Ana sayfa Haber Sanal gözlük dişçi randevularımızı daha az ağrılı yapabilir

Sanal gözlük dişçi randevularımızı daha az ağrılı yapabilir

0

İngiltere’deki bilim insanları, dişçi koltuğundaki insanlara sanal gerçeklik gözlüğü takılması sayesinde diş ameliyatı sırasındaki stres seviyesinin azaltıldığını keşfetti.

BBC’nin haberine göre, bu yöntem bazı kişilerin dişçi korkusunun üstünden gelmek için bile kullanılabilir. İngiltere’deki Plymouth üniversitesi araştırma ekibinden Sabine Pahl, “Doğal mekanlara giden insanların stres seviyesinin düştüğünü biliyoruz. Biz de doğayı en stresli ortamlardan birine getirmenin bir faydası olabilir mi diye düşünerek bu araştırmayı yaptık” dedi.

 

Araştırma kapsamında Plymouth yakınlarındaki Wembury sahili, yazılımcılar tarafından sanal gerçekliğe taşındı. 18 yaşından büyük 79 kişide uygulanan deneylerde kent ortamı gösterilen kişilerin diğerleri kadar rahatlamadığı da fark edildi. Pahl, sanal gerçeklik gözlükleriyle kendilerini doğada hisseden bireylerde acının çok daha düşük olduğunu gördüklerini, kent ortamını gören kişilerin acı seviyesinin ise sanal gerçeklik kullanmayan deneklerle neredeyse aynı olduğunu belirtti. 

Araştırmaya katılan diş hekimleri de insanların dişçi sandalyesindeki streslerini ve korkularını azaltmak için kullanılabilecek her yöntemin denemeye değer olduğunu vurguluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here