Ana sayfa Haber Samsung”un daralma stratejisinin olağan ihtimalleri

Samsung”un daralma stratejisinin olağan ihtimalleri

0

Korea Times’ın yaptığı habere göre Samsung‘un 2015’i de kapsayacak bir şekilde yüzde 30’luk bir iş gücünü kısacağını, azaltacağı söyleniyor. Durum bir ekonomik sorunu mu gösterir, yoksa firmanın küçülmeye çalışan firmaların bir diğer doğrultsuna baktığımız zaman o firmaların büyük atılımlardan önce böylesine küçülmelere gittikleri görüldü. Apple bunu en somut bir şekilde gösteren firmaydı. 2000’lerin başında Apple’ın iflas edebileceği söylenirken, Apple’ın küçülme kararları yeni nesil iMac’leri, yeni nesil Apple dizüstülerini ve en sonunda da iPhone modellerini getirdi. Microsoft da bildiğiniz gibi binlerce kişiyi Lumia departmanından işten çıkarmıştı, Nokia bölümleriyle anlaşmaları sona erdirilmişti. Bunun gibi birçok girişim “ekonomik kriz” ve “mali kriz” olarak yansıtılsa da inşaat işinde, enerji işinde, teknoloji sektöründe olan bir  firma açısından çok daha farklı anlamlara gelebilir.

Bu dönem itibariyle ekonomik mozaiklerin değiştiğini görebiliyoruz. Ekonomi açısından “süper güç” anlayışları değişirken yavaş yavaş teknoloji üretimi açısından “süper güç” Hindistan olmaya başladı, aynı zamanda fabrikasyon üretim açısından da oldukça yükselişte olan bir ülke. Ekonomik mozaiklerin bu kadar değişken olduğu bu günlerde firmaların risk almayı göze alamayacakları dönemler geldi artık. Elbette sendelemenin “kaybetmek”ten geçtiği bugünlerde Samsung gibi firmalar yavaş yavaş küçülmeye gidiyorlar. 

Sonuç olarak Samsung’tan akıllı telefon pazarını, PC pazarını veya işletim sistemi üretiminden kısması beklense de, durum tam tersi olacak büyük bir ihtimalle. Ancak daha dar bir toplamla bu üretimleri gerçekleştirecek. Galaxy modeli akıllı telefonlarının pazar payını kısmadan veya diğer tüketici teknolojilerinin üretimlerini kısmadan, Samsung’tan yeni bir pazar alanı bekliyoruz. Bu girişimin de bir elektrikli otomobil olabileceği, kulislerde şu anda konuşulan bir küçük detay.  Samsung’un olası iş gücünde azalmaya gitmesi 2016 olarak tahmin edilse de, Samsung’un bu konudaki girişimlerini 2018-2017 itibariyle görebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here