Ana sayfa Donanım Sanal Değil, Gerçek Bir Sample

Sanal Değil, Gerçek Bir Sample

0

Eğer sample kullanarak müzik yapıyor ve canlı sahne performanslarıyla uğraşıyorsanız Roland”ın “Sampler” serisinde çıkardığı son ürün olan SP-555 sizin için tasarlanmış, kullanması çok kolay ve zevkli bir enstrüman

  SP-555″i anlatmaya, 16 adet plastik pad”den başlayalım.  Dokunma duyarlılığına sahip ve ışıklı pad”lar özellikle davul partisyonları için oldukça kullanışlı. Davul dışında dokunma duyarlılığı gerektirmeyen sample çalmak istediğinizde “Fixed Velocity” tuşuna basarak bu özelliği kapayıp sabit bir seviyede ses üretebiliyorsunuz. SP-555″te ikisi cihazın kendi belleğinde, sekizi Compact Flash Card üstünde saklanabilen toplam 10 tane bellek bankası var. Bu bellek bankalarını kullanarak 160 ayrı sample ile çalışmak mümkün. İlk bellek bankasında SP-555 ile birlikte gelen 16 tane hazır ses ve ritim saklanmış durumda. Herhangi bir pad”e basıldığında duyulan sesi ters çalmak, elinizi çektiğiniz anda durmasını sağlamak veya bir loop olarak çalmasını sağlamak gibi seçenekler yine bir tuş yardımıyla kolayca ayarlanabiliyor.

Kayıt imkanı
SP-555″e üstündeki dahili mikrofondan, Phantom destekli harici bir mikrofondan, arka paneldeki audio-in girişine bağlayacağınız MP3 veya CD player gibi stereo bir ses kaynağından ya da ön paneldeki gitar/bas gitar girişinden enstrümanınızı bağlayarak doğrudan gerçek zamanlı kayıt yapabiliyorsunuz. Kayıt işlemi için SP-555″in Loop Capture bölümündeki kayıt tuşuna basmanız yeterli. Aynı bölümdeki AutoStart tuşu kayıt kaynağından sinyal gelir gelmez otomatik olarak kayıt işlemine başlamanızı sağlıyor. Burada yapabileceğiniz en uzun kayıt 15 saniye fakat üst üste kayıt yapabiliyorsunuz. Daha sonra bu kaydı istediğiniz bellek bankası ve pad”e bir tuşa basarak aktarabiliyorsunuz. Başka bir kayıt yöntemi de Sampling tuşuna ve istenilen pad”e basarak kaydı başlatmak. Kayıt bittikten sonra sample”ın başındaki ve sonundaki istenmeyebilecek bölümleri kesmek Start/End tuşuyla kolayca yapılabiliyor.

Diğer bir kayıt seçeneği de bilgisayardan herhangi bir Wav veya AIFF dosyasını ürünle birlikte gelen PC veya MAC”da çalışabilen Wave Converter yazılımıyla USB girişi üzerinden istenilen bellek bankasındaki pad”e aktarmak. Wave Converter yazılımıyla herhangi bir pad”i ve bellek bankasını seçerek Wav veya AIFF formatındaki bir dosyayı ekrandaki Import veya Export tuşlarına basarak SP-555″e gönderilebiliyor veya SP-555″ten bilgisayara aktarabiliyorsunuz. SP-555 kayıtları kendi özel formatında saklıyor ve Wave Converter programı olmadan bunları Wav/AIFF dosyası formatına çevirmek mümkün değil.

SP-555″te 128 MB – 2 GB arasında değişen Compact Flash Card kullanarak 24-386 dakika arasında değişen stereo kayıt kapasitelerine sahip olabiliyorsunuz. Kullanılan kartın markası konusunda SP-555″in seçici davrandığını eklemekte yarar var. Ancak kullanma kılavuzunda uyumlu kart markalarının listesi var. örnek olarak test sırasında bizim kullandığımız Sandisk marka kartlarla hiç sorunsuz çalışıyor.

 
  SP-555″in başka güzel bir özelliği de pattern sequencer yardımıyla padlerdeki sample”ların çalınış sırasını kaydedip daha sonra bunu çalabilmek. Böylece örnek olarak, drum seslerinin kayıtlı olduğu padleri kullanarak bir ritim çaldığınızda bu diziyi bir pattern olarak kaydedip daha sonra çalabiliyorsunuz.


