Sahtecilerin tuzağına düşmeyin !

Xerox Türkiye Ofis Ürünleri Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk tüketicileri uyarıyor...

 

Firmanız hakkında kısa bir bilgi vererek, ofis ürünleri sektörüne yönelik faaliyetlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Xerox, 180 ülkede faaliyet gösteren; iş süreç yönetimi, doküman yönetimi; yazıcı, fotokopi, faks, tarayıcı özellikli çok fonksiyonlu ofis makineleri, üretime yönelik yüksek kapasiteli baskı sistemleri, yazılım programları, ofis kağıdı, toner gibi birbirinden farklı yüzlerce ürün çeşidine sahip, dünyanın en büyük teknoloji ve iş süreç yönetimi hizmetleri veren firmalarından biridir. 
Mobil ofis uygulamalarının yaygınlaşması ofis kültürünü ve iş hayatını nasıl değiştiriyor? Mobil ofis kavramı, çalışanların zaman ve mekandan bağımsız çalışabilmesini, bulundukları her ortamda üretken ve verimli olabilmelerini ifade ediyor. 
Mobil çalışma imkanı sunan Xerox ofis ürünleri, kullanıcılarını ekstra ağ yapılandırma uğraşlarına ve masraflarına sokmadan, hareket halindeyken, kurumsal ağlarına yetkileri oranında güvenli erişim izni vererek kablosuz olarak bağlanmalarını, istedikleri dokümanlara ulaşmalarını, mobil baskı, buluta tarama ve kaydetme gibi tüm işlemleri yapabilmelerini sağlıyor. 

 


Sahte ve taklit yazıcı sarf malzemeleri kullanımı ile nasıl mücadele ediyorsunuz?

“Gray Market ve Black Market” diye 
adlandırdığımız bu konu, markaların, tüketicilerin zarar görmesine, devletin de çok büyük vergi kayıpları yaşamasına neden olan bir sorun. “Gray Market”i, diğer adıyla paralel ithalatı, ürünün o ülkedeki resmi ithalatçısı tarafından değil de başkası tarafından kanunlara uygunluğu tartışılabilecek ithalat yolu ile getirilip, garanti kapsamı dışında satılması olarak tanımlayabiliriz. “Black Market” ise orijinalin görüntü ve içeriğini taklit ederek orijinal diye satılan, tüketicilerin kandırıldığı bir pazardır. Türkiye’deki yazıcı pazarının büyümesi ile sahte tüketim malzemeleri satan firmaların sayısında ciddi bir artış söz konusu. Sahte sarf malzemelerinin baskı kapasitesi orijinallerine kıyasla hayli düşük. Dolayısıyla satın alınan ürün ödenen paranın karşılığını vermiyor ve baskı kalitesi orijinal tüketim malzemesine göre fark edilir oranda düşük oluyor. Üstelik, sahte sarf malzemeleri kalitesiz üretim ve içerikleri nedeni ile yazıcıda büyük oranda arızaya ve dolayısıyla makinelerin garanti dışı kalmalarına sebep oluyor. Bunların yanı sıra merdiven altı üretim diye tabir edilen yerlerde yapılan sahte veya dolum ürünlerde kullanılan maddelerin sağlığa zararlı özelliklere sahip olduklarını düşünüyoruz.
Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yıllardır bir dizi önlem alıyoruz. Xerox yurtdışı merkez operasyonunun görevlendirdiği yetkililerin Türk polisi ile yaptığı iş birliği ile bu konu takip ediliyor, sahte ve taklit ürün sattığı tespit edilen yerlere polis baskınları düzenleniyor. Bunun dışında Xerox olarak ilk etapta fiyat farklılıklarını ortadan kaldırmak için “Minimum Standart Fiyat” uygulaması ile ürünlerin bir ülkeden alınarak bir başka ülkede satılmasının cazip olmasını engelliyoruz. Ürünlerimizin barkod ve seri numaralarının internet sitemiz üzerinden kontrol edilmesini sağlayarak, tüketicilerin kandırılmasını engellemeye çalışıyoruz.
Tüketicilere orijinal ürün kullanımı konusunda neler tavsiye edersiniz?

Bazı tüketiciler bazen yazıcı toneri ve kartuşu gibi sahte sarf malzemelerini pazardaki fiyatlara göre ucuz görünmelerine rağmen orijinal olduğunu düşünerek satın alıyor.

 

Sahte ve kaçak ürünleri, dikkat etmeden satın alan tüketiciler yüzlerce, hatta binlerce dolar ödedikleri yazıcılarının ciddi hasar gördüğünü ve ürünlerinin bilmeden garanti kapsamı dışında kalmasına neden olduklarını bilmeliler. Dolayısıyla orijinal sarf malzemelerini Xerox’un referans verdiği firmalardan ya da güvenilir olduğuna emin oldukları satış noktalarından satın almalarını öneriyoruz. 

Tüketicilere bir diğer tavsiyemiz de, kullandıkları ürün bitip yenisini alana kadar eskisini ambalajı ile saklamaları, yeni satın alınan ürünle eskisinin ambalajı ve içeriğini karşılaştırmaları olacaktır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam