Ana sayfa Haber Samsung Çin pazarında düşüşte ancak yetkililer kendilerinden emin

Samsung Çin pazarında düşüşte ancak yetkililer kendilerinden emin

0

Koreli gazete The Investor’e Samsung yetkililerinden birinin verdiği ropörtaja göre, firmanın yükselen çinli üreticilerden herhangi bir korkusu yok. Yine aynı ropörtajda yetkili yatırımcılardan Samsung’un tek hanelere düşen çin’deki pazar payı için özür diliyor. 

Kore firması Samsung, şuan için gelir dikkate alındığında dünyanın en büyük çip üreticisi konumunda bulunuyor. Onu yakından takip eden Amerikan Intel olsa da çin’de yarı-iletken çip sektörü patlama yaşıyor. Huawei’nin alt firması HiSilicon’un başı çektiği bu patlama, firmanın tahmini gelirini 2017 yılında 3,87 milyar dolara çıkarttı.

Samsung’un cihaz çözümleri sorumlusu Kim Ki-Nam’a göre Samsung bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duymuyor ya da korkmuyor. Yaptığı açıklamada Ki-Nam şöyle diyor: “çinli firmalar son zamanlarda her çeşit yarı-iletken alanında, hafıza çipleri de dahil, ciddi yatırımlara sahip oldular.” “… fakat bu sektörde teknolojik engeller diğerlerine kıyasla çok daha fazladır.”. Bu sözlerin ardından yetkili, çinli firmaları umursamadığını belirtircesine “Bu teknolojik bariyerleri geçmek kısa zamanlı büyük yatırımlardan fazlasını gerektirir. Samsung elinde ne varsa kullanarak sektördeki liderliğini sürdürecektir.” dedi.

Akıllı telefondaki pazar payının da çin’de ciddi anlamda düşmesi konusunda sorular yöneltildiğinde yatırımcılardan özür dileyen yetkili, bazı tedbirler aldıklarını ve bu uygulamaların sonuçlarını görmek için henüz daha erken olduğunu belirtti. 

Samsung kabul etsin veya etmesin, dünyanın özellikle akıllı telefon alanında en güçlü ülkesi çin olarak karşımızda duruyor. 5 büyük akıllı telefon üreticisinden 3’ünün yer aldığı çin, Huawei ile Samsung’a kafa tutarken Hindistan gibi bir başka büyük pazarda da Xiaomi hakimliğini sürdürüyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here