Ana sayfa Haber Samsung”un Ar-Ge merkezi nelere gebe?

Samsung”un Ar-Ge merkezi nelere gebe?

0

 

 

Samsung’un, Türkiye‘den bir bilişim firması olan Semper-Tech ile açtığı Ar-Ge kampüsü, Pendik’teki Teknopark‘ta çalışma hayatına başladı. Resmi haberini geçtiğimiz günlerde hazırladık, bir de firmanın burada yapacağı çalışmalara ve üreteceği teknolojilere bir ışık tutalım. Resmi açıklamalara göre, Samsung burada sağlık sektörü, 4G ve eğitim alanlarında projeler üretecek. Samsung’un Ar-Ge yapısı içerisinde bizleri heyecanlandıran iki farklı yeni unsur var; bir tanesi bugüne kadar ortaya çıkan her başarılı yönetici, bilişimci, akademisyen ve eğitmen mutlaka Ar-Ge yapılarından çıkmıştır. özellikle üniversitelerin, ve bilişim firmalarının açtığı Ar-Ge merkezleri büyük oranda başarılı olmak isteyen gençler, bireyler için bir ilaç niteliğinde. Dünya üzerinde hakim olmak, sözünü geçirebilen bireyler, mutlaka Ar-Ge merkezlerinden ve yapılarından çıkar. Samsung’un Ar-Ge merkezi de bunlardan bir tanesi. Teknopark‘ın akıllıca tasarlanan yapısı sayesinde orada araştırmalara ve geliştirmelere katkıda bulunan bireyler, sürekli farklı kişilerle iletişim ve temas halinde kalarak kişisel gelişimlerinde de yardımcı oluyorlar. Basın olarak içeri girdiğimizde, kişileri, geliştiricileri ayıran hiç duvar,platform vb. durumlar yoktu, bu durum gerçekten kişisel gelişim ve geliştiricilik için çok önemli. 

Samsung’un Ar-Ge merkezinden daha neler çıkabilir? 

Samsung, yöneticilerinin de belirttiği gibi orada sağlık konusunda da gelişimler ve yeni üretimler gerçekleştirecek. Ar-Ge merkezinden nasıl sağlık çözümleri geliştirilebilir? Bu elbette araştırma ile yazılımın gücü birleştirilerek olacak. İlk haber; Samsung, burada özellikle diyabet için bazı teknolojiler geliştirecek. Bu teknolojilerin lideri, Samsung’un gözdesi olan akılı saatler. Şimdiki görüntüsünden uzak olan, bahsettiğimiz ve diyabete savaş açacak olan bu akıllı saatler, şimdiki klasik adım sayma, kalori bilgileri gibi bilgileri değil, tamamen nesnelerin internetini barındırarak doktor-hasta iletişimini sağlayacak ve bununla birlikte kişinin diyabet takibi oluşturulacak. Ek olarak Samsung bu saatlerle şeker hastalıklarının önceden teşhisini koyacak, önceden bazı önlemleri aldırarak hastane ve ilaç masraflarını yarıya indirecek.Bunlar için ilk olarak araştırmalar yapılacak, ardından sırtlarını yazılıma verip söz konusu teknolojileri gerçekleştirecekler.

 

 

 

Haberi okurken, güzel bir şarkı sizler için, iyi dinlemeler.

Samsung‘un ikinci hedefi 4G çalışmalar. Avrupa’nın ve ABD’nin geneli zaten 4G kullanıyor. Asya da 4G teknolojisini kullanan bölgelerden. Türkiye’de henüz 4G’ye geçilmemişken Samsung’un 4G yönündeki çalışmaları nelere ve kimlere olacak?

Samsung burada, 4G’nin altyapısını hazırlayacak. Son kullanıcıya değil, kamulara, sektörlere özel hazırlanacak olan 4G çözümlerinin temelleri Samsung Ar-Ge merkezinde atılacak. Geç olsun, güç olmasın mantığı ile Türkiye’ye gelecek olan 4G teknolojisi, nesnelerin interneti, gelişen internet kaynaklı konferans görüşmeleri, uydu iletişimleri için oldukça önemli bir teknoloji. Samsung, bu Ar-Ge merkezinde nesnelerin internetini güçlendirmek ve kamuya 4G çözümleri sağlamak için çalışmalar yapacak.

Sağlık konusunda tekrar kısaca değinecek olursam, sağlık konusunda alzheimer da, duyduğuma göre Samsung’un hedefi içerisinde. Geliştirilecek olan teknolojiler, kişileri alzheimer’a iten vitamin eksikliklerini, Samsung’un burada geliştirdiği teknolojileri bulacak ve alzheimer konusunda önceden temkinli olunmasını sağlanacak, daha uygun tedavi yöntemleriyle alzheimer yenmiş olunacak.

 

Son dikkat çekilen konu, Samsung’un eğitime katkısı. Elbette Samsung’un üniversite açıp, TR-102 kodlu Türkçe Dil Bilgisi verme durumu yok ancak, yazının başında belirttiğimiz gibi, Samsung, bu merkezinde girişimciler, yazılımcılar, araştırmacılar, geliştiriciler yetiştirecek. Samsung’un Tizen sistemleri, belki Android yazılımcıları, Samsung’un Smart Things ile yürüttüğü nesnelerin interneti platformunu geliştiren insanlar yetiştirilecek.

Bu anlattıklarımız, ilk aşamada araştırmayla başlayıp ardından yazılımlarla takip edecek, çalışmalar. Artık yazılım geliştirme, teknoloji geliştirme gençleşiyor, firmaların tekelinden çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here