Ana sayfa Yazılım Sahte Antivirüs programlarına dikkat

Sahte Antivirüs programlarına dikkat

0

Hacker”lar, kullanıcıları tuzağına düşürmek için her gün yeni bir yöntem kullanıyor. Bu sefer ki taktikleri ise sahte anti-virüs yazılımlarıyla köşeyi dönmek…
 


 
  Dünyanın önde gelen güvenlik yazılımı şirketlerinden biri olan ve Norton antivirüs yazılımıyla bilinen Symantec´ten yapılan açıklamaya göre sadece son 12 ay içerisinde dünya genelinde yaklaşık 43 milyon bilgisayar kullanıcısı, hacker”ların geliştirdiği yeni dolandırıcılık yönteminin kurbanı oldu.
 
Tuzak nasıl çalışıyor
Hacker”lar önce kullanıcıların bilgisayarına sızıyor ve “Bilgisayarınızda virüs var, bu adresteki antivirüs yazılımını indirerek bu virüslerden anında kurtulabilirsiniz.”şeklinde bir uyarı penceresiyle karşılaşıyor. Virüs uyarısını ciddiye alan ve bir an önce kurtulmak isteyen kullanıcılar ise söz konusu virüs programının bulunduğu adrese tıklıyor. Ancak bu adrese giren kullanıcılar, önerilen bu antivirüs programının yaklaşık 120 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğunu öğreniyor. Bu ücreti ödemeye kalkan kullanıcılar ise böylece paralarını hacker”lara kaptırmış oluyor.

Symantec uzmanları, dünya genelinde yaklaşık 43 milyon kullanıcının bu tuzağa düştüğünü belirtirken, hacker”ların bu yöntemle sadece son 12 ay içerisinde 1.5 trilyonluk vurgun yaptığı sanılıyor. 
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here