Ana sayfa Donanım Samsung X520

Samsung X520

0

Beklenen incelik

Dizüstü bilgisayarlarda netbook”lara hayat veren “ultra taşınabilirlik” trendi, var olan kullanıcı ihtiyaçlarına göre yeniden şekilleniyor. Sürekli internette ve bağlantıda olmak adına önem kazanan netbook”larla birlikte, teknoloji dünyasında “bir masaüstünün yerine geçen notebook, bir de ultra taşınabilir bilgisayar sahibi mi olunmalı?” sorusu uzun bir süredir gündemde. Ancak ne mutlu bizlere ki, orta yolun mümkün olduğu da birçok firma tarafından görülmüş durumda. Hem performans açısından eğlence ve ofis uygulamaları için yeterli, hem de taşınabilir dizüstü bilgisayarlar piyasadaki yerlerini bizce giderek sağlamlaştırıyor.  Samsung X520 de hem hafifliği, hem de multimedya uygulamalarına keyif katan görüntü performansıyla bu sınıfın dikkat çeken bir örneği.
 
Samsung X520
 
İnce tasarımda iddialı  
Samsung X520, klasik şıklığı ince bir tasarımla birlikte sunuyor. 6 hücreli pil ile ağırlığı yalnızca 2.09 kilogram olan notebook, incelik konusunda cebinizdeki madeni paralarla yarışabilecek nitelikte. Bu boyutlara, 15.6 inç boyutundaki ekran eklendiğinde tüm uygulamalarınıza keyif katabilen bir dizüstü bilgisayar ortaya çıkıyor. özellikle film uygulamalarında bu ekranın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz, ancak bu konuda DVD”lerinize güvenmeyin. Günümüz notebook”larında inceliğin bir bedeli var ve bu bedeli optik sürücüler ödüyor. Ancak harici disklerin kapasitelerinin yeterli boyutlarda olduğu ve yaygınlaştığı günümüzde, bu eksiklik testlerimizde de gördüğümüz üzere, multimedya ve sinema eğlencesi yaşamanıza kesinlikle engel olmuyor. Diğer X serisi dizüstü bilgisayarlar gibi, X520 de hem tasarım hem de pil ömrü açısından iddialı. 9 saate varan pil ömrü vaadi, gerçekten de X520″nin sizi gün içinde yarı yolda bırakmamasını sağlayacak ölçüde gerçekleşiyor. Bunun yanında günlük uygulamalarımız için konfigürasyonda Core 2 Solo işlemci ve Intel ekran kartı yer alıyor.

 

Samsung X520   Yine X sınıfının tasarım özelliklerini taşıyan X520, zarif ve modern çizgileri birleştiriyor. 382x256x32.4 mm boyutlarındaki notebook, elinizi alır almaz inceliğine rağmen sağlam ve dayanıklı yapısını hissettiriyor. Kapağın açık durumdaki sabit duruşu ve menteşelerin yapısı, bazı notebook”larda olduğu gibi her an kırılabilir, hassas bir cihaz kullanma hissini yaşatmıyor.
 
Klavyenin ergonomik ve rahat kullanımı, notebook”un boyutu da düşünüldüğünde beklenen bir özellik olarak göze çarpıyor. Hatta nümerik tuşlarınız bile klavyede rahatça kullanmanız için bekliyor. Farklı tuş kombinasyonlarıyla ekranı düşük pil modunda kullanabilmeniz ve pil durumunu görüntüleyebilmeniz de notebook”un diğer önemli avantajları arasında. Touchpad ise kesinlikle şimdiye kadar kullandığımız touchpad”ler arasında, tepki ve kullanım kolaylığı olarak en iyilerinden biri. LED ile aydınlatılan ekran, 1366 x 768 piksel çözünürlükte ve 16:9 formatında film izleyebilmenizi sağlıyor. Bu format, oyunlarda da oldukça işe yarıyor. Parlaklık ve kontrast oranıyla birlikte, ekranın görüntüleme performansı kesinlikle tatmin edici.

 

Performans
Samsung X520, ULV (Ultra Low Voltage) sınıfından bir işlemci olan 1.44 GHz Intel Core 2 Solo işlemci kullanıyor. Bu sayede notebook”u 9 saat gibi bir süre pili bitmeden kullanmanız mümkün oluyor. Ekran kartı olarak ise yine Intel”in GMA X4500M HD kartı kullanılmış. 4 GB DDR3 bellek ve A GB RAM notebook”un diğer yapısal özellikleri. Bu özelliklerle bir gün içinde internet, ofis uygulamaları ve çoğu multimedya uygulamasını tatmin edici bir pil süresi boyunca sorunsuz ve hızlı bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ancak doya doya War of Warcraft gibi bir oyun oynamak istiyorsanız, yine bu notebook”un çift çekirdekli versiyonunun sizi memnun edeceğini söyleyebiliriz. 
 
Samsung X520
 
Bağlantı özellikleri
Samsung X520, bağlantı portlarının yerleşimi konusunda da bir farklılık sergiliyor ve portları arka ve ön kenarlar yerine yan kenarlarda sunuyor. SD kart okuyucu, üç USB portu, Kensington kilit dock”unun yanı sıra cihazda 3.5 mm kulaklık ve mikrofon jak”ları, HDMI bağlantısı, VGA portu ve LAN soketi yer alıyor. Kablosuz bağlantı için WLAN ve Bluetooth bağlantıları bulunuyor. Sonuç olarak Samsung X520, şık ve bizce tüm kullanıcılara hitap eden tasarımı, ekran performansı ve ergonomik özellikleriyle performans ve taşınabilirliği tek bir notebook”ta arayan kullanıcılar için uygun ürünlerden biri. Ayrıca 9 saatlik pil ömrü sözünü de sonuna kadar tutuyor. Samsung X520 tüm bu özellikleriyle bu ay editörün seçimi olmaya hak kazandı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here