Ana sayfa Haber Samsung telefonlar için dual boot teknolojisinin patentini aldı

Samsung telefonlar için dual boot teknolojisinin patentini aldı

0

Bir taraftan Microsoft’un işletim sistemi açılımı, bir taraftan Samsung’un mobil cihazlar konusunda her türlü fırsatı yakalama konusundaki girişimciliği. Windows 10 Mobile, piyasaya sürüldüğünden bu yana kullanım oranı konusunda diğer sistemlere oranla düşük seviyede kalabiliyor ancak bu işletim sisteminin asya ülkelerinde kullanımı ve kurumsal olarak satın alınan telefonlarla ele alındığında bu sayı pek de azımsanmayacak seviyede. İşte Samsung da bu potansiyeli görerek yeni bir patent duyurdu. Patent,telefonların dual booting prensipleriyle çalışmasını içeriyor. Aslında bazı ayarlarla bu mümkün ancak epeyce zor, bununla birlikte PC’lerde zaten bir şekilde yapılıyor.

Samsung’un bu patenti, dual booting meselesini biraz daha kolay kılabilen bir patent. Patent çerçevesinde, işletim sistemleri tek bir dosya içerisinde bekletilebiliyor ve dosyanın içeriğinden telefonun çalıştıracağı işletim sistemleri elle belirlenebiliyor. Bir bakıma telefonunuzdaki multi tasking arayüzünü düşünün, bir kısımda mesaj penceresi, bir kısımda ise YouTube uygulaması açık. Patent aynen bu şekilde çalışıyor, ekranın bir kısımında Windows 10 Mobile sistemi açık kalacak ve bir tarafta ise Android işletim sistemi açık kalacak.

Tabi bu teknoloji Galaxy S8 gibi genel bir telefonda değil, yerel üretimde olan bir telefonda denenmesi bekleniyor. Bir taraftan da her patentin her zaman uygulamaya konulmadığını da söyleyebilirim. Samsung’un bu patenti 2015 yılında alınmış.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here