Ana sayfa Donanım Samsung R530

Samsung R530

0

Güçlü performans, uygun fiyat

Samsung R530   Samsung”un R serisinde konumlandırmak üzere geliştirdiği yeni dizüstü bilgisayarı R530, güçlü performansı, şıklığı ve uygun fiyatıyla dikkat çekici. Ergonomik yapısı ve dayanıklı kasasıyla hareketli yaşam tarzları için uygun R530, modern aile düşünülerek geliştirilen dizaynı ile oldukça şık bir dizüstü bilgisayar. Gerek tasarımı ve işlem özellikleri, gerekse uygun fiyatıyla ilgi göreceğini düşündüğümüz R530, test merkezimizin bu ay konuklarından biri oldu.
İlk bakışta

Samsung R530, modern aile düşünülerek dizayn edilmiş bir dizüstü bilgisayar. Teknik özellikleriyle orantılı uygun fiyatının yanında HD ekranıyla, filmler ve videolarınız için güzel bir renk dengesi sunuyor.

Samsung R530, güçlü bir masaüstü ayarında dizüstü bilgisayar arayan kullanıcılar için, aynı seviyede hareket imkanı sağlıyor. Kasası kalın, sert ve aynı zamanda kullanışlı. Bilgisayarın dışı plastik olduğu için, Samsung”un alüminyum kasalarında kullandığı fırça efektini bu kasalarda da kullanmış. Elde edilen sonuç ise, çok güzel ve estetik bir görünüm ortaya çıkarmış. Touchpad”in etrafındaki mavi led ışık ise, bu sofistike görüntüden biraz ayrı duruyor.

 

 

Samsung R530
Tasarım

15,6 inç”lik bir ekrana sahip R530, 1366×768 çözünürlüğüyle geniş bir izleme açısı sunuyor. Keskinliği yeterince iyi. Genel renk dengesinin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak genel renk dengesini bu kadar iyi alabilmek için, parlaklık ayarını sonuna kadar açmak gerekiyor. Tabii bu pil ile çalışırken, pilin dayanma süresini olumsuz etkileyecektir.

Klavyenin boyutu ve büyük kare tuşları, iyi bir kullanım sunuyor. Tuşlara yumuşak bir şekilde bassanız bile iyi bir sonuç alabiliyorsunuz. Touchpad ve fare düğmeleri, özellikle klavyedeki el boşluklarının büyüklüğü dikkate alındığında, biraz küçük kalmış, ama iyi çalışıyor. Hoparlörler ise, klavyenin hemen üst kısmına yerleştirilmiş. Ses kalitesi ise, doyurucu.

 

 

Pil ömrü, uygulamalar

Samsung R530″un sevdiğimiz bir özelliği ise, pilin üzerinde bulunan ve pilin ömrünü yüzde 20 ve yüzde 100 oranlarında gösteren, 5 led ışıktan oluşan ekranı… 4 saate kadar dayanıklı bir bataryaya sahip olan cihazınızda bu sayede, ne kadar piliniz kaldığını fiziksel olarak görebiliyorsunuz.

4 GB DDR2 sistem belleğine sahip R530, Intel i3 430M işlemcisiyle hızlı bir performans sergiliyor. 3072 MB RAM ve 320 GB sabit diske sahip cihazda Windows 7 Home Premium işletim sistemi yüklü. çoğu işlemi kolaylıkla yapan cihazda, 512 MB gDDR3 paylaşımsız ekran kartı bulunuyor.

Samsung R530, standart bir bağlantı yelpazesine sahip. Wi-Fi, Bluetooth ve ethernet bağlantılarının yanı sıra 3 USB, HDMI ve VGA bağlantıları, farklı aksesuarlar bağlamanız için size yardımcı olacaktır.

Intel GMA 4500MHD kimi zaman GMA X4500 HD veya benzer isimlerle de adlandırılan DirectX 10 uyumlu; GM45, GE45 ve GS45 Centrine 2 platformunda kullanılan dahili grafik kartı, çip dahili bir belleğe sahip olmasa da dinamik olarak sistem belleğini, 384 MB’a kadar paylaşıyor. Yeni oyunlar bu kartlarla uyumlu çalışıyor, ancak detaylar daha düşük ve orta çözünürlükte izlenebiliyor.

Sonuç

Samsung R530, fiyatıyla özellikleri kıyaslandığında gerçekten değerini fazlasıyla hak ediyor. Neredeyse kusursuz olmasına rağmen, kendine has bir özelliğe sahip değil! çok fazla zorlayıcı işleme ihtiyaç duymayacak kullanıcılar için çok iyi derecede bir başlangıç bilgisayarı olduğunu söyleyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here