Ana sayfa Donanım Samsung LE46B750

Samsung LE46B750

0

Tek bir televizyon eğlenmeye yeter

Samsung LE46B750
Samsung”un hi-end segmentine giren televizyonları bugüne kadar hep beğeni topladı. Hele bu sene LED TV ile karşımıza çıkınca Samsung”un televizyon dünyasında yerini kolay kolay kaptırmayacağını anlamış olduk. Bakalım Samsung LE46B750, Samsung”un haklı şöhretinin devamını getiriyor mu?

İlk Bakış

Samsung LE46B750 HDTV”nin tasarımı minimalist olmasına rağmen oldukça şık. Bizim test merkezimize gelen 46 inç”lik televizyonun geniş bir salonda kesinlikle çok güzel duracağına şüphe yok. Piyano siyah kasa ayaklığıyla bir bütün içerisinde devam ediyor. ön kısmında ise hiçbir tuş göremiyorsunuz. Televizyonun açma kapama tuşu da tasarım bütünlüğünü bozmayacak şekilde yani dokunmatik olarak tasarlanmış.

Biraz dikkat edildiğinde televizyonun sağ alt köşesinde dokunmatik bir dizi tuş olduğunu farkedebilirsiniz. Fakat onları belirten bir aydınlatma olmadığı için el alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Bu tuşlardan bir tanesi önceden de belirttiğim gibi televizyonu açmak ve kapamak için. Diğerleri ise ses seviyesi ve araçlar menüsüne giriş için kullanılabiliyor. Hemen alışmak zor ama Samsung LE46B750″nin yetenekli kumandası varken pek gerekli olduğu da söylenemez.

Samsung LE46B750″nin arka yüzünü çevirdiğinizde zengin bir bağlantı kapasitesine sahip olduğunu görebiliyorsunuz. 2 adet HDMI bağlantısı sayesinde hem oyun konsolunuzdan hem de mültimedya oynatıcınızdan yüksek çözünürlüklü içerik alma imkanına sahip oluyorsunuz. Aynı şekilde televizyonda 2 adet de scart girişi bulunuyor. Ayrıca bilgisayar bağlamak için VGA ve internete bağlanmak için USB girişleri de bulunuyor. Bu sayede kendi içinde bulunan içeriklerin yanı sıra Samsung”un sitesine bağlanıp buradan içerik indirmek de olası. Buna birazdan daha ayrıntılı olarak değineceğiz. Ayrıca iki adet USB girişinden bir tanesi özellikle HDD bağlayabilmenize olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış.

özellikler

Samsung LE46B750″nin kullanıcı arayüzü oldukça kolay bir kullanıma sahip. Kumandanın üzerinden Tools tuşuna bastığınız zaman istediğiniz tüm ayarları bir menü üzerinde ekranınızda beliriyor. Yarı şeffaf menü ekranda olup bitenleri de kaçırmamanız konusunda başarılı bir tasarım olmuş. Alt alta sıralanan resim, ses ve bunun gibi ayarlardan alt menülere giriş yapabiliyorsunuz. Menü size oldukça hızlı cevap veriyor ve ayarları yapmak da bir o kadar kolay.

İsterseniz sık kullandığınız kanalları Favorite Channels (Favori Kanallar) listesine ekleyebiliyorsunuz ve daha sonra kumandanın üzerinde bulunan aynı adlı tuş üzerinden hızlıca bu kanallara ulaşabiliyorsunuz.

İnternet bağlantısı üzerinden Yahoo widget”larla hava durumu günlük haberler gibi bilgilere hızla ulaşırken TV içeriği menüsü içinde yemek tarifleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca siz yemek yaparken çocukları oyalamak için ufak oyunlar ve çocuk menüsü de Samsung LE46B750″nin sunduğu eğlenceli özellikler arasında yer alıyor.

Fakat Samsung LE46B750″nin en önemli özelliklerinden bir tanesi Samsung LCD televizyonlar arasında 200 Hz ailesine mensup olması. 200Hz Motion Plus teknolojisine sahip olan  televizyon, bu sayede daha fazla Herz gücüyle daha akıcı görüntüler sunuyor. Bu arada hemen size ufak bir bilgi daha verelim. 200 Hz”le çıkagelmek yeterli olmamış görünüyor ki Samsung bu yıl düzenlenecek olan IFA fuarında 400Hz LCD TV modellerini tanıtmaya hazırlanıyormuş!

Performans

öncelikle Samsung LE46B750″nin Full HD bir televizyon olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani televizyonu alıp standart yayınların neden iyi gözükmediği konusunda mutsuz olmak gereksiz. Ayrıca 46 inç ekran boyutunu da göz önünde bulundurursanız onun HD kaynaklı içeriklerde çok daha iyi sonuçlar verdiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. Samsung LE46B750, güzel siyahlar sunuyor ve 150.000:1 gibi bir dinamik kontrast oranıyla kontrast açısından da oldukça başarılı sonuçlar alabildiğinizi görmek şaşırtıcı olmadı. Resim kalitesi ve renk tonları da kullanıcıyı tatmin edecek seviyelerde…
Şu ana kadar Samsung LE46B750″nin ne kadar güzel bir televizyon olduğundan bahsettik. Peki hiç mi eksiği yok? Eh, kadı kızında bile kusur bulunuyor… Samsung LE46B750″nin ses kalitesi görüntü kalitesiyle eş değerde seyretmiyor ne yazık ki. Gerçi çoğu LCD televizyonda çok iyi ses kalitesi alamıyorsunuz fakat yine de Samsung LE46B750″yi bir ev sinema sistemine bağlamak çok daha akıllıca olacaktır. Sadece televizyonun hoparlörlerini kullanmayı düşünürseniz sizin için oldukça zorlayıcı bir deneyim olacağı açık!

Elbette salonun ortasına 46 inç”lik Full HD bir televizyon kurup da oyun oynama keyfinden kimse mahrum kalmak istemez. Samsung LE46B750 ile oyun oynamak da oldukça eğlenceli. Hele de bilgisayarınızı veya oyun konsolunuzu HDMI bağlantısı üzerinden bağlayabiliyorsanız gerçekten çok keyifli sonuçlar alabiliyorsunuz. Televizyonun Game mod (oyun modu) da oyun oynarken gecikmeleri engelleme konusunda başarılı sonuçlar veriyor.

Sonuç olarak Samsung, LE46B750 ile çok güzel bir iş başarmış. Genel olarak bakıldığında 46 inç televizyonlar arasında oldukça çekici bir seçenek olan Samsung, LE46B750, eğlenceli özellikleri kolay kullanımı ve başarılı görüntü kalitesiyle de bizden yüksek puan aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here