Ana sayfa Mobil Samsung Beat DJ

Samsung Beat DJ

0

Ritmi yakala!

Samsung, bu sene yapılan GSMA kongresinde tanıttığı dokunmatik ekranlı telefonlarını görücüye çıkardı ve bizim test merkezimiz de bu üçlüden en eğlencelisi olan Beat DJ tarafından ziyaret edildi! DJ”liğe merakınız varsa bu telefon kesinlikle ilginizi çekecek demektir. Açıkçası o kadar değişik gözüküyor ki DJ”likle alakam olmadığı halde ilk görüşte beni bile tavladı diyebilirim!

İlk Bakış
Dj yetenekleri olsun  olmasın bu telefon tasarım açısından benden kesinlikle tam not aldı. Fakat yazımızın ilerleyen zamanlarında tasarımının kullanımına etkisini gördükçe ona daha da hayran olmamak elde değil. önden baktığınızda neredeyse pürüzsüz tamamen ekrandan oluşan bir yüzeyi çevreleyen metalik bir çerçeve gözüküyor. Telefonun arka kapağı da çerçeveyle uygunluk gösteren gümüş gri renkte. Fakat telefonun yanlarını çepeçevre saran saks mavi renk Beat Dj”e inanılmaz bir çekicilik katmış! Tekrar ön yüze geri dönersek ilk başta dikkatiniz çekmese de ekranın hemen altında oval bir şekilde yerleştirilmiş tuş üç fonksiyon taşıyor. Telefon aç/kapa ve geri… Bunun dışında bir de ekranın üstünde bulunan kamerayı fark edebilirseniz onun 3G yeteneğine de sahip olduğunu göreceksiniz. Sağ yanda kamera tuşu ve microSD kart yuvası bulunuyor. Tüm yuvalar kapaklı olduğu için Beat DJ”in pürüzsüzlüğü ve hoş rengi bozulmuyor. Sol yanda ise ses seviyesi, USB girişi ve dokunmatik ekranı kilitleyen bir anahtar bulunuyor. Kulaklık girişi ise üstte yer alıyor. En güzel yanı ise Beat DJ, standart 3,5 mm”lik kulaklık jakı kullanıyor. Bu sayede istediğiniz kulaklıkları kullanma şansına sahip oluyorsunuz.
Ve son olarak Beat DJ, arkasında otofokuslu ve flaşlı, 3.2 Megapiksel bir kamera barındırıyor.

DJ”liğe adım atın
DJ”likten anlamasanız da Beat DJ sizi bu dünyaya çekecek ve nerede olursanız olun asla sıkılmanıza izin vermeyecek bir telefon. Fakat DJ özelliklerinden önce Samsung”un yeni dokunmatik serisinde oldukça yenilikçi bir arayüz kullandığını söylemem lazım. Sol yanda bulunan kolon üzerine istediğiniz uygulamaları ve widgetları yerleştirebiliyorsunuz. Bunları parmağınızın ucuyla ekranın ortasına taşıyıp kolayca açıp daha sonra tekrar geri taşıyabiliyorsunuz. Ayrıca bu kolonu tek bir dokunuşla gizlemek de mümkün oluyor. Ekranın üzerine parmağınızla bir şerit çekerek menüye kısa yoldan ulaşabiliyorsunuz. Elbette isterseniz menü tuşunu da kullanabilirsiniz. Samsung, en son tanıttığı dokunmatik ekranlı telefonlarında AMOLED ekran kullanıyor. Bu sayede oldukça net ve keskin görüntüler sunan telefon modellerinden bir tanesi de Beat DJ. DivX, Xvid, WMV ve MPEG4 gibi popüler video formatlarını destekleyen Beat DJ, bu formatları oldukça net ve geniş bir ekranda keyifle izlemenize olanak
tanıyor.

Gelelim ses kalitesine… Beat DJ”in  en büyük kozlarından bir tanesi Bang&Olufsen”in teknolojisini ardına almış olması. Cihaz, bu sayede dışarı oldukça net ve güçlü bir ses verebiliyor. Fakat esas kulaklıkla dinlemelisiniz. Açık yüreklilikle söyleyebilirim ki; Beat DJ, kulaklıkla dinlendiği zaman birçok MP3 çalara taş çıkaracak ses kalitesine sahip! Hatta radyo dinlerken bile neredeyse aynı kaliteyi yakaladığını söyleyebilirim.
çok dinledik biraz da oynayalım dediğinizi duyar gibiyim. Evet artık DJ”liğe soyunmanın vaktidir. Samsung”un BeatDJ uygulaması üzerinden istediğiniz parçayı seçebiliyorsunuz. Ekran yatay olarak açılıyor. Dikkatli bakarsanız bu şekliyle bir DJ masasını andırdığını göreceksiniz. Filtreler seçeneğini seçtiğinizde solda karşınıza tempo change, auto-pan, echo gibi seçenekler çıkıyor. Sağda bulunan çemberi çevirerek seçiminizi yapabiliyorsunuz. Ekranda yarısı görünen çemberin geri kalanı görünmese de telefonun bu kısmı da dokunmaya duyarlı ve tam bir potans çeviriyormuş gibi kullanabiliyorsunuz. örnekler seçeneğinden ise daha önceden kaydedilmiş sesleri müziğinize ekleyebiliyorsunuz. Elbette Scratch özelliği de unutulmamış. Fakat bunları boşuna yaptığınızı zannetmeyin. Müziğinizi yaparken sol üstte bir kayıt seçeneği bulunuyor. Buna basarak istediğiniz herhangi bir an kayda girip kayıttan çıkabiliyorsunuz.  Oldukça eğlenceli değil mi?

Beat DJ”de her şey gerçekten çok tatmin edici ve eğlenceli. Fakat böyle bir telefona bakınca keşke Wi-Fi desteği de olsaydı demeden geçemiyorum. Yakın zamanda 3G özelliğinin bu eksiğini kapayacağını umuyoruz. Bluetooth desteği de sunan telefonun dahili hafızası 50MB. Bu özellikle müzik yetenekleri gelişmiş bir telefon için oldukça düşük bir depolama alanı gibi gözükebilir ama Beat DJ”in microSD kart yuvası 16GB”a kadar hafıza kartlarını destekliyor…
Sonuç olarak; Beat DJ, bir taraftan tüm ihtiyacınız olan özellikleri barındırırken bir taraftan da asla sıkılmanıza izin vermeyecek telefonlardan bir tanesi. Oldukça da şık ve değişik bir tasarıma sahip olan Beat DJ, bir müzik çalar olarak da oldukça başarılı!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here