Ana sayfa Donanım Samsung ve Qualcomm güçlerini mi birleştiriyor?

Samsung ve Qualcomm güçlerini mi birleştiriyor?

0

 

Aslında teknoloji dünyasında Samsung“un ve Qualcomm“un 10nm FinFet işlemci teknolojisini beraber geliştireceğine dair haberler dolaşıyordu. Samsung“un 10nm FinFet teknolojisini duyurmasıyla bu işbirliğinin gerçekleşmediğine dair bir görüş birliği oluşmuştu.

Qualcomm“un Snapdragon 835 işlemcisi için Samsung“un 10nm işlemci altyapısını kullanacağını açıklaması ise işleri değiştiriyor. Mobil işlemci pazarında Qualcomm“un büyük bir payı var. Samsung ise teknolojik yatırımlarıyla bu pazarın gelişimini sağlayan lokomotif firmalardan biri. İşlemci pazarında önemli etkiye sahip bu iki firmanın beraber çalışması, 2017 yılında çok daha güçlü ve stabil Android cihazlar görmemize neden olabilir.

Şu an için resmi olarak Snapdragon 835“in Samsung 10 nm FinFet temelli olacağı açıklandı. Qualcomm“un bu işlemciyi üst düzey Amiral gemisi akıllı telefonlar için geliştirdiğini söyleyelim. Doğrusu herkes yeni  işlemcinin 830 kod adıyla gelmesini bekliyordu. Qualcomm‘un geleneksel adlandırmanın dışında bir kod adıyla çıkması, yeni üreteceği işlemcinin de farklı bir yerde konumlanacağının işareti. Qualcomm, 10nm teknolojisiyle birlikte 14nm işlemcilere göre % 30 daha verimli, % 27 daha performanslı ve % 40 daha az güç tüketen bir işlemci vaadediyor. 

2017’nin ilk çeyreğinde piyasaya çıkacak cihazlarda kullanılacak bu yeni işlemcinin nasıl bir performans sunacağını hep beraber göreceğiz. Asıl soru ise şu, Samsung Exynos işlemcilerini üretmeye devam edecek mi yoksa bu ortaklıkla beraber artık tamamen Snapdragon işlemcileri mi cihazlarında kullanacak? Bu sorunun yanıtı henüz belli değil ama Exynos işlemcilerin Samsung tarafından Amiral gemisi cihazlarda kullanılmaya devam etmesi bekleniyor. 

Bakalım mobil işlemci piyasasını kökünden değiştirmesi beklenen bu gelişme akıllı telefon piyasasını nasıl şekillendirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here