Ana sayfa Haber Samsun Gear 2

Samsun Gear 2

0

Samsung, geçtiğimiz yılın sonbaharında tüketicilerle buluşturduğu Galaxy Note 3 ile birlikte çıkardığı akıllı saati Gear“ın ikinci nesli olan Gear 2“yi Türkiye”de satışa sundu. Bakalım ilk Gear”a göre başta işletim sistemi değişikliği olmak üzere pek çok yenilikle gelen Gear 2 neler vaat ediyor…

 

Tasarım

Gear 2, Gear ile kıyasladığımızda hem daha estetik bir görünüm arz ediyor hem de daha da önemli daha yüksek bir işlevsellik sunuyor. Bunun sebebi ise artık kamerasının kayışta değil doğrudan gövdeye gömülü oluşu. Bu sayede kayışı da rahatlıkla değiştirebiliyoruz. Siyah, bronz ve turuncu olmak üzere 3 farklı renk seçeneği ile gelen Gear 2″nin yan bantları ve kayış bağlantı yeri metalden tasarlanırken, kayışı ise kauçuktan imal edilmiş. Gövdenin alt tarafında yer alan tuşla kontrol edilen saatin kamerası ise gövdenin üzerinde. çok sayıda kayış deliği sayesinde hemen her kalınlıktaki bileğe göre ayarlanabilen saatin görümünü kesinlikle mükemmel. Tek kusuru bir süre sonra bileğimizi terletmeye başlaması ki bu da muhtemelen havalar şu sıralar aşırı sıcak olduğu içindir. Yine IP67 sertifikası sayesinde su (1 metre derinlikte, yarım saate kadar) ve toza karşı da dayanıklılık arz ettiğinin altını çizelim.

Ekran

1.63-inç (320×320) büyüklüğünde Super AMOLED ekran gelen Gear 2″nin güneş altı okunabilirliği otomatik ayarda tuttuğumuz sürece muazzam. Eğer pil tasarrufu için kısarsak güneş altında göremiyoruz tabii ki ama oda aydınlığında gayet net biçimde görülüyor. üstelik ciddi bir katkı sağlıyor bu bataryaya. Ayarlar seçeneğinden ana ekran görünümünü istediğimiz gibi kişiselleştirebiliyor, temalarla zenginleştirbiliyoruz. Keza yazıları büyütüp küçültebiliyor yahut fontu değiştirebiliyoruz. Algılayıcısı sayesinde istersek bileğimizi çevirdiğimizde otomatik olarak ekran açılırken yine batarya tasarrufu için bunuda kapatabiliyoruz. Keza otomatik bildirimleri açma/kapama da bizim elimizde. özetle ekranı kesinlikle gayet iyi olmuş. Bazı rakiplerine kıyasla sunduğu yüksek çözünürlüğü de cabası.

 

Kamera

2MP”lik kamerayla donatılan Gear 2 ile çekim yapmak için gereken ekrana dokunmaktan ibaret. Keza video çekimi için de aynısı geçerli. Fotoğraf çekimlerinde 1920×1080, 1080×1080 ve 1280×960 piksel olmak üzere üç farklı çözünürlük desteği sunan saat video kaydı ise HD çözünürlüğünde. çektiğimiz fotoğraf ve videoları doğrudan akıllı telefonumuz ile eşzamanlayabiliyoruz. Yine fotoğraf çekiminde makro ve otomatik odaklanma şıkları mevcut. İstenmeyen durumların önünü geçmek isteyen Samsung video kaydını 15 saniye ile sınırlandırırken, fotoğraf çekiminde de sessiz çekim şıkkı sunmamış. 

