Ana sayfa İnternet Samsung S4 satışları iPhone 5’i geçti

Samsung S4 satışları iPhone 5’i geçti

0

Samsung, Apple”ı ABD”de ilk kez geride bırakmayı başardı. Ancak unutmamak gerekiyor ki yeni iPhone henüz ortada yok…
 

Business Insider’da yer alan haberde ‘Cannacord Genuity’ analisti Michael Walkley’in raporuna göre, ABD’de Mayıs ayında Samsung, Apple’dan daha fazla akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Böylece ABD pazarında Samsung, iPhone 5’in çıkış tarihi 2012 Eylül’den beri ilk defa Apple’ı geçmiş oldu. Walkey ‘ABD’de satışlarda birinci sırada Samsung’un yeni ürünü Galaxy S4 bulunurken, ikinci sırada Apple’ın iPhone 5″i yer alıyor” dedi. Samsung’un diğer ürünleri Galaxy S3 ve Note 2 satışlarının da eklenmesi ile, ABD’nin akıllı telefon pazarında liderliği Samsung ele geçirmiş bulunuyor.
 

 
Ezeli rakibi olan Apple’ı akıllı telefon piyasasında geride bırakmaya başlayan Samsung, sadece Apple’ın kendi memleketi olan ABD’de akıllı telefon satışlarında ikinci sıranın sahibi oluyordu. Şimdi ise Galaxy S4 satışlarının ardından Apple’ı ABD’de de geri bıraktığı bilinen Samsung, herkesi şaşırttı. Bu önermeler dizisinin konuya zayıf bir perspektiften yaklaşıldığında insanları şaşırtması hatta Apple geçilmiş gibi bir algıya neden olacağı aşikar. Ancak konunun özünde başka detaylar gizli.

 

Geçtiğimiz yıl Galaxy S3 ve iPhone 4S ve ardından iPhone 5″in aynı dönemde tüketicilerin karşısında yer alışına tanıklık etmiş ve rekabeti canlı şekilde gözlemlemiştik. Samsung Galaxy S3, global anlamda yüksek satış rakamlarına ulaşırken kullanıcılarının da beğenisini kazanmıştı. Bununla birlikte iPhone 4S”in Galaxy S3″ten çok daha önce pazara sunulmuş olduğunu da hatırlatalım. Genel satış adetlerine baktığımızda ise iPhone”un daha iyi durumda olduğunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 150 milyon iPhone satıldı. Bununla birlikte Samsung Galaxy S3″ün satış adedi bu rakamın üçte birinden daha az oranda gerçekleşti. Modelin Mart ayı itibariyle 50 milyon barajına ulaşabildiğini belirtelim.
 

 
Apple iPhone 5″in 2012 sonlarına doğru satışına başlanması ile rekabet eğrisi tamamen Apple yönünde gelişmeye başlamıştı. Bu durumda Samsung Galaxy S4 içinde benzer bir durum söz konusu olabilir. iPhone”un yeni versiyonunun Galaxy S4″ün satışlarına büyük bir negatif ivme kazandırması kesin. Genel itibariyle Galaxy S4″ün yeni lanse edilecek olan iPhone”a en ciddi rakip olacağı kesin olmakla birlikte iPhone versiyonlarının genelindeki Galaxy S serilerine üstünlük faktörünün devam edeceği düşünülüyor.

Adeta iPhone”ların güncelliğinin azalmaya başladığı dönemlerde pazara sunulan bir seri halini almaya başladı Galaxy S”ler. Bu noktada iPhone 5 ve Galaxy S4 arasında önemli teknoloji farklılıkları olduğunu belirtelim. Gerek işlemci hızı, gerek kamera gerek S4″ün sahip olduğu Smart Scroll gibi özelliklerle teknoloji düzeyi açısından iPhone”dan ileri olduğunu görebiliyoruz. Peki teknolojisinin çok daha yüksek noktalarda olması beklenen iPhone”un sonraki versiyonunda teknolojik rekabet ne ölçüde seyreder? Bu sorunun yanıtını görebilmek için bir süre daha beklememiz gerekecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here