Efektler

SP-555″te playback veya kayıt sırasında kullanabileceğiniz ve istediğiniz pad”lara atayabileceğiniz çok kaliteli 37 tane efekt bulunuyor. İstenilen efekt seçildikten sonra 3 ayrı pot yardımıyla efektlerin özelliklerini gerçek zamanlı olarak değiştirebiliyorsunuz. Bu canlı performanslarda çok büyük kolaylık ve esneklik sağladığı gibi pek çok yaratıcı ses efekti elde etmenizi de sağlıyor. Efektler arasında özellikle filter, slicer ve distortion”un kalitesi mükemmel. Vinyl Sim efekti ile kayıtlarınıza, çok hoş bir plak cızırtısı katmanız mümkün. Testlerimiz sırasında elektogitarı SP-555″e doğrudan bağlayarak değişik efektler kullandığımızda bile oldukça tatmin edici sonuçlar aldık ancak tabii ki yapısı gereği SP-555 bir gitar efekt işlemcisi olmaktan çok uzak bir noktada. Yine playback ve kayıt sırasında kullanılabilecek tempo tuşu müziğinizi istediğiniz tempoya ayarlayabilmeyi sağlıyor.

SP-555″in belki de en eğlenceli yanlarından biri  Roland”ın diğer bazı klavyelerinde de yer alan D-Beam özelliğinin olması. Bu aslında Theremin gibi el değmeden müzik yapmak için geliştirilen infrared tarzı bir teknolojiyle çalışan bir verici ve alıcı sistemi. Siz elinizi sensörün üstünde tutunca yüksekliğine bağlı olarak değişen frekansta ses üretiyor. Böylece sensöre yaklaştıkça tiz, uzaklaştıkça bas sesler elde etmek mümkün. Bu özelliği kullanarak SP-555″le birlikte gelen 16 ayrı değişik ana synth ve delay sesi kullanarak değişik frekanslarda ses üretebiliyorsunuz. İstediğiniz melodiyi çalmak için pratik yapmanız şart çünkü notaların yerlerini referans alabileceğiniz hiçbir şey yok. D-Beam”in yanındaki Filter tuşuna bastığınızda elinizin yüksekliği filter efektinin miktarını ayarlamaya yarıyor, Trigger tuşuna basıldığında da elinizin sensörün üstüne gelişi isteğiniz bir pad”deki sesi tetikleyip çalmasını sağlıyor. Testlerimiz sırasında D-Beam”i kullanırken ortamdaki ışığın sensörün duyarlılığını etkilediğini gördük, ortam ne kadar karanlıksa sensör daha büyük bir aralıkta elinizin hareketlerine tepki veriyor, ortam aydınlandıkça aralık miktarı azalıyor dolayısıyla elinizi daha dar bir alanda hareket ettirmek zorunda olduğunuzdan yaptığınız küçük bir hareket seste büyük değişikliklere yol açabiliyor. Aslında bu özellik SP-555 özellikle canlı sahne performansları için üretildiğini kanıtlıyor. SP-555″in yuvarlak ekranının da müziğin ritmine bağlı olarak yanıp sönen ve karanlıkta hoş görünen kırmızı bir ışığı olduğunu eklemekte de yarar var. Ayrıca V-LINK özelliği sayesinde SP-555″i V-LINK uyumlu video ekipmanlarına bağlamak mümkün.

Toplam 1.8 kilo ağırlığındaki SP-555, metal kasası ve diğer plastik donanımıyla oldukça dayanıklı gözüküyor. SP-555″e opsiyonel olarak bağlanabilen bir ayak kontrolü sample kaydetmeye başlamak ve bitirmek için kullanılabiliyor.

Sonuç

Eğer sample”larla yapılan müzikle uğraşıyorsanız, bilgisayar yerine gerçek bir enstrümana dokunarak müzik yapmak istiyorsanız veya canlı performansla ilgilenen bir DJ iseniz Roland”ın piyasaya çıkardığı kullanması en kolay ve en zevkli sampler”ı SP-555 sizin için vazgeçilmez bir ürün. Sample”larla yapmak istediğiniz her şeyi bilgisayara dokunmadan kolaylıkla yapabileceğiniz, yaratıcılığınıza yeni boyutlar katabilecek SP-555 Zuhalmüzik tarafından Türkiye”ye getiriliyor. 1.726 TL fiyat etiketli ürünü www.muzikenstrumani.com dan alabilirsiniz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here