Ana sayfa Haber Sanal gerçeklik uygulamasının Türk mucitleri

Sanal gerçeklik uygulamasının Türk mucitleri

0

Türk girişimcilerin kurduğu mobil uygulama “Timelooper” sanal gerçeklik deneyimiyle kullanıcıları tarihteki önemli olay ve değişimler üzerinden yolculuğa çıkartıyor. 

Kullanıcıları için adeta bir zaman makinesi işlevi gören “Timelooper” uygulaması, turizm sektöründe şu anda piyasada türünün tek örneği. 2015″te faaliyete başlayan uygulama kısa sürede dünya çapında popüler hale gelmeyi başardı. Genel merkezi New York”ta, Avrupa merkezi Londra”da olan Timelooper”ın İstanbul”da da bir prodüksiyon ofisi bulunuyor. Girişim, Yiğit Yiğiter, Alper özyurtlu ve Andrew Feinberg tarafından hayata geçirildi.

Uygulamayı müzelerde ve etraftaki mağazalarda bulabileceğiniz bir headset”in (sanal gözlük) içine koyduğunuz zaman videonun içinde gibi oluyorsunuz. Bunlar 360 derece “virtual reality” (sanal gerçeklik) içerikleri ve hep tarihi konularla ilgili. New York”taki Times Meydanı 1945 yılında nasıl görünüyordu, o gün ne yaşandı, çin Seddi”ne çıktığınız zaman çin Seddi”nde yapılmış önemli bir savaşın tekrar hayata geçmesi gibi. Mesela Martin Luther King, Memorial”dayken oranın hikayesinin o günlere ait görüntülerle anlatılması gibi. Ayrıca bütün cep telefonlarında çalışıyor. 

 

“Timelooper” bugün birçok turistik mekanda kullanılıyor. örneğin Washington”da Lincoln Anıtı önünde satılan “Timelooper” gözlüklerine yoğun bir ilgi var. Timelooper”ın ortaklıkları sadece turizm ve medya ile sınırlı değil. Okullar da uygulamaya ilgi gösteriyor ve derslerinde kullanmak istiyor. Şu anda üç ülkede “canlı” faaliyet gösteren “Timelooper”in bu yılın sonuna kadar Güney Kore, çin, Kamboçya dahil 10 ülkede satışa çıkarılması planlanıyor.

Kurucuları gelecek planları arasında Timelooper”ı bir yayıncı platformuna dönüştürmek istediklerini, bunun için çalışmalara başladıklarını ve özellikle video yükleme ve uygulama üzerinden yayına alma konusunda kendi teknolojileriyle üreticilere destek olacaklarını söylüyor. iOS ve Android platformunda yer alan “Timelooper”ı indirerek tarihteki önemli olayları sanal gerçeklik ile yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here