Ana sayfa Haber Sahtecilerin tuzağına düşmeyin !

Sahtecilerin tuzağına düşmeyin !

0

 

Firmanız hakkında kısa bir bilgi vererek, ofis ürünleri sektörüne yönelik faaliyetlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Xerox, 180 ülkede faaliyet gösteren; iş süreç yönetimi, doküman yönetimi; yazıcı, fotokopi, faks, tarayıcı özellikli çok fonksiyonlu ofis makineleri, üretime yönelik yüksek kapasiteli baskı sistemleri, yazılım programları, ofis kağıdı, toner gibi birbirinden farklı yüzlerce ürün çeşidine sahip, dünyanın en büyük teknoloji ve iş süreç yönetimi hizmetleri veren firmalarından biridir. 
Mobil ofis uygulamalarının yaygınlaşması ofis kültürünü ve iş hayatını nasıl değiştiriyor? Mobil ofis kavramı, çalışanların zaman ve mekandan bağımsız çalışabilmesini, bulundukları her ortamda üretken ve verimli olabilmelerini ifade ediyor. 
Mobil çalışma imkanı sunan Xerox ofis ürünleri, kullanıcılarını ekstra ağ yapılandırma uğraşlarına ve masraflarına sokmadan, hareket halindeyken, kurumsal ağlarına yetkileri oranında güvenli erişim izni vererek kablosuz olarak bağlanmalarını, istedikleri dokümanlara ulaşmalarını, mobil baskı, buluta tarama ve kaydetme gibi tüm işlemleri yapabilmelerini sağlıyor. 

 

Sahte ve taklit yazıcı sarf malzemeleri kullanımı ile nasıl mücadele ediyorsunuz?

“Gray Market ve Black Market” diye 
adlandırdığımız bu konu, markaların, tüketicilerin zarar görmesine, devletin de çok büyük vergi kayıpları yaşamasına neden olan bir sorun. “Gray Market”i, diğer adıyla paralel ithalatı, ürünün o ülkedeki resmi ithalatçısı tarafından değil de başkası tarafından kanunlara uygunluğu tartışılabilecek ithalat yolu ile getirilip, garanti kapsamı dışında satılması olarak tanımlayabiliriz. “Black Market” ise orijinalin görüntü ve içeriğini taklit ederek orijinal diye satılan, tüketicilerin kandırıldığı bir pazardır. Türkiye”deki yazıcı pazarının büyümesi ile sahte tüketim malzemeleri satan firmaların sayısında ciddi bir artış söz konusu. Sahte sarf malzemelerinin baskı kapasitesi orijinallerine kıyasla hayli düşük. Dolayısıyla satın alınan ürün ödenen paranın karşılığını vermiyor ve baskı kalitesi orijinal tüketim malzemesine göre fark edilir oranda düşük oluyor. üstelik, sahte sarf malzemeleri kalitesiz üretim ve içerikleri nedeni ile yazıcıda büyük oranda arızaya ve dolayısıyla makinelerin garanti dışı kalmalarına sebep oluyor. Bunların yanı sıra merdiven altı üretim diye tabir edilen yerlerde yapılan sahte veya dolum ürünlerde kullanılan maddelerin sağlığa zararlı özelliklere sahip olduklarını düşünüyoruz.
Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yıllardır bir dizi önlem alıyoruz. Xerox yurtdışı merkez operasyonunun görevlendirdiği yetkililerin Türk polisi ile yaptığı iş birliği ile bu konu takip ediliyor, sahte ve taklit ürün sattığı tespit edilen yerlere polis baskınları düzenleniyor. Bunun dışında Xerox olarak ilk etapta fiyat farklılıklarını ortadan kaldırmak için “Minimum Standart Fiyat” uygulaması ile ürünlerin bir ülkeden alınarak bir başka ülkede satılmasının cazip olmasını engelliyoruz. ürünlerimizin barkod ve seri numaralarının internet sitemiz üzerinden kontrol edilmesini sağlayarak, tüketicilerin kandırılmasını engellemeye çalışıyoruz.
Tüketicilere orijinal ürün kullanımı konusunda neler tavsiye edersiniz?

Bazı tüketiciler bazen yazıcı toneri ve kartuşu gibi sahte sarf malzemelerini pazardaki fiyatlara göre ucuz görünmelerine rağmen orijinal olduğunu düşünerek satın alıyor.

