Ana sayfa Haber Samsung CF591 ve CF390 modelleri kavisli monitörlerini tanıttı

Samsung CF591 ve CF390 modelleri kavisli monitörlerini tanıttı

0

Samsung’un 2013’ten bu yana üzerine titrediği kavisli tasarım, bazı endüstriyel tasarımcılar tarafından “riskli bir tasarım anlayışı” olarak görülse de Samsung’un bu Curved yapısından aldığı geri tepkiler oldukça olumlu. 3 yıldır her  dönem içerisinde kavisler biraz daha bükey, AR değerinde artarken panel teknolojileri ve ayrıca kullanılan pigmentler de gittikçe göz sağlığını zedeleyebilecek oranlardan uzaklaştı. 

2014’te bu LED kavisli monitörün ilk hali piyasaya sürüldüğünde ve geçtiğimiz yıl Samsung’un SUHD Curved TV‘leri tanıtıldığında Curved yapısında daha farklı bir tasarım ayrıntısı olduğunu anladık. Curved monitörler standart monitörlere nazaran panelde ve alanda daha az yer kaplayarak, ancak daire içerisinde daha fazla alan çevrelemesi nedeniyle hem sayı üzerindeki inç sayısı artıyor hem de görüntüdeki detaylar veya gerçekçilik çözünürlükten bağımsız kalarak gelişebiliyor. Bu tasarım özelliği en çok stadyum tasarımlarında kullanılıyor, tasarımcılar daha az bir alan içerisine daha fazla koltuk ve seyirci sığdırabiliyorlar. İşte aynı mesele monitör veya TV’ler için de geçerli.

Samsung CF591 27 inçlik bir model diğer CF390 ise 23,5″ ve 27″ olarak iki farklı model ve varyasyonlarla piyasada olacak. 

Tanıtımda, monitörlerin oyun performansı test edildi. Fakat modellerin fotoğrafçılar için veya diğer dijital yayımcılar için uyguladığı özellikler çok daha kullanışlı ve spesifik geldi. öncelikle multitasking çalışma zorunluluğunuz varsa, tavsiye edebileceğim monitör serisi. Test ettiğimiz sıralarda iki farklı pencere, ancak iki farklı pencerenin görüntü farklılıkları dikkat çekiyordu. örneğin bir pencerede Photoshop açık, diğer pencerede ise CorelDRAW gibi bir programla çalışıyorsanız, bu monitörlerin iki farklı pencereye, ekrandaki fotoğraflara veya görsellere göre farklılık gösterecek bir şekilde aydınlatılıyor. Veya bir pencerede YouTube videosu dönerken bir tarafta fotoğraf editliyorsunuz, aydınlatma ve renklendirme olayı iki pencerede tamamen farklı oluyor. önemli, çünkü bunun gibi çoklu görev çalışmalarında monitör bu kalibrasyonu sağlayamadığı için çok fazla projenin çöpe gittiğini gördüm.

 

Monitörlerin teknik özellikleri:

Model

CF591

CF390

Tasarım

Kavisli Ekran

Ekran

Boyut

27 inç

23,5 inç / 27 inç

Kavis

1800R

çözünürlük

1920 x 1080

Tepki Süresi

4 ms (GTG)

Parlaklık

250 nit

Kontrast Oranı

3000:1

Renk Desteği

16,7 m

İzleme açısı

178o

Yenileme Hızı

60 Hz

Tasarım

Renk(ler)

Gümüş ve Beyaz

Parlak Siyah

Kaide Tipi

Dairesel

Video Girişi

Display Port 1.2×1, HDMI 1.4×2,

D-Sub

D-Sub, HDMI

Ses Girişi

Evet

Hayır

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here