Ana sayfa Donanım Samsung”un yeni tasarım modası ile Galaxy S6 çıkarımı

Samsung”un yeni tasarım modası ile Galaxy S6 çıkarımı

0

 

 

Samsung’un MWC 2015’te tanıtacağı yeni Galaxy modeli Galaxy S6’nın tasarımına ve materyaline yeni ürünlerinden çıkarım yapabiliriz. Samsung’un UHD TV’sinden; akıllı saatlerine kadar uyguladığı her tasarım hareketi, Samsung Galaxy S6‘da uygulanacak. Bakalım, Samsung’un çok eleştirilen yönü tasarım sorunsalı nasıl çözülüyor?

İlk olarak, yeni nesil UHD TV’lere bir göz atalım, Samsung’un CES 2015’te tanıttığı 102″ büyüklüğündeki UHD TV‘si minimalist ve futurist tasarımcı Yves Behar tarafından tasarlandı. Bu tasarım hareketi, Galaxy Note Edge‘deki harekete benzetilse de, Note Edge’deki hareket daha çok, Salvador Dali’den aşina olduğumuz sürrealizm barındırıyor. Sürrealist olmayan gerçek kavisli tasarıma sahip olan Curved UHD TV’ler, kıvrımlarıyla ve Yves Behar esinlenmeleriyle Galaxy S6′ya ışık tutacak. Yani, Galaxy S6‘daki kavis konusu hayata geçirilirse Note Edge’den ziyade Curved UHD’lerdeki ovallik uygulanacak. Galaxy S6’nın kavis hareketleri, çift taraflı Edge ekran olarak basına yansıdı.

 

Görseldeki Curved UHD TV, minimalist tasarıma sahipken incelik ve hat açısından Galaxy S6‘ya ilham kaynağı. önümüze çıkarılacak olan Galaxy S6 ve bu Curved UHD’nin inceliği ve tasarım hatları Galaxy S6’da kullanılacak olanla aynı, söylentiler doğruysa. Ek olarak sağlamlık konusunda da bu TV’den ilhan alacak Galaxy S6. Cihazın sehpa kısımında gördüğünüz küp tasarım, cihazın sabitliğini ve sağlamlığını sağlarken, bir binanın temeli ile aynı işlevi görüyor. TV’nin bütün ağırlığı o güp tarafından destekleniyor ve sağa, sola  devrilmesini o küp engelliyor. Galaxy S6‘lar için geliştirilen ağırlık merkezleri, aynı bu küp gibi bina temeli rolü oynayacak. Cihazın sağlamlaştırılan kenarlarına düşüş sağlanacakken, cam üzerine düşüş riski azaltıldı.

 

 

Galaxy Alpha‘larda gördüğümüz metal karışım ve çizgisel desen kullanımları, Samsung’un aslında modaya yatırımı. Tasarımcılara göre Samsung’un bu hareketleri, moda tasarımcılarının desen çalışmalarına oldukça benziyor. üstelik, bu tasarım anlayışı bir esinlenme olabilir. Bu doğrultuda Samsung Galaxy’lerde de bu çeşit bir desen tasarımı bekliyoruz. Galaxy S6, aynı zamanda modaya yönelik bir akıllı telefon modeli olacak.

 

Galaxy Alpha’ya benzer desen tasarımı, Samsung’un akıllı saat modelinin kayışında da görülüyor. Ayrıca metal görünümünü güçlendirmek için kullanılan tasarım, düğmelerdeki hareketleriyle de dikkat çekici. Galaxy S6’nın tasarımı, bu saat gibi farklı katmanlardan oluşan metal görünüme sahip olabilir.

 

 

Samsung Galaxy S5’ların “home” tuş tasarımının, bunun gibi fiziksel tuş olarak değil, sanal tuş olarak uygulandığı söyleniyor. Bununla birlikte yeni parmak izi teknolojisi de bu yeni tasarımla birlikte karşımıza çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here