Ana sayfa Haber Samsung artık Note serisi üretimini tamamen durdurabilir

Samsung artık Note serisi üretimini tamamen durdurabilir

0

Samsung, Galaxy Note 7 durumunu pek toparlayamadı. Ne geri iade süreci, ne yenileme süreci Galaxy Note 7’lerin devam edebilmesi için yeterli olamadı. Değişimden gelen cihazların da yanarak kullanıcılara sorun yaratması nedeniyle, Samsung bu modelleri artık “hurda” olarak göreceğini de kısmen kabul etti. Konuyla ilgili çok fazla bilinmeyen, kafa karıştırıcı detaylar var ama Samsung’un yeni nesil Note serilerine de bakış açısı eskisi kadar sağlıklı olamayacağı da aşikar. 

Samsung’un Galaxy Note serisi genel olarak Enterprise alanlarda satış sağlıyordu ve kullancı kitlesi açısından da ilk çıktığı günden şu günlere kadar kitlesi asla değişmedi. Note 5’in ardından Samsung, Note serilerinde de tıpkı S serisi gibi detaylı değişikliklere gitme kararı aldı ve materyalinden silüetine kadar telefonun her ayrıntısı değişikliğe uğradı. Bizce hatalardan ilki burada başladı çünkü detayların artmasıyla kusurların da artması kaçınılmaz bir sondur. Aslında endüstriyel tasarımın değişmez kurallarından biri, Galaxy Note 7’de resmen kendisini gösterdi. Aslında bu konuda Samsung’a, Note 7 isimlendirilmesi nedeniyle tepkiler de vardı. Galaxy Note 5′i iki nesil daha eskitmek, pazarlama konusunda “agresif bir tutum” olarak değerlendirildi ve geneli Samsung Galaxy Note kullanıcısı olan kitle bunun kabul edilemez olduğunu dile getiriyordu. 

İlk süreç, Samsung’un kontrolü altında olsa da ikinci süreçte Samsung radikal kararlar almak zorunda kalmaya başladığını görüyoruz. üretimi askıya almak, Galaxy Note 7’leri tamamen azad edip bu cihazları ne değişime ne de başka bir şeye tabi tutmak Samsung’un risk yönetimi politikası. İşte bu süreç içerisinde Samsung’un yeni stratejisinin, Galaxy Note serisini tamamen unutmak ve yine aynı kitleyi hedef alabilecek yeni bir seri oluşturması gerektiğini söyleyenler var. Endüstriyel analistlerin tavsiyelerine göre Samsung artık Galaxy S serisinin üzerine titremeli ve Note serisinin varisi Galaxy S serisi olmalı. Galaxy A serisi ise bu konuda Galaxy S’in yerini alabilir.

Başka bir grup ise Samsung’un yeni bir kategoriyle Enterprise cihazların üretimini ayrı tutması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda Samsung, Galaxy Pro gibi bir model ile Galaxy Note serisinin yerini tutmayı ileri zamanlarda karar verebilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here