (üstte siyah, altta beyaz.) (Resim 19)
 

 

 

Aşağıdaki gibi olsun: (Resim 20)
Şimdi SAYDAM layer”ındaki tüm parçaları seçin. (Yazının böldüğümüz kısmı ile son yaptığımız dikdörtgen). Transparency panelindeki ayarlar menüsünden Make Opacity Mask seçeneğini tıklayın. (Resim 21)
 

 

 

SAYDAM layer”ındaki tüm parçalar seçili iken Opacity ayarını %65 yapın. (Resim 22)

Şimdi SAYDAM layer”ını kilitleyin. Sonra ESAS isimli layer”ın kilidini açın, kopyalayın (Ctrl+C) ve tekrar kilitleyin.

ESAS layer”ının hemen altına yeni bir layer oluşturun, ismini KENAR yapın. Az önce kopyaladığınız şekli bu layer”a Ctrl+F ile yapıştırın. (Resim 23)

 

 

Bu şekli şu renk dolgusu ile renklendirin: R: 51, G: 153, B: 204.
Şekil seçili iken Shift + X”e basın ve dolgu ile kenar çizgilerinin yer değiştirdiğini göreceksiniz. Kenar kalınlığını 5 px yapın. (Başka fontlarda bu değeri farklı vermeniz gerekebilir.) (Resim 24)
 
KENAR layer”ı seçili iken Effect > Stylize > Drop Shadow menüsünü tıklayın. Gelen iletişim penceresinden resimdeki ayarları yapın. (Resim 25)

 

 

Son hali şu şekilde görünmelidir:
(Resim 26)
Neredeyse tamamladık. ESAS layer”ını seçin (kilidini açmayı unutmayın), sonra aşağıdaki linear gradient ayarlarını uygulayın. Beyaz kısım yazının alt kısmından başlamalıdır. (Resim 27)
 

 

 

Son olarak ESAS layer”ına bir efekt daha ekleyip bitirelim. Effects > Stylize > Outer Glow menüsüne tıklayın ve gelen iletişim penceresindeki değerleri resimdeki gibi girin. (Resim 28)
 
Hepsi bu kadar. Biraz uzun olduğunu biliyorum ama internette şu aralar Web 2.0 çerçevesinde çok sık kullanılan bu yazı efektini anlatmak gerekiyordu. Ayrıca bu esnada pek çok kolaylık ve kısa yolu da pratik yapmış oldunuz. Yaptığımız şeklin son hali aşağıdaki gibi oldu: (Resim 29)
 
Hepinize kolay gelsin.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here