Ana sayfa Donanım Samsung DeX İstasyonu inceleme

Samsung DeX İstasyonu inceleme

0

Şirketler akıllı telefonları yıllarca bilgisayar gibi çalıştırmak için uğraştılar ve çoğunlukla başarısız oldular. İşte şimdi Galaxy S8 ile bu gerçekleşiyor. Asıl soru, fikrin ne kadar uygulanabilir olduğu ile ilgili değil, insanların bunu rahatlıkla kullanabilip kullanamayacağı. 

Bir Galaxy S8 veya S8 Plus”a sahipseniz, Samsung’un DeX platformunu denemek sizi oldukça etkileyecektir. Bir PC gibi kullanabileceğiniz bir sistem elde edebilirsiniz. Arayüz tanıdık geliyor ve genel performans da oldukça etkili – Samsung’un amiral gemisi ürününün içindeki cevheri açığa çıkarıyorsunuz. Ancak DeX için optimize edilmiş sınırlı sayıda uygulama var, diğerleri de büyük ekranda her zaman düzgün çalışmayabiliyor. Yedek klavyeniz, mouse”unuz ve özellikle de bir monitörünüz yoksa, gerekli parçaları toplamak da pahalıya mal olabilir. Sonuçta DeX, akıllı telefon ve bilgisayar arasındaki çizgiyi, gördüğümüz diğer girişimlerden daha fazla bulanıklaştırıyor; birçok insanın gerçekten kullanışlı bulacağına inanıyoruz.

 

Sistem hazırlığı
S8 veya S8 Plus’ı PC’ye dönüştürmek isterseniz, bir sürü ekstra parçaya ihtiyacınız olacak. Ancak artık erekli bağlantıların çoğunu sağlayan, bir HDMI çıkış portu, bir ethernet jack”ı ve iki adet tam boyutlu USB portu olan DeX istasyonu var. Kablolu bir klavye ve Mouse bağlayabilirsiniz, ancak daha zarif bir çözüm Bluetooth özellikli olanını kullanmak olacaktır. Yalnız istasyona bağlamadan önce eşleştirmeyi sakın unutmayın; aksi takdirde güzel bir masaüstüne takılıp kalırsınız, onu kullanmanın başka bir yolu yok.

çoğu kişi için, en çok atlanan şey, kulaklık jack”ıdır, çünkü telefon istasyona bağlandığında hoparlörü bloke olur. Ses default olarak S8’in hoparlöründen gelir, ancak bir DeX masaüstünün önünde çok fazla zaman harcamak isteyen herkes daha iyi bir şeyler isteyecektir. Yani DeX istasyonuna bağladığınız monitörün dahili hoparlörleri veya kendi kulaklık girişi olması gerekir. (Bir Bluetooth hoparlörünüz varsa onu da bağlayabilirsiniz.) Monitörler hakkında konuşurken, evinizdeki yedek ekranlar VGA veya DVI bağlantılarını kullanıyor olabilirler. Bu durumda, ekranınızı istasyona bağlamak için bir HDMI adaptörüne ihtiyacınız olacak – yani satın almanız gereken bir şey daha.

 

Bunu okuyan bazılarında, bütün bunlar evinde zaten vardır. Bu durumda, hadi hemen başlayalım: Her şeyi hazırlamak, eninde sonunda biraz zaman alır. Bununla birlikte, dışarı çıkmanız ve tüm ekstra çevre birimlerini satın almanız gerekiyorsa, o zaman sırada küçük bir zihinsel matematik hesabı yapmak gerekir. Muhtemelen erişebileceğiniz tam donanımlı bir bilgisayarınız varsa, bu ek masraflara değer mi diye düşünebilirsiniz.

Kullanma aşaması
Şimdi işin iyi kısmına bakalım. Her şey takıldığında, çok tanıdık gelen bir masaüstü ile karşılaşıyorsunuz – uygulama başlatıcısı – düğme, klasik Windows başlat düğmesi gibi sol alt köşede bulunuyor ve zaman ve hızlı ayarlar paneli sağ alt tarafa kitlenmiş. 1995’ten beri Windows’la uğraşıyorsanız, size her şey mantıklı gelecektir.
Gerçekten S8’lerin DeX ile neler yapabileceğini görmek için sistemi günlük olarak biraz kullanmak gerekiyor. E-postaları tarayıp, bir sürü tarayıcı sekmesi açalım, videoları gözden geçirelim ve genellikle üretken olmaya çalışalım. Galaxy S8’in şaşırtıcı bir gücü var, DeX”i beklenenden daha hızlı bir duruma getiriyor. çoğunlukla DeX yapılan her şeye ayak uyduruyor ve sistem, kaçınılmaz olarak belleğin azaldığını bildirse de her şey düzgün bir şekilde sürüyor. Muhtemelen sahip olduğunuz PC kadar hızlı olmayacaktır, ancak günlük rutin işlerin çoğunda fazlasıyla yeterli oluyor.

Samsung DeX Fiyat: 399 TL

Artıları:
•    S8 sürpriz bir şekilde makul bir PC”ye dönüşüyor
•    Tanıdık gelen masaüstü arayüzü
•    çok basit bir kurulumu var

Eksileri:
•    Kulaklık jack”ı yok
•    DeX”te bütün uygulamalar iyi çalışmıyor
•    Gerekli parçalar fazladan masraf çıkarıyor

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here