 

Temel özellikler
ve Yan Faydalar

Telefonumuza Gear Manager uygulamasını yükleyip ardından Bluetooth 4.0 bağlantısı üzerinden akıllı telefonumuz ile Gear 2″yi eşleştirdiğimiz vakit saat üzerinden telefon konuşmalarımızı gerçekleştirebiliyor, mesaj/e-posta/Facebook, Gooogle+, Messenger, Twitter ve WhatsApp gibi mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamalarından gelen bildirimleri alabiliyor ve istersek bunlara cevap yazabiliyoruz. Yalnız yanıtlarımızın Fleksy Messenger gibi 3. parti bir uygulama kullanmazsak sadece kalıp mesajlardan ibaret olacağının altını çizelim. Gerçi Samsung S Voice üzerinden yanıtlama seçeneğimiz de var ama Türkçe desteklemediği için pek bir anlam ifade etmiyor bizim için. Gear 2″nin bu temel işlevlerine ek olarak kumanda olarak kullanılabilme, alarm, müzikçalar (4GB dahili hafızası var), medya kontrolü (akıllı telefonumuzdaki müziğin denetimi), adımsayar, nabız ölçer, egzersiz takip ve hava durumu bildirimi gibi özellikleri bulunuyor. Yine eğer istersek Samsung App üzerinden dilediğimiz 3. parti uygulamayı yükleyebiliyoruz cihaza. Ki bu tür uygulamaların giderek fazlalaştığının da altını çizelim. Egzersiz, adımsayar, nabız sayar gibi özelliklerin telefonumuzla/tabletimizle eşzamanlı olduğunu da not olarak düşelim. 

Ses

Gear 2″nin en aksayan ayağı burası. Dâhili müzikçalarından müzik dinlerken hiçbir sorun yok ama iş konuşmaya geldiği zaman ses yüksekliği ciddi anlamda düşük kalıyor. Şöyle ki, biraz sesli olan bir ortamda dahi karşıyı duymak oldukça güçleşiyor. Bunun muhtemel sebebi müzikçaların zil seviye 15″e kadar çıkarken, hoparlör zil sesinin sadece 6 ile sınırlı bırakılmış olması. İleride yazılım güncellemesi ile düzeltilmesi gereken bir sorun bu.

Batarya

Eğer otomatik bildirim, ekrana bakınca açılma gibi özellikleri ayarlardan kapatırsak ve gün dahilinde çok fazla bildirim almıyor veya konuşmuyorsak bize bu tür bir kullanım senaryosunda ortalanma 4-5 gün kadar gidiyor. Eğer herhangi bir tasarruf önlemi almamışsak normal kullanımda 3 gün kadar gidiyor. Tüm konuşmalarımızı saatten yapmamız, bir sürü bildirim almamız ve hatta müzikleri bile cihazdan dinlememiz halinde ise yine bile bir günü çıkartabiliyoruz. Kısacası bataryası gayet iyi bir performans sergiliyor. Bu arada aklınızda olsun, Gear 2″nin üzerinde microUSB yuvası yok. Saati şarj etmek için kutu içerisinden çıkan aparatı, saatimizin arkasındaki sarı pinlerin üzerine gelecek şekilde tutturuyor ve o şarj kablomuzu aparatın üzerindeki yuvaya takıyoruz. 

özetle

Gear 2 birlikte Tizen işletim sistemine geçen Samsung çok isabetli bir karar almış. Gerek bataryası gerek üçüncü parti uygulama desteği ve gerekse de sunduğu yan faydalar göz önüne alındığında kesinlikle ileriye doğru atılmış oldukça iyi bir adım Gear 2. Tabii satın almadan önce kendinize “acaba buna gerçekten ihtiyacım var mı?” diye sorun muhakkak. çünkü en nihayetinde “lüks” bir üründen söz ediyoruz burada. Açıkçası bizim tavsiyemiz eğer çok bildirim alan bir insansanız ve maddi gücünüz de yerindeyse satın almanız yönünde haricinde ise iki kere düşünün. çünkü 800 TL”lik fiyatı ile pek de ucuz olduğu söylenemez.

Satış Fiyatı: 800 TL

Video incelemize aşağıdaki quarkod’dan ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here