Ana sayfa Donanım Samsung EX2F

Samsung EX2F

0

Gelişmiş fotoğrafçılara cebe sığan profesyonel.
 

Dijital çağ, dijital alışkanlıklar ve fotoğraf; yakın zamanda bu isimde bir kitap yayınlanır mı bilinmez ama bu tema üçlüsünü ele alan fotoğraf makineleri bir bir fotoğraf severlerin beğenisine sunuluyor. Bunlardan biri de fotoğraf aygıtlarına dönük şekilde son birkaç yıldaki kreasyonuyla büyük ilgi gören Samsung”un EX2F model kodlu ileri düzey kompakt fotoğraf makinesi. Smart Camera ailesinin bir üyesi olan EX2F, futuristik bir tasarımla yine klasik severlerin kızgın bakışlarını üzerine toplarken genç nesle dair vurguyu sonuna kadar yapmayı başarıyor. Daha önce önde ve arkada olmak üzere çift LCD ekranlı modeller, yana ya da 170 derecelik açıyla yukarı doğru açılan modelleri ile bir bakıma ilklerin tasarımını da yapan Samsung, bu kez farklı bir çılgınlıkla yana doğru açılan ekranlı model geliştirmiş. Yana doğru açılması kullanımda o kadar sıkıntılı anlar yaşamanıza neden oluyor ki, inanılmaz. Buna yazımızın devamında değineceğiz, elbette konunun çözümüne ve gülümseme anlarına da…
 

 
Samsung EX2F”nin ileri düzey özelliklere sahip bir kompakt fotoğraf makinesi olduğundan söz etmiştik; tasarımında incelik dikkat çekiyor; üst kısmında 2 adet döndürmeli kadran, 1 power butonu, 1 deklanşör/zum kontrolü ile pop-up özellikli flaş mekanizması yer alıyor. Harici flaş takılabilen modelin arka kısmında klasik kontrol mekanizmalarının alışılmış konumlandırmalarına tanıklık ediyoruz. Video için özel bir butona yer verilmiş ve gerek butonların parlak kaplaması gerekse yazıların fontları oldukça sevimli görünüyor. Görünümüne dair söylenebilecek şey: Güç. Ciddi kullanıcıların pek sevmediği plastik malzeme dokuları Samsung EX2F”de pek yok. Bu denli güçlü bir aygıta göre “ince” oluşunun altında yatan neden ise 3.3x optik zuma sahip olması. Ayrıca sahip olduğu 24mm geniş açı lensin f/1.4 diyafram değerine sahip olması artı puanı hak ediyor.

 

12.4 milyon piksel fotoğraf ve Full HD video kaydına olanak tanıyan BSI CMOS sensörlü modelde dikkat çekici diğer iki detay 3 inçlik Amoled ekran ve entegre Wi-Fi özelliği. Ekran arka kısımda içe dönük şekilde durabiliyor; ve sonra size 180 derecelik açıyla dönüp bir de yana doğru 180 derece daha dönüyor. Ortaya ise bir handy-cam”in tutuluşu çıkıveriyor. Bu şekilde tutup bir de fotoğraf çekmeye “çalışmak” açıkçası ilk günlerde son derece zor. Zamanla alışıyorsunuz; ancak konuyu kadraj içine dahil etmek, konuyu istediğiniz açı ile yansıtmak zorlayıcı. Zamanla alıştığınızı vurgulayalım.
 

 
Aygıtın lensine ayrıca değinmek gerekli; segmentinde yer alan muadillerine göre Samsung EX2F; konularınızda size arka planı flulaştırma olanağı veren sığ alan derinliği sağlıyor. Artı olarak donanımda bulunan ND (Doğal Yoğunluk) filtresi ışığın yoğunluğunu azaltarak fotoğrafınıza boyut katmak için parlak güneş ışığında daha düşük deklanşör hızlarıyla bile fotoğraf çekebilmenize imkan tanıyor. Ultra geniş açılı lens, daha kapsamlı manzara fotoğrafları için ideal.

Kablosuz Paylaşım
Aygıtta kablolar olmadan multimedya aktarımına olanak tanıyan entegre Wi-Fi özelliği bulunuyor. Böylelikle yoldayken bile özel anlarınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşabiliyorsunuz. İster E-posta, ister sosyal ağ entegrasyonları; dilediğiniz şekilde paylaşın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here