Ana sayfa Haber Samsung”un yüz tanıma sisteminde sürpriz gelişme

Samsung”un yüz tanıma sisteminde sürpriz gelişme

0

Galaxy S9’un daha gelişmiş yüz tanıma teknolojisine sahip olabileceğine işaret eden Samsung’un neyi kast ettiğine dair daha fazla ipucuna sahibiz artık. SamCentral Galaxy Note 8’in Oreo beta sürümünde yer alan ayarlar APK’sı üzerinde inceleme yaparak, hem kamera tabanlı yüz tanıma sistemini, hem de daha iyi güvenlik ve hassasiyet kazandırmanın yanında düşük ya da çok parlak ışık altında gelişmiş sonuçlar çıkaracak iris tarama sistemini  barındıran, gizli ‘Intelligent Scan (Akıllı Tarama)’ özelliğini ortaya çıkardı. Galaxy S8 ve Note 8 üzerinde yer alan iris tarama sisteminin oldukça hassas olduğu gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, keşfedilen bu özelliğin telefonun tuş kilidinin açılmasında ya da güvenli bilgilere erişimde çok daha tutarlı bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. 

Fakat bu özelliğin nasıl çalıştığı konusu henüz netlik kazanmadı. özellikle birlikte sunulan videoya göre hem iris tarayıcısı, hem de kamera konumlardan bağımsız olarak aynı anda çalışıyorlar fakat, bunun verileri birleştirdikleri anlamına mı geldiği, yoksa birinin diğerini yedek olarak kullandığı anlamına mı geldiği konusu kesinlik kazanmadı. örneğin geceleri iris tarama sistemi öncelikli olarak devreye giriyor olabilir. 

Bu özellik henüz kullanıcılara açıklanmadığı için, Şubat ayında açıklanacak olan Galaxy S9’da kullanılması ihtimali söz konusu. Açık olmak gerekirse eski telefonlarda da bu desteğin olmayacağını söyleyemeyiz. Samsung’un kurumsal Oreo güncellemesi ile birlikte S8 ve Note 8 kullanıcılarına da bu özellik sağlanabilir. Soru daha çok tüm bu modellerin aynı seviyede yüz tanımaya dayalı özellikleri kullanabilir olup olmayacakları üzerinde yoğunlaşıyor. Exynos 9810 çipi S9’da yer alacak (bir ihtimal Snapdragon 845′ de). Bu çip, iPhone X benzeri 3 boyutlu yüz tanıma ve güvenli biyometrik işlem ünitesi oluşturmayı mümkün kılıyor. Bu nedenle, ödeme ya da diğer çeşit sıkı güvenlik tedbirleri gerektiren işlemlerde kullanmak için Galaxy S9 gerekli olacak olabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here