Ana sayfa Haber Samsung”tan uydu interneti projesi

Samsung”tan uydu interneti projesi

0

Samsung, tıpkı Facebook veya Google gibi uydu internet projesi yürüten firmaların arasına katılmaya hazırlanıyor. Firma, gelecekteki 5 yıl içerisinde uydu interneti hizmetine başlayacak olmasına rağmen test aşamalarında henüz diğer firmalara göre oldukça geri durumda. Aslında 5G projeleri üzerinde bazı çalışmaları mevcut, bu çalışmalar da demo aşamasını önümüzdeki 4 veya 5 yıl içerisinde demo halini tamamlayacak. Bu yeni internet teknolojilerinin tam olarak 5-6 yıl içerisinde hazır olacağı tahmin edilirken Facebook’un uydu interneti projesi ise daha somut gelişmelerle adım adım ilerliyor. Facebook‘un projesi sadece uydularla sınırlı kalmayıp, insansız hava araçları ve balon teknolojileri gibi takviyeler alacak.

Samsung’un bu uydu internet projesi ise, Engadget’in ışık tuttuğu bir çalışma çerçevesinde (tam metni kaynak linkine tıklayarak okuyabilirsiniz) yeniden şekilleniyor. Samsung’un hayali, tam olarak 4,600 mikro uydunun ortak çalışması olan bir internetten söz ediliyor. Bu uydular, radyo frekansları kullanarak saniyede 1TB veri indirebilirken yükleme kapasitesi de bundan aşağıda kalmıyor. 

Elbette bu bahsedilen yıl, yani projeyi görebileceğimiz yıl, zaten dünyanın bir uydu çöplüğüne dönecek olan yıllara denk geliyor; 2028

çalışmayla ilgili tam metin: PDF

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here