Ana sayfa İnternet Salyangozlar..

Salyangozlar..

0

Portekiz”in geleneksel yiyeceklerinden…
 

Sevgili okuyucular bu sayıda sizlere farklı bir konudan Portekiz”in nisan ve ağustos ayı içerisinde yenilen geleneksel aperatif yemeği salyangozlardan bahsedeceğim. Evet yanlış okumadınız; Portekiz”in herkes tarafından bilinen yemekleri arasında kimsenin pek fazla bahsetmediği bu yemek, onların geleneksel yiyeceklerinden. Dışardan turist olarak gelen veya kısa süreli Portekiz”de yaşayan insanların bile gördüklerinde yemeden çekindiği salyangozlar, ana yemek öncesi aperatif olarak yeniliyor. Salyangoz yemeği, bira ile birlikte tercih edilebilecek mükemmel bir seçenek.
 

 
“Ja Caracois”
Senede sadece nisan sonu ve ağustos başı arası dönemde geleneksel yemekler yapan restoranların camında “Caracois” “Ja Caracois” yazılarını görmeye başladığınızda,özlemle bu yemeği bekleyenlerin iştahla nasıl salyangozları tükettiklerini görebilirsiniz.

Hatırlıyorumda; Lisbon”da yaşamaya başladığım dönemde gittiğim bir restoranda bize bir tabak dolusu salyangoz getirdiler. Onları gördüğümde aklıma ilk gelen çektiğim artistik salyangoz fotoğrafları oldu. Nasılda şirinlerdi, o fotografik anlamda hayran olduğum canlılar. Onları tabak içinde önümde görünce inanın çok kötü hissetmiştim. Ama şimdi heryıl “Caracois” döneminin gelmesini bekleyenlerden biri oldum.

Salyangozlar için rutubetli ve nemli yerler hareket edebilmeleri için en uygun ortamlardır. Bu ortamların sağlanıp salyangoz çiftliklerinin bulunduğu yerler Portekiz”in Alentejo Bölgesi, Fas ve İspanya”dır. Bu bölgelerde farklı şekillerde yemeği yapılmaktadır.

 

Portekiz”in çerezi
Portekiz halkı aynı bizim çekirdek yediğimiz gibi salyangoz yemektedir. Salyangozlarınküçük olması önemli ve tercih edilendir. Her ne kadar çerez gibi yenilse de aslında hazırlanması zahmetli bir yiyecektir. önce 5 gün hiç beslenilmeden bekletiliyor, sonra büyük sanayi tencerelerine buz gibi soğuk suyun içinde çeşni malzemeleri eklenerek çok kısık ataşte yaklaşık 3-4 saat civarındapişiriliyor. Bu zaman zarfında salyangozlar yavaş yavaş kabuklarından kafalarını çıkarıp hareket etmeye başlıyorlar. Kabuklarının dışında da su ısındıkça ölüyorlar. Böylece kabuklarının dışında olduklarından dolayı yemesi daha rahat oluyor. Kabuğundan çıkmayanlarda yerken kürdan yardımıyla çıkarılıp yenilebiliyor.
 

 
Bildiğiniz gibi salyangozlar pek çok şeye iyi geliyor ve bu nedenle kozmetik sektöründe de kullanılıyorlar. Evet Salyangozların sivilcelere, yaraizlerine, doğum sonrası izlere iyi geldiği bilinen bir gerçek. Salyangozların dokularını tedavi edebilen bir yapısı olduğundan, hatta kabukları kırıldığında tekrar oluşmasını sağladıklarından, doku yenileme özelliği de vardır. Bu yüzden de kozmetik ve ilaç sektörünün bile ilgi alanı olmuştur.

Pekçok insan güzelleşmek için salyangoz kremleri ve farklı salyangoz içerikli ürünleri kullanmaya başlamıştır. Oysa Portekiz halkı 19.yy”dan beri bunu doğal yollarla salyangoz yemeği yiyerek yapmaktadır.Bir gün yolunuz bu tarihler arasında buralara düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Caracois yemeğe kimi götürdüysem, önce tepkileri sert oluyor yemeği reddediyorlar ama bir kere tadına baktıktan sonra fikirleri tamamen değişiyor. Hem fotografik anlamda hemde yemek anlamında güzel yaratıklar ne diyebilirim ben bayılıyorum. Aklınızda bulunsun sizde deneyin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here