Ana sayfa Haber Samsung”dan gözle kontrol edilebilen uçan ekran patenti

Samsung”dan gözle kontrol edilebilen uçan ekran patenti

0

Samsung’un son aldığı patent, insanların yüz ve göz hareketlerini tespit  edebildiği gibi, el kol hareketlerini ve pozisyonunu da belirleyebilen bir ekrana sahip.

Patentte gösterildiği kadarıyla her bir köşesinde dört ateşleyicinin bulunduğu bir ünitenin merkezinde ise bir ekran yer alıyor. 

Bir kamera ve ana kontrol birimine bilgi gönderebilen bir gözlem sistemine sahip olabilecek bir dron tarifi yapılıyor patentte. Kullanıcıların gözlerini, kafa ve ellerini, ya da parmaklarını anlık olarak takip edebiliyor bu sistem. Dronun uçuş hızı ve rotası kafa, göz ya da elleri oynatarak kontrol edilebiliyor. ünite aynı zamanda herhangi bir hareket yapmaya gerek kalmadan kullanıcıları otomatik olarak takip edebiliyor.

3 numaralı çizimde cihaz, alttan bakış açısıyla veriliyor. Patentte uçuş eğim açısını değiştirebilen birleşik manipülatör tanımı yapılıyor. Birim quad-rotor biçimiyle sınırlı değil; farklı biçimlerde yeniden kurulum yapılabiliyor. 

Bu birimde aynı zamanda bir jiroskop sensörü, hareket sensörü, titreşim sistemi ve ya da bir ivme ölçer bulunabiliyor. Ses tanıyabilme  ile birlikte GPS ve Wi-Fi tabanlı konumlandırma sistemi de dronun sahip olabileceği diğer fonksiyonlar arasında yer alıyor. Patent başvurusunn 3 Haziran 2016’da yapıldığı, 13 Şubat 2018 tarihinde ise patentin alındığı bildiriliyor.

4 numaralı figürde ise birleşik manipülatörler ve ateşleyicilerin yer aldığı yandan görünüm bulunuyor. Bu ateşleyiciler itme yönünü değiştirebiliyorlar. Ekranın açısı uçuş esnasında küçük oranlarda ayarlanabiliyor. Dronda aynı zamanda engel tespit sistemi de yer alacak. Böylece dronun uçuş esnasında yapılara ve diğer nesnelere çarpması engellenmiş olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here