Ana sayfa Haber Samsung Galaxy S9 video kamerası, iPhone X’ten 4 kat daha hızlı

Samsung Galaxy S9 video kamerası, iPhone X’ten 4 kat daha hızlı

0

Kamera performansı konusunda Samsung uzunca bir süredir işin başını çekiyor. Şu sıralar önem taşımaya başlayan video performansı konusunda da Galaxy S ve Note serileri oldukça heyecan verici işlere imza atar oldular.

Etnews”te bu hafta yayınlanan bir habere göre Samsung, Kasım ayında çıkışından bu yana seri üretimini yaptığı yeni bir görüntü sensörü tasarladı. Sensör, saniyede 1.000 kare yakalama kapasitesine sahip. Bu tip bir sensör Sony”nin XZ Premium akıllı telefonunda görüldüğü üzere 40x yavaş hızda video çekimini mümkün kılıyor. Bu haliyle Apple”ın yeni iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X”inden daha hızlı.

Samsung”un sensörü hızlı hafıza ve hafıza işlemcili çipe sahip, üç katlı tasarımdan oluşuyor. çip üzeri hafızanın eklenmesiyle yeni sensör video verilerini kamera uygulaması kaydetmeden önce, yüksek hızda ve yerel olarak depolayabiliyor. Bununla birlikte bu aynı zamanda yavaş çekim videonun maksimum süresinin sensör içine entegre edilen hafızanın miktarıyla sınırlı olduğu anlamına geliyor. Dolayısı ile video, birkaç saniyeden fazla olmayacaktır.

Samsung”un tasarımı, Sony”ninkinden biraz daha farklı. Bu tasarımda hafıza, görüntü sensörü ile hafıza bileşenleri arasında bir dizayn yerine, mevcut iki katlı sensörün arka yüzüne bağlanıyor.

Habere göre bu değişiklikle Samsung, Sony”nin patent hakkını ihlal etmekten kurtulmuş oluyor. Bu teknik hem üretkenlik, hem de maliyet noktasında bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Fakat, Samsung çipleri dışarıdan almayıp kendisi ürettiği için, oldukça avantajlı bir durumda.

Galaxy S9″daki 1000fps”lik video kabiliyeti, yeni çıkan iPhone 8 ve iPhone X modellerini geride bırakacaktır. Zira bu modeller 240fps video çekimi yapabiliyorlar. Bununla birlikte kayıt süresinin kısıtlı olması bu avantajın oldukça kısa kliplerle sınırlı kalmasına neden olacağı için bazıları bunu gerçek bir video kayıt özelliğinden çok, basit bir hile gibi algılayacaklardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here