Ana sayfa Donanım Samsung 860 Pro SATA SSD incelemesi: Performans, kapasite ve uzun ömürlülük

Samsung 860 Pro SATA SSD incelemesi: Performans, kapasite ve uzun ömürlülük

0

NVMe”ye yönelmiş bir dünyada Samsung 860 Pro gibi 2.5-inçlik yeni bir SATA SSD”nin piyasaya çıkması, pek ilgi çekmeyebilir ama, bu tip bir bakış açısı, sabit sürücüsünün SSD sürücülerle değiştirilmeyi hakkeden mevcut milyonlarca SATA arayüzüne sahip bilgisayarın var olduğu gerçeğini göz ardı ediyor. Bu bağlamda 860 Pro, iş görecek en iyi SATA SSD olmaya aday görünüyor.

Tasarım ve özellikler

Eğer kapasite ve uzun ömürlülükle ilgili klasik endişeler nedeniyle SSD diske geçiş yapmakta kararsızlık yaşıyorsanız, 860 Pro”yu seveceksiniz. 4TB gibi oldukça büyük bir kapasiteye sahip olan cihazın, 3-bit TLC V-NAND kullanmakla birlikte daha kısa ömürlü olan 850 Pro”ya oranla kullandığı 2-bit MLC V-NAND özelliğinin daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz. Samsung V-NAND modelinde sıkıştırılmış daha fazla sayıda katman olduğunu tahmin ediyoruz fakat, bu konu Samsung tarafından henüz doğrulanmadı.

860 Pro modeli ilk çıktığında M.2 faktöründe kullanılabilir olmayacak ama, yine bugün duyurulmuş olan daha ucuz versiyon 860 EVO olacak. 860 Pro”nun fiyatları 256GB için 140$, 512GB in 250$, 1TB için 480$, 2TB için 950$ ve 4TB için 1900$ olacak. Eğer nakit sıkıntısı yaşıyorsanız, 860 EVO modelinin 250GB”lık versiyonu 95$, 512GB”lık versiyonu 170$, 1TB”lık modeli 330$, 2TB”lık modeli 650$ ve 4TB”lık modeli ise 1400$ fiyat etiketine sahip olacak.

4TB”lık modellerin fiyatlarını gördüğünüzde “insaf” dediyseniz (ki ben dedim), evet, haklısınız, zira sabit sürücüler TB bağlamında makul fiyat sunmaktan uzaklar hala. Şu an itibariyle 4TB”lık bir sabit  disk 100$ civarında (yurt dışında). Dolayısı ile işletim sisteminizi ve hayati uygulamalarınızı, ve belki de en çok kullandığınız verileri SSD üzerinde çalıştırmakla birlikte, kalanını da dahili ya da USB harici diskte saklamak yerinde çok daha makul görünüyor.

Performans

860 Pro, tüm testlerimizde oldukça az, hatta denk bir performans sergiledi. Fakat bu normal, zira üreticiler TLC ve TLC kontrolleriyle ilgili sorunları gidermiş gibi görünüyorlar. Tekrar belirtelim, 860 Pro, 2-bit MLC olduğu için TLC rekabetinin geliştirilmiş performansı değişkenlik gösterebiliyor.

Hem Windows hem de sürücü depolama işlemini kapatan Forced Unit Access (FUA) komutuna uyum gösteren sürücülerle rekabet eden AS SSD göstergelerine göre 860 Pro vaat ettiği hızı sağlıyor. Neden insan böyle bir şey yapsın? Zira, anlık bir elektrik kesintisinde verilerin iletim aşamasında sıkışıp kalma ihtimali, sıfır değil, yüzde 0.01″dir. Yani bu ihtimal her zaman için vardır.

AS SSD”nin rakamları FUA ile uyumluluk gösteren gerçek hayattaki kullanıma dönük bir sürücü performansını yansıtmıyor ama, altta yatan teknolojinin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarabilir.

Samsung 860 Pro aynı zamanda CrystalDiskMark 5 “te yapılan testte de iyi iş çıkardı (yukarıda görüldüğü üzere). CrystalDiskMark genel itibariyle okuma/yazma performansına yönelik iyi bir gösterge sağlayabiliyor. Fakat sürekli yazma hızları noktasında aşırı derecede iyimser olduğunu söyleyebiliriz.

860 Pro yaptığımız 20GB kopyalama testlerinde oldukça hızlı ve istikrarlı olduğunu ispat etti. Oldukça dar bir payla ilk sırada yer aldı ama, zafer zaferdir, zaman para, hızlı olan da hızlı.

Sonuç

Samsung 860 Pro”nun hızlı ve sınıfının en iyisi kategorisindeki dayanıklılık oranıyla makul fiyatlandırılmış olduğunu söyleyebiliriz. 2.5 inç”lik bir SATA SSD”yi biraz daha ucuz bulabilirsiniz ama, kalite noktasında kazanım sağlayamazsınız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here