Ana sayfa Haber Samsung”un yeni patentinde ekran içinde kamera bulunuyor

Samsung”un yeni patentinde ekran içinde kamera bulunuyor

0

Kenarlıksız telefon ekranı savaşı halen başlamış durumda ama savaşçılar bu savaşı götürmek için uygun teçhizata sahip değiller. üreticiler telefonlarını yeniden tasarlamak için mücadele verirken, bazıları öyle ya da böyle başarısızlığa uğruyor. Samsung ekran içi parmak izi okuyucusunu zamanında yapamadığı için şansını kaybetti. Ama yine de firmanın yaptığı bir patent başvurusunu göz önüne alacak olursak, firmanın kaybettiği şansı yeniden yakalamaya çalıştığını planladığını, sadece ekran içine parmak izi tarayıcısı değil, aynı zamanda bir telefon üzerinde görebileceğiniz bilimum tarayıcıları koymayı tasarladığını söyleyebiliriz.

Parmak izi okuyucusu sorunu öyle ya da böyle çözülmüş durumda. Tarayıcıyı arka yüze ya da yan tarafa konumlandırabilirsiniz. Ya da iPhone X”da olduğu gibi bütünüyle kullanımdan kaldırabilirsiniz. Ya da Synaptics”in nihayet başardığı üzere, ekran içine de gömebilirsiniz. Bununla birlikte parmak izi tarayıcısı hikayenin sadece bir bölümü. üstelik önemsiz bölümü. Bunun da ötesinde üstesinden gelinmesi gereken kamera gibi daha önemli bir parça var.

Apple ve Andy Rubin”in Essential telefonu bu sorunu benzer şekilde çözüme kavuşturdular. Ekranın bir bölümünde “çıkıntı” olarak adlandırılan bir bölüm ayırıp, tarayıcıları buraya yerleştirdiler. çok şık bir çözüm olmayabilir ama, en pratik olanı bu görünüyor. Bu noktada Samsung”un patenti de olasılıkları ele alıyor.

Patent çiziminde görülen diğer olasılık ise tarayıcılar için ekran üzerinde delikler oluşturmak. Samsung böylece ekranı üst ve alt bölümlere kadar uzatabiliyor ve aynı zamanda kamera için de yer ayırmış oluyor. Parmak izi tarayıcısı bu patentle birlikte ön yüzdeki yerine dönüş sağlamış oluyor. Ekran içinde ya da benzeri bir bölmede gömülü olarak işlev görüyor.

Tabii tüm patentlerde olduğu gibi bunun da hayata geçirileceğine dair bir garanti yok. Fakat Samsung”un tüm modellerinde kenarlıkları küçültme yönündeki eğilimini göz önünde bulunduracak olursak, bu tip bir tasarımın kaçınılmaz olduğunu da söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here