Ana sayfa Donanım Samsung”tan 10nm işlemci devrimi

Samsung”tan 10nm işlemci devrimi

0

 

Mobil işlemci piyasasında uzun süredir beklenen 10nm FinFet teknolojili çipin seri üretimine Samsung tarafından başlandı. Teknoloji kulislerinde Qualcomm ve Samsung”un beraber 10nm işlemci teknolojisini geliştireceğine dair haberler dolaşıyordu. Son zamanlarda ise bu ortaklığın son bulduğu söylenmişti. Samsung“un paylaştığı bilgiden de anlaşılacağı gibi Güney Kore”li firma bu teknolojiyi tek başına geliştiriyor.

10nm FinFet işlemci selefi 14nm“ye göre yüzde 27 daha yüksek performansa sahip. Bu işlemci teknolojisi hem işlem teknolojisinde hem de tasarımda ek iyileştirmelere sahip gelişmiş bir 3D transistör yapısına sahip. Bu yapı performansın yanında yüzde 40 daha az enerji tüketimi ve yüzde 30“a kadar alan verimliliğine izin veriyor.

Samsung“un yeni Exynos işlemcilerinde kullanılacak bu teknolojinin nasıl bir işlem gücü sunacağını muhtemelen S8“de göreceğiz. Bu arada Samsung 10nm (10LPE) işlemci neslinin ardından 2017 yılının ikinci yarısında performans artışlı ikinci nesil işlemcilerin (10LPP) de seri üretimine başlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here