Ana sayfa Donanım Samsung ST550

Samsung ST550

0

ST550,  kompakt makinelerde yeni bir devir açacağını şimdiden hissettiren çift LCD özelliği ile öne çıkıyor

Samsung ST550

Samsung’un ST550, ST500 ve ST1000″den oluşan Columbus serisi birbirinden yetenekli. Geçtiğimiz sayımızda incelediğimiz ST1000, dijital görüntüler için dahili coğrafi etiketleme (geo-tagging) özelliği, Bluetooth 2.0 ve Wi-Fi bağlantı özellikleri ile dikkatleri çekmişti. Bu sayımızın inceleme konuğu olan ST550 ise kompakt makinelerde yeni bir devir açacağını şimdiden hissettiren çift LCD özelliği ile öne çıkıyor.

Samsung ST550 dünyanın ön ve arka LCD ekran teknolojisine sahip ilk modeli olma özelliği taşıyor. Yeni Samsung ST550 dijital kamera ön kısmındaki 1.5 inç büyüklüğünde LCD ekranı ile kullanıcıların kendi portrelerini veya arkadaşlarıyla grup halinde fotoğraflarını çekerken yardımcı oluyor ve hatasız çekimler yapılmasını sağlıyor. Fotoğraf çekerken deklanşöre basmaya gerek kalmıyor, büyük bir gülümseme Samsung’un dijital kamerasının fotoğrafı anında çekmesini sağlıyor.

 

 

Samsung ST550 dijital kameranın arka yüzünde ise dünyanın en yüksek çözünürlüklü 3.5 inç büyüklüğünde geniş format dokunmatik LCD ekranı bulunuyor. Buna ek olarak 12.2 megapiksel fotoğraf çözünürlüğüne sahip olan Samsung dijital kameranın 27mm geniş açılı ve 4.6x optik zum yetenekli Schneider Kreuznach objektifi bulunuyor. ST550 fotoğraf makinesinin bu özellikleri kullanıcıların daha kısa mesafelerden çekim yapmalarına ve görüntülerin merkezinde olduğu kadar kenar kısımlarına doğru da net ve temiz bir görüntü kalitesi elde etmelerine olanak tanıyor.
 
Samsung ST550

Bazen çekimi yapılan konu fotoğraf karesinin merkezinde olmayabilir. Samsung ST550 dijital fotoğraf makinesinin Tek Dokunuşla Otomatik Netleme (One Touch Auto Focus) özelliği netleme yapılacak bölgeye sadece LCD ekran üzerinde dokunarak gerekli düzenlemeyi yapmanızı sağlıyor. Netleme noktasını seçtikten ve parmağınızı ekranda iki saniye kadar tuttuktan sonra deklanşöre basmanız fotoğrafı çekmek için yeterli oluyor.

Akıllı Otomatik (Smart Auto) çekim özelliği ile profesyonel görünümlü fotoğraflar çekmenize olanak tanıyan Samsung ST550 dijital kamera sayesinde fotoğraflarınızda ışık patlamaları veya çok karanlık bölgeler oluşması endişesinden kurtuluyorsunuz. Samsung Akıllı çekim modu çekimi yapılan kompozisyondaki renk, parlaklık, hareket ve konu gibi anahtar özellikteki durumları analiz ederek mümkün olan en mükemmel görüntünün elde edilmesini sağlıyor.

Samsung’un yenilikçi Akıllı Yüz Tanıma (Smart Face Recognition) teknolojisi sıklıkla gördüğü insan yüzlerini hatırlayabiliyor ve gelecekteki çekimlerde bu insan yüzlerinin pozlama ile netleme ayarlarını öncelikli olarak gerçekleştiriyor. Samsung ST550 dijital fotoğraf makinesi dahili hafızasında 20 kişiye insan yüzü bilgisini kaydedebiliyor. Böylece daha sonra Akıllı Albüm (Smart Albüm) uygulamasının ‘Yüz’ arama fonksiyonu aracılığı ile fotoğraflar üzerinde kayıtlı insan yüzlerine göre arama gerçekleştirilebiliyor.

Samsung ST550 dijital kamera ile normal fotoğrafların yanı sıra 1280 x 720p çözünürlükte ve 30 kare/sn çekim hızı ile HD kalitesinde ve H.264 formatında video kayıt yapabiliyor. Bu format MP4 formatına kıyasla neredeyse iki kat daha az yer kaplayarak kullanıcıların hafıza kartlarında ekonomik bir kullanım sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here