 

Sahte ve kaçak ürünleri, dikkat etmeden satın alan tüketiciler yüzlerce, hatta binlerce dolar ödedikleri yazıcılarının ciddi hasar gördüğünü ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden olduklarını bilmeliler. Dolayısıyla orijinal sarf malzemelerini Xerox”un referans verdiği firmalardan ya da güvenilir olduğuna emin oldukları satış noktalarından satın almalarını öneriyoruz. 

Tüketicilere bir diğer tavsiyemiz de, kullandıkları ürün bitip yenisini alana kadar eskisini ambalajı ile saklamaları, yeni satın alınan ürünle eskisinin ambalajı ve içeriğini karşılaştırmaları olacaktır.

 

Bazı tüketiciler yazıcı toneri ve kartuşu gibi sahte sarf malzemelerini pazardaki fiyatlara göre ucuz görünmelerine rağmen orijinal olduğunu düşünerek satın alıyor. Sahtecilerin tuzağına düşmeyin! Xerox Türkiye Ofis ürünleri Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk uyarıyor:

Asıl kaybeden tüketici
Orijinal olmayan sarf malzemelerin yazıcılara verdiği zararlara dikkat çeken Xerox, sahte toner kullanımının ürünün ömrünü kısalttığını, baskı kalitesini düşürdüğünü ve garanti kapsamından çıkmasına yol açtığını söylüyor.
Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketi Xerox, sahte ve kaçak ürün ve sarf malzemeleri satışına karşı mücadelesini sürdürüyor. Xerox“un dünya üzerinde faaliyet gösterdiği 180 ülkenin birçoğunda bu konuyla mücadele etmek için kurulan özel birimler bulunuyor. Bu birimler, bulundukları ülkelerin emniyet yetkilileriyle birlikte ortaklaşa hareket ederek sahte ve kaçak ürün satışından elde edilen haksız kazancın ve vergi kayıplarının önüne geçmeye çalışıyor.

Yıllık 5 milyar dolarlık gelir kaybı Baskı Sarf Malzemeleri Birliği”nin (The Imaging Supplies Coalition
rakamlarına göre sahte ve kaçak baskı ürünleri dünya genelinde tahmini olarak yıllık 3.5 ile 5 milyar dolar arasında bir gelir kaybına neden oluyor.

Dünya üzerinde sahte sarf malzemelerinin oluşturduğu kaçak bir endüstri bulunuyor. Bu kaçak ve illegal endüstri, tüketicileri mağdur edip cihazlarının kısa bir sure içinde bozulmasına neden olurken, şirketlerin önemli gelir kayıpları, ülkelerin de önemli vergi kayıpları yaşamasına neden oluyor.
Garanti kapsamında değerlendirilmiyor Orijinal olmayan toner ve kartuşları seçenler, yazıcılarını veya çok işlevli ofis cihazlarını ciddi bir riske atıyor. Tüketiciler, toneri veya kartuşu daha ucuza alabilmek adına, sahip oldukları ürünleri garanti kapsamından çıkmasına ve çoğu durumda da cihazlarının kullanılamaz hale gelmesine neden oluyorlar. Sahte ürün kullanımı ile ortaya çıkan sorunlardan dolayı tüketici ile üretici firma karşı karşıya geliyor. üretici firmalar, bu gibi durumlarda cihazda meydana gelen zararları garanti kapsamında değerlendirmiyor. 


Sahte ürünler, ilk kullanımlarda çok fark edilmese bile, yazıcıda zaman içinde ortaya çıkacak önemli hasarlar oluşturuyor. Yazıcının kullanım ömrünü ve çalışma performansını azaltıyor. Orijinal olmayan sarf malzemelerinin yazıcılarda oluşturduğu bir diğer sorun ise baskı kalitesindeki düşüş. Mürekkep, toner kalitesinin düşük olması, orijinal olmayan ürünlerin baskı kalitesinin de düşük olmasına neden oluyor. Ayrıca sahte toner ve kartuşların basabildiği toplam sayfa sayısı da, orijinal tonerlere oranla çok daha düşük kalıyor. Bu olumsuzluklar, sahte renkli toner ve kartuşların kullanımı söz konusu olduğunda daha da artıyor.  


Xerox, orijinal olmayan sarf malzemeleri kullanımının yaratacağı zararların üretici garantisi ve servis anlaşması kapsamında olmadığını belirterek, tüketicilere orijinal ürünleri kullanmalarını, Xerox”un internet sitesi üzerinden aldıkları ürünlerin seri numaralarını kontrol etmelerini öneriyor. Satın alınan sarf malzemesinin orjinalliği konusunda şüpheleri olan tüketiciler Xerox”un (0212) 354 70 01 numaralı telefonunu arayabilirler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here