Ana sayfa Haber Samsung”un yeni nesil canavar çipseti Exynos 9810 ortaya çıktı!

Samsung”un yeni nesil canavar çipseti Exynos 9810 ortaya çıktı!

0

Samsung tanıtım görseli

Cihazları için toplam 36 inovasyon ödülünü CES 2018 Innovation Awards’tan toplayan Samsung, yeni nesil çipseti Exynos 9810 için de bir adet ödülün sahibi oldu. Detaylarını pek bilmediğimiz çipsetin önümüzdeki yıl çıkacak olan Samsung Galaxy S9’da Snapdragon 845 ile birllikte kullanılacağına neredeyse kesin gözüyle bakabiliriz.

üçüncü nesil özel Samsung çekirdeklerine şimdilik M3 deniliyor ve detayları bilinmiyor. Bunu normal karşılıyoruz zira önceki jenerasyonlarda da çekirdekler ile ilgili pek bir bilgimiz olmamıştı. Bunun yanında çipsetin grafik işlemlerini sırtlayacak GPU’su da söylenene göre geliştirilmiş. Bu geliştirmeden ne çıkar bilinmiyor ancak geçen nesil Mali-G71 kullanan Samsung bu nesilde muhtemelen Mali-G72’yi kullanır. İşlemci, ikinci nesil 10nm’lik üretim teknolojisinde şeklini alacak. Bunun anlamı, 2018’de de muhtemelen 7nm’lik işlemcileri göremeyeceğiz. 

Samsung modem tanıtım görseli

1,2Gbps’lik indirme hızına sahip olan bir modeme de yer verilecek olan modem daha önce de belirttiğimiz gibi 2018’de Samsung’un amiral gemilerinde yerini alacaktır. 

Firma yeni çipsetinin yanında bir tane de 24MP’lik ISOCELL Slim 2X7 sensörünü tanıttı. Bu sensör, 0,9µm’lik piksellere sahip olacak ve piksel bindirme teknolojisiyle karanlık ortamlarda daha iyi fotoğraflar elde edecek. 

PC tarafını da unutmayan Samsung, 16GB kapasiteli GDDR6 RAM’lerini de tanıttı. Bu üniteler, eski nesle göre iki kat daha yüksek kapasiteyi daha düşük voltajla çalıştırabiliyor. Bunun yanında son olarak ise Samsung’tan 8TB kapasiteli bir NVMe SSD’de ortaya çıktı. Bu SSD, saniyede yarım petabayt veri aktarım hızına sahip. Yani, evde ya da oyun oynarken kullanılacak bir cihaz değil, tamamen veri merkezlerine odaklı bir ürün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here