Ana sayfa Makale Sanal Gerçeklik araçları

Sanal Gerçeklik araçları

0

Cmoar_case

İlk olarak Kickstarter’da ortaya çıkan Oculus Rift, gördüğü yoğun ilgi sayesinde 250 bin Dolar olan kampanya limitini çok kısa sürede aşarak yaklaşık iki buçuk milyon Dolar toplamayı başarmıştı. Projenin ilerleyen safhalarında Doom’un başındaki deha John Carmack’ın da dahil olmasıyla bir anda herkesin ilgisini çeken Oculus Rift, Facebook tarafından satın alınmıştı. İşte tam bu noktada sanal gerçeklik gözlükleri teknoloji devlerinin ilgisini çekmeye başladı. Sony’nin Project Morpheus’u, Samsung’un Galaxy VR’ı gibi projeler, Oculus Rift’in açtığı yolu takip etti.

Project Morpheus

project_morpheus

Sony, inovatif bir yaklaşımla üzerinde çalıştığı Project Morpheus”u ilk kez, San Francisco”da düzenlenen Game Developers Conference”da geliştiricilere tanıtmıştı.

Sony”nin PlayStation 4 için tanıttığı sanal gerçeklik donanımı Project Morpheus, basitçe tanımlamak gerekirse içerisinde ekran bulunan, üst düzey 3 boyutlu ses desteği veren ve oyun esnasında sadece oyun odaklanmanızı sağlayan bir başlık.

Gelelim Project Morpheus”u kullanırken oyun kontrolünü nasıl sağlayacağımıza. Sony”nin şuana kadar sahip olduğu kontrollere bakacak olursak, Playstation Eye, DualShock4 kontrolleri ve Move hali hazırda birçok kontrol seçeneği sunuyor.

Project Morpheus şuan 1080p görüntü ve 90+ derece görüş açısına sahip. Cihazın pozisyon, rotasyon, 360 derece hareket imkanı ve aynı anda DualShock4 ve Move ile kontrol sağlama özelliklerini göz önüne alacak olursak, son derece zengin bir cihaz olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Fakat şu an için Project Morpheus kablolu kullanıma sahip. 

Sony bu iş üzerinde çalışan geliştiricilere sahip. çalışanlar Project Morpheus deneyimi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu geçekten güzel bir haber çünkü Sony”nin VR oyun teknolojisini başarıya ulaştırmak için ihtiyaç duyduğu şey tam olarak bu.

 

Tekken ekibi. Sony Computer Entertainment departmanı ile Tekken geliştiricileri otaklaşa bir sanal gerçeklik donanımı konusunda çalışmalara başladılar. Yazılımının çoğunun Tekken ekibi tarafından hazırlanacak ve donanım hazır olduğu kadarı ile bu yıl düzenlenecek olan Tokyo Oyun Fuarı’nda tanıtılacak. Tekken ekibinin özel olarak hazırladığı oyun ve PlayStation 4 harmanlanarak oyun severlere sunulacak.

Proje hem Tekken ekibi tarafından hem de Sony ekibi tarafından gizlilikle  yürütülüyor ve bu konuda sızıntı olmaması konusunda dikkat ediyorlar. Ancak, Tokyo’daki oyun fuarı sırasında oyun severler projenin demosuna göz atabilecekler.

Oculus Rift DK 2

Oculus Rift cihazının kısa sürede ikinci versiyonu Development Kit 2 “DK2” geliştirildi ve son kullanıcılarla buluştu. Tek bir versiyon ve gelişmeyle bırakılmayıp devam edilmesi, tüm teknoloji dünyasına yayılabilecek seviyede yatırım yapılması, gelecekte piyasaya çıkacak birçok oyunun bu teknolojiye destek vereceğini düşündürtüyor.

Oculus Rift yazılımsal olarak kendisine özel bir yazılım barındırmakta ve ilk kurulum esnasında yapılandırma yapılması gerekmektedir. 

