Ana sayfa Ürün İnceleme Samsung Galaxy Note9

Samsung Galaxy Note9

Note serisi fanlarının bekleyişi sona erdi, bu modelde S Pen oldukça farklı.

0

Çıktığı ilk günden beri kendine has kalemi ve özellikleri ile büyük bir fan kitlesi yakalayan Samsung Note serisinin uzun süredir beklenen son üyesi Samsung Galaxy Note 9 nihayet çıktı. Note 9, lansmanından önce yayınlanan ve bekleyenlerin fazlasıyla merak ettiği özellikleriyle de pil, ekran boyutu ve hafıza kapasitesi olarak önceki versiyonu olan Note8’in bir çok özelliğinin geliştirilmiş bir sürümü. İlk bakışta Samsung Galaxy Note8 versiyonundan çok da farklı bir görünümü olmasa da, bekleyenlerine sunacağı güzel özelliklerini incelemeye başlayalım.

Tasarım olarak bakıldığında Note 9, alıştığımız “Samsung Galaxy” serisi şeklindeki tasarımından vazgeçmiyor. Özellikle tüm Note serisi gibi büyük ekranı tercih eden Samsung Galaxy Note 9, 6.4″ ekranı ile önceki modelden sadece 0.1″ büyük. PPI, yani inç başına düşen piksel sayısı olarak kıyaslandığında da bu büyüme bu değere yansımış ve Note8’de 522 olan ppi değeri, 516 ppi değerine düşmüş. Sonsuz ekran olarak nitelendirilen ince kenarlarından alt kısmı biraz daha incelterek %84 gibi bir ekran/gövde oranına sahip olan telefon, tasarım olarak oldukça sade bir görünüme sahip. Note8 modelinden farklı olarak arka tarafta konumlandırılan parmak izi okuyucu bu sefer kameranın yanına değil, altına konumlandırılmış durumda. Bu sayede Samsung’un Note8 kullanıcılarından kamera ile karıştırılıp kamera lensinin kirlendiği yorumlarını dikkate aldığını anlıyoruz. 3 farklı renk seçeneği ile gelen Samsung Galaxy Note 9, farklı gövde renklerine farklı renklerde S Pen yerleştirmiş. Okyanus mavisi gövde renginde sarı olan S Pen, lavanta moru ve gece siyahı gövde seçeneklerinde ise gövde renginde geliyor ve ön tanımlı olarak kendi renginde yazmaya başlıyor. Bildiğiniz gibi Samsung bir süre önce AKG şirketini bünyesine katmış ve sonrasındaki tüm telefonlarına AKG kulaklıkları vermeye başlamıştı. Bu sefer de gelenek bozulmamış ve kutudan, AKG kulaklık, 5V/2A ve 9V/1.67A hızlı şarjı destekleyen değişken hızlı şarj aleti ve kablosu, yedek S Pen uçları ve kullanım kılavuzu çıkıyor. Telefonun IP68 koruması ile donatıldığını bu yüzden su ve toza karşı dirençli olduğunu hatırlatalım.

Samsung’un lansmanında üzerinde durduğu ve Note 9’un en büyük farkı olarak dile getirdiği S Pen ise başlı başına bir paragrafı hak ediyor. Diğer tüm modellerinden farklı olarak bu S Pen, bluetooth özelliği ile hayatımıza giriyor. Bu özelliği ile klasik Note kalemlerinden farklı olarak uzaktan kumanda olarak da kullanılabiliyor. Bu uzaktan kumanda özelliğini, menüden atadığınız hemen hemen her uygulamada kullanabiliyorsunuz. Telefonun kutudan çıkan halinde kamera, galeri, ses kaydedici ve medya uygulamalarında, tuşa uzun süre basma, tek basma ve çift basma gibi fonksiyonlar tanımlı halde geliyor. Örneğin uzun süre basarak açtığınız kamera uygulamasında tek basma ile fotoğraf çekebiliyor, çift basma ile de ön kameraya geçiş yapabiliyorsunuz. Dahili bataryası bulunan S Pen telefondaki yuvasından şarj oluyor. 40 saniyelik şarj ile 30dk kullanım sunan S Pen, 4096 basınç seviyesi ve 0.7mm ucu ile klasik S Pen serisinin yapabildiği her şeyi yaparken, kişiselleştirilebilir özellikleri ve bluetooth bağlantısı ile tamamen yaratıcılığınızı bekliyor. 10m mesafeye kadar telefonu kontrol ettiği iddia edilen S Pen, testlerimizde bir duvarın arkasından bile başarıyla çalıştı.

4000mAh pili ile tüm gün kullanım konusunda kullanıcısına güven veren Samsung Galaxy Note 9, 128 GB (6GB Ram) ve 512GB (8GB Ram) hafıza seçenekleri ile hafızası kolayca dolan telefonlara gönderme yapıyor. Bununla da yetinmeyen Samsung, Galaxy Note 9 modelinde micro SD kart girişini de unutmamış. 512 gb’a kadar SD kart desteği sunan telefon, 1TB’lık hafızası ile uzun süreler kullanıcısını depolama derdinden kurtaracak gibi görünüyor. Telefonda 3.5mm kulaklık girişinin olduğunu da hatırlatalım. Telefonun arka yüzeyindeki çift kameranın lenslerinden biri F1.5-F2.4 diyafram değerleri arasında geçiş yapabiliyor. Diğer kamera ise optik yakınlaştırma için kullanılıyor sadece. Bu sayede düşük ışık koşullarında da yüksek performans sunan kamera, akıllı sahne algılayıcısı ile, fotoğraf karenizdeki objeyi tanımlayıp, onu en belirgin halde çekebileceği ön tanımlı 20 farklı ayara geçiş yapabiliyor. Yaptığımız testlerde bu algılayıcının gayet verimli çalıştığını söyleyebiliriz. Arka kamerası ile 960 kare ile ultra yavaş çekim yapabilen telefonun ön kamerası ise 1440p video kaydı yapabilen 8MP bir sensörle ve otomatik odaklama özelliği ile geliyor. Samsung’un AR Emoji desteğini bu gelişmiş kameralar ile kullanmanın ayrı bir zevk olduğunu da söylemek lazım. Exynos 9810 yongasını kullanan Samsung Galaxy Note 9, 8 çekirdekli bir işlemciye sahip olarak geliyor. Telefon kutudan Android 8.1 tabanıyla çalışan, Samsung Experience 9.5 yazılım moduyla çıkıyor.

Note 9 ile bu serinin fanlarının beklentilerini karşıladı mı bunu zaman gösterecek ama uzun süreli bekleyişi sonlandıran Samsung şimdiden Samsung S10’un çalışmalarına başlamış durumda. Ülkemizde 128GB olan modeli 6.500TL bandında satışa sunulduğunu hatırlatalım.

Fiyatı: 6,379 TL

Artıları:

– Eşsiz S Pen deneyimi

– Kamerası

– AR Emoji desteği

– 4000 mAh batarya

Eksileri:

– Fiyatı

– Note8 benzeri tasarımı


Bu yazı, Newtech dergisinin Eylül ayı sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here