Ana sayfa Haber Samsung Curved UHD TV inceleme

Samsung Curved UHD TV inceleme

0

Samsung’un, UE55HU8500 ürün kodlu ürününü geçtiğimiz hafta kişisel olarak satın alarak inceleme fırsatı buldum. Curved tasarımı ile daha önce konser organizasyonlarında tanışsam da, daha önce oturma odalarında hiçbir tecrübem olmadığı için ne olduğunu anlamaya çalışmak oldukça zor oldu. Kafamda ilk olarak izleme mesafesi ile ilgili soru işaretleri bulunuyordu. Bununla birlikte, satış elemanlarının “Curved tasarımı sayesinde her açıdan görebilirsiniz” gibi bir tanıtım cümlesi benim için hem Curved tasarımını hafife almak gibi geliyordu. İlk olarak kesinlikle, bu tarz TV’lerin satış sorumluları daha ayrıntılı bilgilendirilmeli. çünkü Curved tasarımların  “her açıdan” gibi ucuz bir tanımlamayla anlatılacak tasarım oyunu değil.

Evet, Curved tasarım, bir tasarım oyunudur. 4K yayınların çok kısıtlı olma sebebiyle Curved tasarımın çok da fazla marifetini görmemekle beraber yayınların HD kalitesi arttıkça, Curved tasarımın da yetenekleri keşfediliyor. öncelikle, Curved neden bir tasarım oyunudur? Curved tasarım, neden “her açıdan görmek” tanımından fazlası?

 

Samsung’un Curved UHD TV‘sinde kullanılan Curved tasarımı, yayınlarda yapay bir üç boyutluluk sağlıyor. Aynı tasarım, ekran panelinden gelen ışığı, ekran açıları nedeniyle odaya değil, direkt izleyiciye yansıtıyor. Bu da, görüntü kayıplarını ve kontrast bozulmalarını engelliyor. Ek olarak göz sağlığını da hem olumlu kısmen de olumsuz etkileyen bir özellik.

 

Samsung’un Curved tasarımı, izleyicilere yapay üç boyutluluk, doğru açılardan ışık ve doğru açılardan ses yayımı sağlıyor. Ses konusunda TV’yi kuran yetkililerin ayrıca hakkını vermek gerekiyor çünkü eğer TV ve TV ile beraberinde sunulan Soundbar ses teknoloji ekipmanları doğru açılarda ve doğru konumda sergilenmezse ses kayıpları yaşayabiliyor. Bu konuda epeyce titizlerdi ki; daha önce kullanılan ses sistemi epeyce güçlü ve etkili bir ses sistemiydi. Samsung Sounbar sayesinde eskisi artık TV ile birlike kullanılmıyor. 

Sırada, fazlasıyla konuşulan ve özellikle Sony’nin tanıtımları için yoğun mesai harcadığı 4K var. 4K‘nın, 4K kameralar ile çekilmeden bir işe yaramadığı ortak görüş. Bu durumla ilgili üreticiler çok etkili bir yazılım ile bunun -kısmen- üstesinden geliyorlar; encode yazılımı. özellikle internetten yayıncılık yapan kurumların kullandığı encode yazılım, HD yayınların çözünürlüğünü arttırarak 4K‘yı kısmen yaşatıyor. Bu yazılım, 4K‘yı tamamen yaşamamıza neden olmasa da, oldukça keyif verici bir deneyim.YouTube’da 4K test videolarını TV’de oynattığımda fark fazlasıyla belli oluyor zaten.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here