Şimdi bu cihaza teknik olarak daha yakından bakalım:

Toplam 370gr ağırlığı olan iki adet 7 inch LCD display, kontrol ünitesi,  kulaklık ve bağlantı kablolarından oluşan bir oyun kiti gibi düşünebiliriz. Oculus Rift DK2″nin bir önceki versiyonundan farkı ise Full HD çözünürlükteki OLED panele geçiş yapılması ve kullanıcının başının konumunu takip eden bir kameraya sahip olması. Tabii bu gelişmelere bakılacak olursa “Yakında formamızı giyip ekrandan içeri maça dahil olacağız her halde?” demeden devam etmek yanlış olur.

Cmoar

Cmoar çok fonksiyonlu sanal gerçeklik gözlüğü ekran kullanımı olarak Samsung Gear VR’a çok benziyor yani Akıllı telefonumuzu ekran olarak kullanıyoruz. 

Cmoar’ın diğer gözlüklerden en büyük farkı ise çok fonksiyonlu olması diyebiliriz. Cmoar ile 3D ve 2D sinema izleyebiliyoruz ve bunun yanında hem Sanal gerçeklik(Virtual Reality) gözlüğü hem de Arttırılmış gerçeklik (Augmented Reality) gözlüğü olarak kullanabiliyoruz.

 

vrAse

Artık günlük hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlarımız, her yeni modelde giderek gelişiyor. Git gide hızlanan işlemcileri ve artan hafızaları sayesinde artık birçok akıllı telefon ile HD filmler izlemek ve 3 boyutlu oyunlar oynamak mümkün. Ancak akıllı telefonlarımızın ekranlarının yeterince büyük olmaması, cihazların bu performansından tam anlamıyla faydalanmamıza engel oluyor. Bu problemi çözmeyi amaç edinen vrAse, akıllı telefonunuzu devasa 3 boyutlu bir ekrana dönüştürüyor.

Gerçek 3 boyutlu deneyimi yaşatmayı hedefleyen vrAse”in çalışma prensibi ise oldukça basit. Akıllı telefonunuzun önünde konumlandırılmış 2 adet özel lens sayesinde, her bir göze kendi içeriği gösterilerek 3 boyutlu bir görüntü elde ediliyor.

 

 vrAse ile Artırılmış Gerçeklik

vrAse, film izlemenin ve oyun oynamanın yanı sıra artırılmış gerçeklik uygulamaları için de kullanılabilir. Akıllı telefonların her geçen yıl daha da kaliteli hâle gelen kameraları sayesinde, vrAse ile uyumlu artırılmış gerçeklik uygulamalarının keyfini sürebilirsiniz. Uyumlu uygulamaların bir listesi vrAse”in web sitesinde yer almakta.

İçeriğin oynatılması konusunda asıl işi yapan akıllı telefonunuz olduğundan, bir çeşit kılıf görevi gören vrAse”in ayrı bir bataryası bulunmuyor. Bu nedenle vrAse”i akıllı telefonunuzun şarjı bitinceye dek aralıksız olarak kullanmanız mümkün.

çalışma mantığıyla Google”ın I/O”da geliştiricilere ücretsiz dağıttığı karton sanal gerçeklik gözlüğüne benzeyen vrAse”nin siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği mevcut. Kickstarter”daki hedefine ulaşmış olan ürünün piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz net değil.

Zeiss One VR

zeiss one vr

Carl Zeiss’in VR One adını verdiği yeni gözlüğü, Samsung’un Gear VR modelinde olduğu gibi akıllı telefonla birlikte kullanılıyor. 4.7 inç ile 5.2 inç arasındaki herhangi bir akıllı telefonla kullanılabilen gözlüğün fiyatı ise 99 dolar olarak açıklandı. Şimdilik ön sipariş verilen One VR cihazının önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Samsung’un ürününe çok benzeyen One VR’ın fiyatının uygun olması (Samsung’un ürünü yurtdışında 199 dolardan satılıyor) önemli bir avantaj olarak görülüyor. Carl Zeiss tarafından üretilen gözlüğün Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı ise bilinmiyor. Şimdilik sadece Samsung Galaxy S5 ve iPhone 6 akıllı telefonlarını destekleyen One VR’ın önümüzdeki günlerde kullanılabilecek telefon sayısını artıracağı da firma tarafından açıklandı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here